سیم کشی برق و تلفن و آنتن ساختمانهای مسکونی و تجاری tag:http://simkeshi.mihanblog.com 2018-01-23T08:43:23+01:00 mihanblog.com آموزش نصب میکروفن دوربین مداربسته 2014-11-16T11:04:09+01:00 2014-11-16T11:04:09+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/64 صابر قاسمی امیر آموزش نصب میکروفن دوربین مداربسته                                                         نصب میکروفن در سیستم مداربسته بسیار ساده است. دراین مطلب به صورت قدم به قدم این کار را اموزش خواهیم داد. اطلاعات آموزش نصب میکروفن دوربین مداربسته
میکروفن-سیمی,میکروفن,نصب میکروفن,میکروفن سیمی مناسب برای استفاده در سیستم مداربسته
نصب میکروفن در سیستم مداربسته بسیار ساده است. دراین مطلب به صورت قدم به قدم این کار را اموزش خواهیم داد.

اطلاعات پیش از نصب

پیش از نصب میکروفن باید به چند نکته توجه کنید. مهمترین نکته این است که تعداد کانالهای صدای DVR شما کمتر از میکروفن های شما نباشد. درصورتی که مشتری نیاز به نصب میکروفن داشت باید حتما این نکته را در هنگام انتخاب DVR مد نظر قراراداد.
دومین نکته نوع فیش ورودی صدای موجود بر روی ِDVR است. در برخی DVRها این فیش به صورت BNC و در برخی به صورت AV است. باید پیش از نصب میکروفن از نوع فیش اطلاع پیدا کنید تا بتوانید اتصالات مناسب ان را تهیه کنید.

مراحل نصب

 1. میکروفن دارای دو فیش متفاوت است. یکی به شکل فیش AV که برای انتقال صدا مورد استفاده قرار میگیرد و دیگری به شکل فیش اداپتوری که برای تغذیه میکروفن استفاده می شود. این دو فیش را شناسایی کنید.
 2. تغذیه میکروفن را وصل کنید. میکروفن ها نیز مانند دوربین های مداربسته نیاز به برق 12ولتی دارند. معمولا مصرف میکروفن ها به صورت کسری از امپر است پس می توانید از طریق یک اداپتور دوربین و میکروفن را به صورت همزمان متصل کنید. برای اتصال تغذیه به میکروفن حتما از فیش استفاده کنید. سعی کنید به هیچ عنوان سر سیم را نچینید.
 3. فیش AV را سر کابل وصل کنید. وصل کردن فیش AV نیز مشابه فیش BNC است. مغزی را به مغزی فیش و شیلد را به بدنه وصل کنید.
 4. کابل صدا را وصل کنید. معمولا برای بسیاری از نصاب ها این سوال مطرح می شود که از چه کابلی برای انتقال صدا استفاده کنیم. در متراژهای پایین حتا کابل برق ساده 0.5*2 هم میتواند صدا را انتقال دهد اما در صورت زیاد شدن فاصله بهتر است از کابل کواکسیال برای این کار استفاده کنید.
 5. کابل صدا را به DVR وصل کنید. در این قسمت باید با توجه به فیش موجود بر روی DVR فیش کابل را نیز نصب کنید. توجه داشته باشید که در صورتی که دوست دارید تمامی کابلها را به صورت BNC وصل کنید می توانید از رابط های BNC به AV برای اتصال فیش BNC به ورودی AV موجود بر روی DVR استفاده کنید.
 6. پیش از وصل میکروفن به DVR باید از خروجی صدای دستگاه یک کابل به یک بلندگو یا هدفون برای شنیدن صدا وصل کنید. این کابل نیز معمولا با فیش AV متصل می گردد.
 7. پس از اتصال بلند گو به دستگاه در تنظیمات دستگاه صدای دوربین مورد نظر را فعال کنید. حال باید قادر به شنیدن صدای میکروفن باشید. در صورتی که صدای صوت در میکروفن می شنوید صدای بلندگوها را کمتر کنید.
 8. توجه داشته باشید که میکروفن برای تنظیم صدا دارای یک ولوم داخلی کوچک است. سعی کنید ولوم را تغییر ندهید. بهترین جایگاه برای ولوم حدود وسط آن است.
]]>
انتقال تصویر دوربین مداربسته چیست؟ 2014-11-16T11:00:28+01:00 2014-11-16T11:00:28+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/63 صابر قاسمی امیر انتقال تصویر دوربین مداربسته چیست؟ انتقال تصویر دوربین مداربسته یکی از اصلی ترین نیازهای مشتریان سیستم های مداربسته است. در این مطلب بیشتر در رابطه با محدودیت ها و پیش نیازهای این انتقال تصویر صحبت خواهیم کرد. انتقال تصویر دوربین مداربسته به چه معناست؟ سیستم مداربسته شما در حالت پیش فرض امکان نمایش تصاویر دوربین های مداربسته در محل ضبط شما فراهم خواهد کرد. به تلاش برای دریافت تصاویر بر روی تجهیزاتی به جز دستگاه ضبط تصاویر انتقال تصویر دوربین مداربسته می گویند. این انتقال تصویر می توان انتقال تصویر دوربین مداربسته چیست؟
انتقال-تصویر-دوربین-مداربسته-آیفون,انتقال تصویر دوربین مداربسته روی آیفون,انتقال تصویر دوربین مداربسته روی موبایل آیفون
انتقال تصویر دوربین مداربسته یکی از اصلی ترین نیازهای مشتریان سیستم های مداربسته است. در این مطلب بیشتر در رابطه با محدودیت ها و پیش نیازهای این انتقال تصویر صحبت خواهیم کرد.

انتقال تصویر دوربین مداربسته به چه معناست؟

سیستم مداربسته شما در حالت پیش فرض امکان نمایش تصاویر دوربین های مداربسته در محل ضبط شما فراهم خواهد کرد. به تلاش برای دریافت تصاویر بر روی تجهیزاتی به جز دستگاه ضبط تصاویر انتقال تصویر دوربین مداربسته می گویند.
این انتقال تصویر می تواند بر روی یک رایانه شخصی و یا تلفن همراه یا موبایل باشد. البته اصول انتقال تصویر در تمامی این تجهیزات ثابت است.

انتقال تصویر بدون اینترنت چگونه میسر می شود؟

همانطور که گفته شد دیدن تصاویر دوربین های شما بر روی هر وسیله به جز دستگاه ضبط تصاویر انتقال تصویر محسوب می شود. از طریق ایجاد یک شبکه داخلی بین تجهیزات و دستگاه ضبط شما خواهید توانست یک انتقال تصویر بدون اینترنت را ایجاد کنید.
در صورتی که شما یک شبکه یکپارچه سیمی یا بی سیم بین محل ضبط تصاویر دوربین ها و محل دیدن آنها داشته باشید امکان انتقال تصویر بدون اینترنت هم وجود دارد. در شبکه های بی سیم، برای فواصل کم تا سطح صد متر شما می توانید از شبکه های بی سیم وای فای (wi-fi) استفاده کنید. برای فواصل بیشتر نیز حتی تا فواصل چند ده کیلومتری شما امکان استفاده از آنتن های رادیویی مانند نانو استیشن یا سیستم های شبکه ماهواره ای را خواهید داشت.
با توجه به محدودیت زیاد سرعت اینترنت در ایران استفاده از شبکه های داخلی برای ایجاد انتقال تصویر بسیار مناسب خواهد بود. از طرفی شما با وجود هزینه های اولیه بالا هزینه های دوره ای خود را به شدت کاهش داده و همچنین سرعت انتقال تصاویر هم برای شما به شدت زیاد خواهد شد.

انتقال تصویر اینترنتی دوربین مداربسته چطور عمل می کند؟

در اجرای یک انتقال تصویر اینترنتی شما در واقع سیستم مداربسته خود را وارد فضا اینترنت می کنید و از این طریق شما می توانید در هر محلی که امکان دسترسی به اینترنت برای شما میسر بود تصاویر دوربین های خود را ببینید. در ادامه به پاسخ دادن به برخی از رایج ترین سوالات در رابطه با انتقال تصویر اینترنتی خواهیم پرداخت:

آیا برای انجام انتقال تصویر به دوربین مداربسته شبکه یا IP نیاز است؟

خیر، سیستم های مداربسته آنالوگ هم می توانند برای شما امکان انتقال تصویر را فراهم کنند. امکانات انتقال تصویر در سیستم های آنالوگ و شبکه خیلی متفاوت نیست. پس اگر می خواهید از سیستم مداربسته آنالوگ برای کاربری خود استفاده کنید نگران اجرای انتقال تصویر نباشید. 

برای انجام انتقال تصویر اینترنتی چه بسترسازی هایی نیاز خواهد بود؟

اجرای انتقال تصویر اینترنتی کار پیچیده ای نیست و به بستر پیچیده ای هم نیاز نخواهد داشت. نیازهای اصلی شما در هنگام انتقال تصویر این امکانات هستند:
 • دستگاه DVR، NVR یا سرور با قابلیت اتصال به شبکه: دستگاه مرکزی که شما برای ضبط تصاویر از آن استفاده می کنید باید امکان اتصال به شبکه را داشته باشد. امروزه تقریبا تمامی دستگاه های ضبط کننده دوربین مداربسته دارای این قابلیت هستند.
 • اینترنت در محل ضبط تصاویر: در محل ضبط تصاویر دوربین ها شما نیاز به اینترنت خواهید داشت. بهتر است در این محل برای اینترنت خود درخواست IP Static یا IP Valid هم داده باشید. این IP در واقع یک آدرس ثابت برای پیدا کردن شبکه اینترنتی شما برای شما ایجاد می کند. گرچه امکان انتقال تصویر بدون آی پی استاتیک هم وجود دارد اما این کار ممکن از کمی انتقال تصویر شما را بی ثبات کند یا از سرعت آن بکاهد.
 • اینترنت در محل پخش تصویر: شما باید برای دیدن تصاویر دوربین های خود به انترنت دسترسی داشته باشید. در واقع پس از انجام انتقال تصویر اینترنتی شما خواهید توانست در هر محلی تصاویر دوربین های خود را مشاهده کنید.

انجام انتقال تصویر اینترنتی چه هزینه هایی دارد؟

در واقع انجام انتقال تصویر هیچ گونه هزینه ای به جز بستر اینترنتی مورد نیاز و اجرای آن توسط کارشناس برای شما نخواهد داشت. امروزه تمامی تجیهزات ضبط مداربسته امکان انتقال تصویر اینترنتی را در خود دارند و حتی در صورت عدم استفاده از این قابلیت شما همیشه امکان انجام آن را در آینده خواهید داشت.

انتقال تصویر اینترنتی به چقدر سرعت اینترنت نیاز خواهد داشت؟

سرعت اینترنت مورد نیاز برای انجام انتقال تصویر با توجه به تعداد و کیفیت تصویر دوربین ها متفاوت خواهد بود. برای محاسبه دقیق این فضا باید از ابزار محاسبه فضای هارد و پهنای باند دوربین مداربسته استفاده کرده و پهنای باند مورد نیاز را حساب کنید.
البته توجه داشته باشید که معمولا نرم افزارهای انتقال تصویر در صورت پایین بودن سرعت اینترنت شما تعداد فریم و کیفیت تصویر را کاهش می دهند تا امکان نمایش تصاویر برای شما فراهم شود. با این حال سعی کنید در صورت نیاز به انتقال تصویر اینترنتی هنوره بالاترین سرعت قابل انتخاب را انتخاب کنید چراکه با توجه به محدودیت سرعت اینترنت احتمالا سرعت کافی را نخواهید داشت.
سعی کنید سرعت اینترنت در محل ارسال اطلاعات (محل ضبط) را بالاتر در نظر بگیرید چرا که سرعت ارسال اطلاعات در سیستم های اینترنتی معمولا کمتر از سرعت دریافت آنهاست.

اجرای انتقال تصویر دوربین مداربسته چقدر از فضای اینترنتی من مصرف خواهد کرد؟

پاسخ به این سوال کاملا به شرایط و نوع مصرف شما وابسته است. طبیعتا هر چه سعت اینترنت شما بالاتر باشد و انتقال تصویر با کیفیت و تعداد دوربین بیشتری صورت گیرد شما حجم بیشتری از اینترنت را مصرف خواهید کرد. البته تمامی این موارد به میزان تماشای تصاویر دوربین ها وابسته است. اگر زیاد تصاویر دوربین ها را به صورت اینترنتی تماشا کنید طبیعتا نیازمند حجم بیشتری از اینترنت خواهید بود.
با این حال پس از مدتی شما میزان حدودی مصرف سیستم مداربسته را با توجه به میزان نیاز خود به دست خواهید اورد. نیازی نیست از ابتدای نصب سیستم مداربسته اطلاعی از میزان حجم مورد نیاز داشته باشید.

انتقال تصویر بر روی چه تجیهزاتی قابل انجام است؟

ممکن است دستگاه های مختلف طیف متفاوتی از تجهیزات را برای انتقال تصویر پشتیبانی کنند اما بیشتر دستگاهای مداربسته امکان انتقال تصویر بر روی این تجهیزات را فراهم می کنند:
 • انواع کامپیوتر و لپ تاپ با سیستم عامل ویندوز Windows یا مک او اس MAC OS: ممکن است نرم افزار انتقال تصویر شما امکان انتقال تصویر را روی نسخه های خیلی جدید یا خیلی قدیمی از این سیستم عاملها را فراهم نکند در این صورت به وبسایت تولید کننده مراجعه کرده و نرم افزار مناسب را در صورت وجود دانلود کنید. تنها برخی از برندها و محصولات مداربسته امکان انتقال تصویر بر روی لینوکس را فراهم می کنند.
 • انواع تلفن همراه هوشمند یا تبلت با سیستم عامل اندروید Android، آی او اس IOS و ویندوز موبایل: ممکن است نرم افزار انتقال تصویر شما امکان انتقال تصویر را روی نسخه های خیلی جدید یا خیلی قدیمی از این سیستم عامل ها را فراهم نکند در این صورت به وب سایت تولید کننده مراجعه کرده و نرم افزار مناسب را در صورت وجود دانلود کنید. سیستم های مداربسته جدید سیستم عامل سیمبین Symbian را پشتیانی نمی کنند.

آیا انتقال تصویر دوربین مداربسته هم کیفیتی دارد؟

بله، کیفیت انتقال تصویر دوربین های شما معمولا با توجه به میزان ثبات و سرعت نرم افزارهای انتقال تصویر آنها مشخص می شود. برندهای بزرگ دوربین های مداربسته هزینه زیادی را برای ساخت و ارتقای نرم افزارهای خود پرداخت می کنند. طبیعتا یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از برندهای بین المللی دسترسی به نرم افزارهای به مراتب با ثبات تر و سریع تر است. همچنین امکان دانلود آخرین نسخه های نرم افزار از وبسایت شرکت هم بسیار برای شما مهم خواهد بود.
]]>
تعرفه نصب بستر دوربین مداربسته و شبکه 2014-11-16T10:59:14+01:00 2014-11-16T10:59:14+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/62 صابر قاسمی امیر تعرفه نصب بستر دوربین مداربسته و شبکه                                                          تعرفه زیر مطابق تعرفه نرخ پایه خدمات فنی تخصصی انفورماتیک و به وسیله سازمان نظام سنفی رایانه ای کشور ت تعرفه نصب بستر دوربین مداربسته و شبکه
تعرفه-نصب-دوربین-مداربسته,تعرفه دوربین مداربسته,تعرفه نصب دوربین,تعرفه نصب داکت,تعرفه کابلکشی,تعرفه نصب دوربین مداربسته سال 92
تعرفه زیر مطابق تعرفه نرخ پایه خدمات فنی تخصصی انفورماتیک و به وسیله سازمان نظام سنفی رایانه ای کشور تهیه گردید است.

نصب داکت، لوله کشی، ترانکینگ، و تجهیزات جانبی

ردیف عنوان خدمات واحد قیمت (ریال) توضیحات
1 نصب ترانکینگ فلزی تا سایز 12 متر 60.000 شامل ارت کردن
2 نصب ترانکینگ غیر فلزی تا سایز 12 متر 48.000
3 نصب ترانکینگ فلزی سایز بالاتر از 12 متر 66.000 شامل ارت کردن
4 نصب ترانکینگ غیر فلزی سایز بالاتر از 12 متر 54.000
5 نصب اتصالات ترانکینگ هر عدد 7.000
6 کانال گذاری پلاستیکی (داکت کشی) بدون گوشه تا سایز 3 متر 13.000 با پیچ و رولپلاک برای حداقل 100 متر (کمتر از آن توافقی)
7 کانال گذاری پلاستیکی (داکت کشی) بدون گوشه از سایز 3.5 به بالا متر 16.000 با پیچ و رولپلاک برای حداقل 100 متر (کمتر از آن توافقی)
8 نصب لوله فلزی و خرطومی فلزی تا سایز 28میلیمتر (PG 21) متر 14.000 در شرایط عادی و اتصال توسط بست اسپید
9 نصب لوله فلزی و خرطومی فلزی از سایز 28 تا 47 (PG36) متر 16.000 در شرایط عادی و اتصال توسط بست اسپید
10 نصب لوله فلزی و خرطومی فلزی از سایز 47 تا 60 (PG48) متر 20.000 در شرایط عادی و اتصال توسط بست اسپید
11 نصب لوله فلزی و خرطومی فلزی از سایز 60 (PG48) به بالا متر "توافقی"
12 نصب لوله PVC تا سایز 28میلیمتر (PG21) متر 10.000
13 نصب لوله PVC از سایز 28میلیمتر تا 47میلیمتر (PG36) متر 12.000
14 نصب لوله PVC از سایز 47میلیمتر تا 60میلیمتر (PG48) متر 17.000
15 نصب لوله PVC از سایز 60میلیمتر (PG48) به بالا متر توافقی
16 نصب لوله PVC تا سایز 28میلیمتر (PG21) متر 17.000
17 نصب لوله PVC از سایز 28میلیمتر تا 47میلیمتر (PG36) متر 24.000
18 نصب لوله PVC از سایز 47میلیمتر تا 60میلیمتر (PG48) متر 30.000
19 نصب لوله PVC از سایز 60میلیمتر (PG48) به بالا متر توافقی
20 نصب سینی تا عرض 10سانت متر 28.000
21 نصب سینی از عرض 10 سانت تا 20 سانت متر 32.000
22 نصب سینی از عرض 20 سانت تا 30سانت متر 37.000
23 نصب سینی از عرض 30 سانت تا 40 سانت متر 42.000
24 نصب سینی از عرض 40 سانت به بالا متر 47.000
25 نصب ساپورت (پیچ برای سینی ده به دیوار) عدد 14.000
26 نصب ساپورت (جوشکاری و ...) عدد توافقی
27 نصب جعبه تقسیم پلاستیکی 10*10 عدد 12.000
28 نصب جعبه تقسیم فلزی 15*15 عدد 18.000

تعرفه سوراخکاری

ردیف عنوان خدمات واحد قیمت (ریال) توضیحات
1 سوراخکاری ارتباطی در دیوار (تا قطر 1سانتیمتر) عمق تا 20سانتی متر با لوله گذاری عدد 56.000 به ازای هر سانت اضافه قطر 2.500ریال افزوده میشود
2 سوراخکاری ارتباطی در دیوار (تا قطر 1سانتیمتر) عمق تا 60سانتی متر با لوله گذاری عدد 84.000 به ازای هر سانت اضافه قطر 2.500ریال افزوده میشود
3 سوراخکاری ارتباطی در بتن (تا قطر نیم سانتی متر) عمق تا 20 سانتی متر با لوله گذاری عدد 99.000 به ازای هر سانت اضافه قطر 5.000ریال افزوده میشود
4 استفاده از تفنگ هیلتی و نصب میخ بدون لوازم عدد 99.000
5 برش روی گچ جهت لوله گذاری تا کچ کاری و ترمیم متر 49.000 محاسبه برای حداقل 10 متر
6 نصب دریچه بازدید 20*20 عدد 142.000

تعرفه نصب کابل دیتا

شرایط کاری عادی در محیط ساختمان و حداقل 915متر

کابل کشی دیتای مسی UTP CAT5e
ردیف عنوان خدمات واحد قیمت (ریال) توضیحات
1 کابلکشی تا 10000متر متر 12.000
2 کابل کشی از 10000متر تا 25000 متر متر 11.000
3 کابل کشی از 25000متر به بالا متر 10.000
کابل کشی دیتای مسی CAT6e UTP یا CAT5e STP
ردیف عنوان خدمات واحد قیمت (ریال) توضیحات
1 کابلکشی تا 10000متر متر 14.000
2 کابل کشی از 10000متر تا 25000 متر متر 13.000
3 کابل کشی از 25000متر به بالا متر 12.000
کابل کشی دیتای مسی CAT7 یا CAT6e STP
ردیف عنوان خدمات واحد قیمت (ریال) توضیحات
1 کابلکشی تا 10000متر متر 18.000
2 کابل کشی از 10000متر تا 25000 متر متر 17.000
3 کابل کشی از 25000متر به بالا متر 16.000

تعرفه نرخ برق کشی

ردیف عنوان خدمات واحد قیمت (ریال) توضیحات
1 کابلکشی برق متر 6.000 حداقل کابل کشی 1000متر
2 نصب پریز برق روکار یا توکار عدد 21.000
3 نصب پایه پریز برق روکار و توکار عدد 21.000
4 نصب فیوز رو کارتکی عدد 21.000
5 نصب جعبه فیوز عدد 212.000

]]>
آموزش انتقال تصویر DVR بدون آی پی استاتیک 2014-11-16T10:55:44+01:00 2014-11-16T10:55:44+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/61 صابر قاسمی امیر آموزش انتقال تصویر DVR بدون آی پی استاتیک                                                         بیشتر کابران سیستم های مداربسته علاقه مند هستند که تصاویر دوربین های خود را از راه دور و از طریق اینترنت ببینن آموزش انتقال تصویر DVR بدون آی پی استاتیک
انتقال-تصویر-دوربین-مداربسته,انتقال تصویر دوربین مداربسته,انتقال تصویر اینترنتی دوربین مداربسته
بیشتر کابران سیستم های مداربسته علاقه مند هستند که تصاویر دوربین های خود را از راه دور و از طریق اینترنت ببینند. برای انجام چنین کاری شما نیاز به یک اینترنت با سرعت مناسب هم در محل نصب دوربین ها و هم در محل مشاهده آنها دارید. شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) با توجه به نیاز و سفارش شما ممکن است آی پی داینامیک یا استاتیک برای شما فراهم کنند. البته معمولا برای کاربری ها عادی اینترنتی به شما ای پی داینامیک ارائه خواهد شد. 

تفاوت آی پی داینامیک و استاتیک

 • ای پی داینامیک (Dynamic IP): زمانی که IP شما داینامیک است هر بار پس از وصل شدن شما به اینترنت ISP شما یک IP متفاوت به شما میدهد.
 • ای پی استاتیک (Static IP): در صورت داشتن IP Static شرکت ISP شما یک آدرس IP مشخص به شما می دهد. این ادرس هنواره ثابت خواهد ماند.

کدام نوع IP برای انتقال تصویر مناسب است؟

برای انتقال تصویر شما نیاز به یک آدرس ثابت در محل نصب DVR یا NVR خواهید داشت تا از طریق این آدرس بتوانید DVR یا NVR خود را در محیط اینترنت پیدا کنید. برای داشتن چنین ادرسی طبیعتا استفاده از IP Static بسیار مناسب تر است.
در صورت داشتن ای پی استاتیک شما میتوانید به سادگی این ادرس ای پی را وارد کرده و به دستگاه خود وصل شوید. اما سوال اینجاست که در صورت داشتن آی پی داینامیک چطور می توان دستگاه را پیدا کرد.

انتقال تصویر بر روی آی پی داینامیک

در صورتی که شما آی پی داینامیک داشته باشید مسائل به مراتب پیچیده تر خواهد بود چون شما نمی دانید چه زمانی آدرس آی پی شما تغییر خواهد کرد. بهترین روش برای دنبال کردن این تغییرات در ادرس آی پی ساختن یک سرویس داینامیک DNS یا DDNS است. بهترین سرویس دهنده چنین امکانی وبسایت dyndns.com است که البته خوشبختانه رایگان هم هست.
زمانی که شما یک حساب در dyndns.com  ساختید می توانید یک نام هاست خاص دریافت کنید مثلا “mydvr.ddns.org” این نام دقیقا مانند نام یک وبسایت است. شما سپس این نام هاست را آی پی داینامیک فعلی خود پیوند می دهید (در قسمت نام نویسی آی پی فعلی شما خودکار شناسایی می شود).
پس از نام نویسی اطلاعاتی در رابطه با حساب DDNS شما به شما توسط سایت داده می شود. حال نوبت به تنظیم روتر شما می رسد. توجه داشته باشید که مودم شما حتما باید DDNS را پشتیبانی کند (بیشتر مودم های امروزی این قابلیت را دارند). در تنظیمات مودم خود اطلاعات DDNS را وارد می کنید. دسترسی به قسمت DDNS در مودم های مختلف متفاوت است. (در صورت امکان در آینده مطلبی اموزشی در رابطه با تنظیمات DDNS در مودم های متفاوت آماده خواهم کرد.)
پس از وارد کردن نام کاربری، کلمه عبور و دیگر اطلاعات حساب مودم شما این امکان را پیدا می کند که هر بار آی پی داینامیک شما تغییر مکان داد آدرس آن را پیدا کند و در واقع شما بدون نیاز به آی پی استاتیک امکان انتقال تصویر را دریافت کرده اید.

نقاط ضعف و قوت این روش

بزرگترین نقطه قوت این روش عدم نیاز به آی پی استاتیک و کاهش هزینه های شماست. اما توجه داشته باشید که این روش نسبت به دریافت آی پی استاتیک بی ثابت تر است و پیچیدگی و دردسر بیشتری دارد. سعی کنید این کار را تنها در صورتی انجام دهید که امکان دریافت آی پی استاتیک برای شما وجود ندارد.
DVRهایی که بدون IP استاتیک انتقال تصویر می دهند دقیقا از عمکرد مشابهی استفاده می کنند. برخی از شرکتهای تولید کننده DVR سرویس DDNS را برای دستگاه های خود ایجاد کرده اند که شما میتوانید از این طریق بدون نیاز به IP استاتیک انتقال تصویر را بر روی DVR خود داشته باشید.
]]>
IR Cut چیست؟ 2014-11-16T10:52:56+01:00 2014-11-16T10:52:56+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/60 صابر قاسمی امیر IR Cut چیست؟                            IR Cut یک فیلتر دوربین مداربسته است که برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی لنز دوربین مداربسته نصب می شود. این فیلتر امواج نوری مزاحم را در طول روز از دوربین دور می کند. وظیفه IR Cut چیست؟ دوربین های مداربسته دید در شب طوری ساخته می شوند که بتوانند به جز امواج نور مرئی امواج مادون قرمز یا IR را هم نمایش دهند. چنین

IR Cut چیست؟

IR Cut یک فیلتر دوربین مداربسته است که برای ایجاد تصاویر بهتر بر روی لنز دوربین مداربسته نصب می شود. این فیلتر امواج نوری مزاحم را در طول روز از دوربین دور می کند.

وظیفه IR Cut چیست؟

دوربین های مداربسته دید در شب طوری ساخته می شوند که بتوانند به جز امواج نور مرئی امواج مادون قرمز یا IR را هم نمایش دهند. چنین قابلیت امکان دید در شب IR را برای دوربین فراهم می کند. دوربین در طول شب از طریق LEDهای مادون قرمز محیط را روشن کرده و تصاویر را در طول شب دریافت می کند.
اما این موضوع مشکلی را برای دوربین های مداربسته به وجود می آورد. در طول روز که دوربین نیازی به امواج مادون قرمز ندارد هم این امواج را جذب می کند. حجم امواج مادون قرمز در طول روز خیلی زیاد است و جذب آنها باعث می شود رنگ و نور بندی دوربین غیر طبیعی به نظر برسد. برای رفع این مشکل از فیلتر IR Cut استفاده می کنند.

IR Cut چطور کار می کند؟

عملکرد این فیلتر بسیار ساده است. این فیلتر تنها اجازه عبور نور مرئی را می دهد و تمام امواج مادون قرمز محیط را جذب می کند. با فعال شدن فیلتر در طول روز امکان عبور نور مادون قرمز و رسیدن آن به چیپ تصویر دوربین وجود نخواهد داشت. در طول شب و زمانی که LEDهای IR دوربین فعال می شوند IR CUT غیر فعال می شود و امکان دیدن امواج مادون قرمز به وجود می آید.

IR-cut,IR Cut,IR cut دوربین مداربسته
شکلی از فیلتر IR Cut و طریقه نصب آن
]]>
تنظیم منوی دستگاه DVR 2014-11-16T10:49:49+01:00 2014-11-16T10:49:49+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/59 صابر قاسمی امیر تنظیم منوی دستگاه DVR تنظیم منوی دستگاه DVR یکی از اصلی ترین بخش های نصب سیستم های مداربسته است. در این مطلب سعی شده طریقه عمومی تنظیم منوهای دستگاه DVR آموزش داده شود. البته توجه داشته باشید تمامی تصاویر و توضیحات داده شده مربوط به منوهای دستگاه DVR هایک ویژن است. از آنجایی که تصاویر تهیه شده از روی شبیه ساز ساخته شده گاهی شکل اطلاعات موجود روی تصاویر با اطلاعات موجود در DVR واقعی متفاوت است. (برای اطلاعات نصب دستگاه به مقاله آموزش نصب دستگاه DVR مراجعه کنید.) آشنایی با منوه تنظیم منوی دستگاه DVR
DVR_هایک_ویژن,DVR,دستگاه دی وی آر هایک ویژن
تنظیم منوی دستگاه DVR یکی از اصلی ترین بخش های نصب سیستم های مداربسته است. در این مطلب سعی شده طریقه عمومی تنظیم منوهای دستگاه DVR آموزش داده شود. البته توجه داشته باشید تمامی تصاویر و توضیحات داده شده مربوط به منوهای دستگاه DVR هایک ویژن است.
از آنجایی که تصاویر تهیه شده از روی شبیه ساز ساخته شده گاهی شکل اطلاعات موجود روی تصاویر با اطلاعات موجود در DVR واقعی متفاوت است.
(برای اطلاعات نصب دستگاه به مقاله آموزش نصب دستگاه DVR مراجعه کنید.)

آشنایی با منوهای DVR هایک ویژن

منوی-DVR-01,,
1 - صفحه ویزارد DVR

پس از روشن کردن دستگاه DVR هایک ویژن اولین قسمتی که با آن رو به رو می شوید سوالی مربوط به باز کردن ویزارد دستگاه است. وظیفه ویزارد انجام تنظیمات ضروری دستگاه است. در ادامه با بقیه پنجره های ویزارد دستگاه آشنا می شوید. در صورتی که نمی خواهید هر بار بعد از روشن شدن دستگاه ویزارد باز شود تیک این صفحه را بردارید.

منوی-DVR-02,,
2 - صفحه دوم ویزارد
منوی-DVR-03,,
3 - صفحه دوم ویزارد در هنگام وارد کردن پسوورد

در این صفحه شما میتوانید پسوورد دستگاه خود را تنظیم کنید. پسوورد پیش فرض دستگاه های DVR هایک ویژن 12345 است. با وارد کردن این پسوورد در قسمت بالا میتوانید به منوی بعد بروید. در صورتی که میخواهید پسوورد را عوض کنید کافیست تیک قسمت دوم را بزنید و پسوورد مورد نظر خود را دو بار وارد کنید.

منوی-DVR-04,,
4 - صفحه سوم ویزارد


در این صفحه شما میتوانید ساعت و تاریخ دستگاه را تنظیم کنید.

منوی-DVR-05,,
5 - صفحه چهارم ویزارد

در این صفحه شما میتوانید تنظیمات شبکه دستگاه را انجام دهید. در رابطه با طریقه نصب دستگاه به شبکه در مقاله طریقه انتقال تصویر دوربین مداربسته به کامپیوتر توضیحات کاملی داده شده است.

منوی-DVR-06,,
6 - صفحه پنجم ویزارد

در این صفحه شما میتوانید تنظیمات اولیه هارد دیسک خود را انجام دهید. در صورت درست وصل کردن هارد دیسک دستگاه، هارد شما در این صفحه شناخته می شود و میتوانید آن را فرمت کرده و اماده استفاده کنید. برای اطلاع از نحوه نصب هارد مقاله طریقه نصب هارد دیسک در DVR را بخوانید.

منوی-DVR-07,,
7 - صفحه ششم ویزارد

در صورتی که هارد دستگاه به درستی راه اندازی شده باشد شما میتوانید در این صفحه ضبط دستگاه را آغاز کنید. برای آغاز شدن ضبط هر دوربین این دوربین را از منو انتخاب کرده و گزینه Start Record را برای آن انتخاب کنید.
در این قسمت شما همچنین میتوانید نوع ضبط کردن دستگاه را انتخاب کنید. در صورت انتخاب حالت normal دوربین شما به صورت دائمی ضبط خواهد کرد و در صورت انتخاب حالت Motion detection دوربین تنها در صورت وجود حرکت در تصویر ضبط خواهد کرد.
این صفحه آخرین صفحه ویزارد دستگاه DVR هایک ویژن است.

منوی-DVR-36,,
صفحه اصلی دستگاه و منوی این صفحه

پس از اتمام ویزارد دستگاه شما وارد صفحه اصلی دستگاه می شوید که در این محل میتوانید تصاویر دوربین های خود را ببنید.
با فشردن کلید راست مووس منوی صفحه دستگاه باز خواهد شد. برای انتخاب منوی اصلی دستگاه گزینه اول یا Menu را انتخاب کنید.

منوی-DVR-08,,
منوی اصلی دستگاه

منوی اصلی دستگاه دارای هشت بخش متفاوت است. در پایین بخش به بخش تمامی این صفحات را بررسی می کنیم و صورت مختصر به خصوصیات هر بخش می پردازیم. با توجه به توضیحات زیاد هر بخش ممکن است در برخی از قسمت ها توضیحات کامل مربوط به جزئیات داده نشود.

منوی-DVR-10,,
صفحه Playback

در قسمت Playback شما میتوانید تصاویر ضبط شده دستگاه را بازبینی کنید. انجام بازبینی بسیار ساده است. کافیست شما دوربین یا دوربین هایی را که نیاز به بازبینی آنها دارید از قسمت بالا انتخاب کنید. سپس تاریخ و ساعتی شروع را در قسمت Start Time انتخاب کرده و آخرین زمانی که مد نظر دارید را نیز به عنوان End time انتخاب کنید.
با فشردن کلید Playback در پایین صفحه شما مستقیما وارد صفحه نمایش فیلم ها می شوید و آنها را از اولین تاریخ وارد شده می بینید.
حال با قشردن کلید search در قسمت پایین تمامی فیلم های ضبط شده بین دو تاریخ start و end برای شما در صفحه بعد نمایش داده می شود.

منوی-DVR-11,,
قسمت جست و جوی صفحه Playback

پس از فشار دادن کلید search یا جست و جو برای شما این صفحه نمایش داده می شود. در این لیست که در تصویر تنها دو فیلم در آن وجود دارد تمامی فیلم های بین دو تاریخ انتخاب شده نمایش داده می شود. با کلیک کردن روی قسمت play رو به روی هر فیلم که به صورت یک پیکان در تصویر مشخص شده شما میتوانید آن فیلم را مشاهده کنید.

منوی-DVR-12,,
صفحه Export

حال به سراغ دومین بخش از منوی اصلی دستگاه می رویم. از طریق منوی Export یا پشتیبان گیری شما میتوانید فیلم های موجود بر روی DVR را بر روی یک حافظه خارجی مانند فلش بریزید.
این قسمت دقیقا مشابه قسمت Playback است با این تفاوت که پس از انتخاب ویدئوها به جای دیدن انها دستگاه آنها را بر روی فلش مموری شما کپی خواهد کرد.

منوی-DVR-13,,
صفحه Manual

صفحه Manual یا دستی در دستگاه مربوط به تنظیمات ضبط و آلارم دستگاه است که به صورت دستی صورت می گیرد. شما در این صفحه میتوانید به صورت دستی ضبط هر دوربین را که میخواهید متوقف یا شروع کنید. در عکس فعلی ضبط تمامی دوربین ها متوقف شده است.
منوی-DVR-35,,
صفحه HDD


این صفحه مربوط به تمامی تنظیمات مربوط به هارد دیسک شما است. در قسمت General از این صفحه شما می توانید هارد خود را تعریف کنید. البته در صورتی که از ویزارد دستگاه استفاده کرده باشید هارد دستگاه قبلا شناخته شده است. در صورتی که هاردی جدید به دستگاه اضافه کردید می توانید در این قسمت از درست وصل شدن هارد مطمئن شوید و با انتخاب هارد و انتخاب init هارد را فرمت کرده و اماده ضبط کنید.

صفحه HDD حال از منوی کناری قسمت پشرفته یا Advance را انتخاب می کنیم. مهمترین کاری که میتوان در این قسمت انجام داد تنظیم حداکثر ظرفیت برای هر دوربین است. شما در این قسمت می توانید ببنید هر دوربین چقدر از فضای هارد شما را اشغال کرده و در قسمت max. record capacity شما میتوانید مشخص کنید که برای مثال دوربین یک تنها به اندازه ای محدود ضبط شود و بقیه ظرفیت شما برای بقیه دوربین ها اختصاص یابد.
در صورتی که یک یا چند دوربین از اهمیت بالاتری برای شما برخوردارند و میخواهید مدت ضبط بیشتری داشته باشید میتوانید از طریق تنظیم میزان ظرفیت اختصاص یافته به هر دوربین مدت زمان ضبط انها را دقیقا تنظیم کنید.

منوی-DVR-16,,
صفحه record - قسمت record Schedule

این قسمت یکی از قسمت های مهم تنظیم دستگاه است. در این بخش ما میتوانید به صورت کاملا تخصصی برای دستگاه مشخص کنید که به چه صورت ضبط را انجام دهد. برای تنظیم حالت ضبط ابتدا یکی از دوربین ها را از منوی بالا انتخاب کنید سپس کلید Edit در سمت چپ دستگاه را فشار دهید تا صفحه ویرایش برای شما باز شود.
در این صفحه شما میتوانید حالت ضبط را برای هر ساعت مشخص کنید. در صورتیکه میخواهید کل روز با یک رویه ضبط را انجام دهد گزینه all day را انتخاب کرده و سپس حال ضبط را انتخاب کنید.
پس از انجام تنظیمات یک دوربین میتوانید به سراغ دوربین بعدی بروید. در صورتی که میخواهید همه دوربین ها با یک رویه ضبط را انجام دهند کافیست از پایین صفحه گزینه Copy را انتخاب کرده و دوربین های دیگر با رویه ضبط مشابه را انتخاب کنید.

منوی-DVR-17,,
صفحه رکورد - قسمت Recording Parameter

در این قسمت از تنظیمات ضبط شما میتوانید مهمترین خصوصیات ضبط مانند کیفیت و روزولوشن ضبط را تنظیم کنید. درست تنظیم کردن این بخش کمک زیادی به عملکرد درست دستگاه می کند.
 • Camera: دوربین مورد نظر برای انجام تنظیمات را انتخاب می کند.
 • Encoding Parameter: در این بخش شما می توانید بین Mainstream یا حالت نمایش اصلی و substream یا فرعی انتخابی را انجام دهید. حالت substream برای دیدن تصاویر در پهنای باند و سرعت کمتر است. شما میتوانید با انتخاب این بخش دقیقا برای دستگاه مشخص کنید که در سرعت بالا و سرعت پایین با چه کیفیتی تصاویر را به شما تحویل دهد.
 • Stream type: این قسمت دارای دو بخش Video و Video & Audio است. در اینجا شما میتوانید مشخص کنید که تنها ویدئو ضبط شود یا صدا هم با آن ضبط شود.
 • Resolution: روزولوشن یا تفکیک پذیری ضبط شما را مشخص می کند. در دستگاه های DVR این قسمت دارای زیر منوهایی مانند WD1، D1  و غیره است. هر کدام از این رزولوشن ها اندازه ضبط تصاویر را مشخص می کند. (برای اطلاعات دقیق به مقاله روزولوشن های ضبط DVR مراجعه کنید)
 • Bit Rate Type: این قسمت دارای دو حالت Variable و Constant است. در حالت متغیر یا Variable دستگاه با توجه به میزان پهنای باند آزاد شما کیفیت تصویر دوربین را مشخص می کند. اما در حالت Constant کیفیت تصویر همواره به اندازه پهنای باندی که در قسمت max. bit rate مشخص می کنید خواهد ماند. با استفاده از این قسمت میتوانید برای هر دوربین یک پهنای باند کاملا دقیق را مشخص کنید تا دوربین های با اولویت بیشتر کیفیت بهتری داشته باشند.
 • Video Quality: این قسمت میزان کیفیت تصویر شما را مشخص میکند. کیفیت ذکر شده در این قسمت رابطه ای با روزولوشن تصویر ندارد. هر قدر کیفیت این بخش را کمتر انتخاب کنید تصاویر دوربین بیشتر فشرده شده و ظرفیت آنها کمتر می شود. از طرفی فشرده کردن زیاد تصاویر کیفیت انها را نیز کاهش می دهد.
 • Frame Rate: تعداد فریم تصویر در ثانیه یا نرخ فریم را مشخص می کند. هرقدر فریم تصویر شما بالاتر باشد کیفیت تصویر شما در حرکت بیشتر خواهد بود. برای تصاویر با نرخ فریم کمتر از 12 فریم تصاویر به صورت پرش داد به نظر خواهد رسید.
 • Bit Rate Mode: این قسمت دو حالت General و Customize دارد. در حالت General شما میتوانید پهنای باند قسمت بعدی را از یک لیست انتخاب کنید. در حالت Customize شما میزان پهنای باند را به صورت عددی وارد میکنید.
 • Max. Bit Rate: میزان پهنای باند این دوربین را مشخص میکند. در صورتی که شما در Bit Rate Mode حالت متغییر را انتخاب کرده باشید پهنای باند دوربین دقیقا این عدد نخواهد بود اما اگر حالت ثابت انتخاب شده باشد دقیقا دستگاه به اندازه همین مقدار به شما پهنای باند خواهد داد.

منوی-DVR-18,,
صفحه Camera - قسمت OSD Configuration

در این قسمت شما میتوانید خصوصیات اولیه دوربین را مشخص کنید:
 • Camera: دوربین مورد نظر را انتخاب می کنید.
 • Camera Name: نام دوربین مورد نظر را مشخص می کنید. این نام میتواند در کنار صفحه دوربین به نمایش درآید.
 • Display Name: مشخص می کند ایا نام دوربین کنار تصویر نمایش داده شود یا خیر.
 • DisPlay Date: مشخص می کند آیا تاریخ کنار تصویر نمایش داده شود یا خیر.
 • Display Week: مشخص می کند آیا هفته کنار دوربین نمایش داده شود یا خیر.
 • Date Format: مشخص می کند تاریخ به چه نحوی نمایش داده شود.
 • OSD Display: مشخص می کند نوشته های کنار دوربین به چه صورتی نمایش داده شوند.

منوی-DVR-19,,
صفحه Camera - قسمت Image Setting

در این صفحه می توانید تنظیمات نور و رنگ دوربین ها را انجام دهید. تنظیمات بسیار روشن است و نیازی به باز کردن جزئیات آن نیست.

منوی-DVR-20,,
صفحه Camera - قسمت PTZ Setting

در صورتی که دوربین شما از نوع گردان یا PTZ است میتوانید تنظیمات نصب آن را در این بخش انجام دهید. در رابطه با طریقه نصب دوربین مداربسته گردان در مقاله تخصصی این بخش توضیح داده شده است.

منوی-DVR-21,,
صفحه Camera - قسمت Motion Detection

این قسمت مربوط به تنظیمات موشن دتکتور دوربین است. در این قسمت میتوانید دقیقا مشخص کنید که دوربین در کدام یک از قسمت های تصویر حساسیت داشته باشد. میزان حساسیت نیز از طریق تنظیم نوار کناری مشخص می شود. سعی کنید حساسیت را بیش از حد زیاد نکنید چون در این صورت همیشه حالت موشن دوربین فعال می ماند.

منوی-DVR-22,,
صفحه Camera - قسمت Privacy Mask

در این قسمت می توانید با استفاده از یک ماسک قسمتی از تصویر نمایش داده شده را مخفی کنید. در صورتی که دوست ندارید قسمتی از تصویر دوربین دیده یا ضبط شود میتوانید در این قسمت آن قسمت را مشخص کنید.

منوی-DVR-23,,
صفحه Camera - قسمت Video Tampering

در صورتی که جهت دوربین عوض شود این قسمت فعال می شود. (گاهی سارق اقدام به جابه جایی سر دوربین میکند) شما میتوانید در این قسمت مشخص کنید که درصورت افتادن چنین اتفاقی چگونه الارم های دوربین فعال شوند. همچنین میتوانید میزان حساسیت دوربین را در این رابطه تنظیم کنید.
منوی-DVR-24,,
صفحه Camera - قسمت Video Lose

در صورتی که شما تصویر یکی از دوربین های خود را از دست دهید این قسمت فعال می شود. شما میتوانید مشخص کنید در صورت افتادن چنین اتفاقی الارم دستگاه چطور رفتار کند.

منوی-DVR-25,,
صفحه Configuration - قسمت General

در این بخش شما میتوانید تنظیمات عمومی دستگاه مانند زمان دستگاه، زمان، تاریخ، تنظیمات مووس دستگاه و غیره را انجام دهید.

منوی-DVR-26,,
صفحه Configuration - قسمت Network

در این قسمت شما میتوانید تنظیمات مرتبط با شبکه دستگاه را انجام دهید. با توجه به جزئیات زیاد این بخش شما می توانید طریقه انجام این تنظیمات را در بخش های دیگر مرتبط با انتقال تصویر یا اتصال به کامپیوتر بخوانید.

منوی-DVR-27,,
صفحه Configuration - قسمت Network - زیر بخش DDNS

از این بخش از تنظیمات شبکه میتوانید برای انتقال تصویر بدون IP Static استفاده کنیم.

منوی-DVR-28,,
صفحه Configuration - قسمت Alarm

در این صفحه تنظیمات مربوط به آلارم دستگاه را انجام خواهید داد. آلارم دستگاه از تعدادی رله تشکیل شده است که از طریق آنها شما میتوانید کارهای متفاوتی را انجام دهید.
هر رله از آلارم را میتوانید طوری تنظیم کنید که در صورت اتفاق افتادن یک دخداد فعال شود.

منوی-DVR-29,,
صفحه Configuration - قسمت RS-232

RS-232 یک پورت اطلاعات سریال در دستگاه DVR است. تنظیمات دوربین های گردان از طریق همین پورت صورت می گیرد. اما شما میتوانید از این پورت برای ارتباط سریال با دستگاه نیز استفاده کنید. در این صفحه میتوانید تنظیمات عمومی این پورت را انجام دهید.

منوی-DVR-30,,
صفحه Configuration - قسمت Live View

در این صفحه شما میتوانید تنظیمات مربوط به صفحه نمایش دوربین ها انجام دهید.
 • Video output: در این بخش شما میتوانید خروجی تصویری که میخواهید تنظیمات روی ان انجام شود را انتخاب کنید.
 • Live View Mode: نوع نمایش در حالت زنده را مشخص می کند. در این قسمت شما مشخص میکنید در صفحه نمایشگر خود تصویر چند دوربین را همزمان ببنید.
 • Dwell Time: مشخص می کند تصاویر دوربین ها هر چند ثانیه یک بار عوض شود.
 • Enable Audio Output: در این قسمت شما مشخص می کنید که آیا میخواهید به صورت زنده صدای میکروفن ها را بشنوید یا خیر.
 • Event Output: در این قسمت مشخص می کنید که رخدادها در کدام یک از خروجی ها نمایش پیدا کنید.
 • Alarm Image Dwell Time: در صورت بروز دخداد بعد از چند ثانیه چرخش تصویر صورت گیرد.

منوی-DVR-31,,
صفحه Configuration - قسمت Exception

در این قسمت شما میتوانید به صورت تک به تک برای هر حالت از رخدادهای اصلی دستگاه ویژگی هایی را تعریف کنید. برای مثال دستگاه را طوری تنظیم کنید که در صورت پر شدن هارد دستگاه برای شما ایمیل ارسال کند یا در صورت قطع شدن از شبکه به شما آلارم صوتی دهد.

منوی-DVR-32,,
صفحه Configuration - قسمت User

این قسمت در رابطه با کاربرهای دستگاه است. هر دستگاه باید یک Admin اصلی داشته باشد. این کاربرد به تمامی بخش های دستگاه دسترسی خواهد داشت. در رابطه با بقیه کاربران شما میتوانید دسترسی انها به بخش های مختلف را تا حدی که دوست دارید محدود کنید.
برای مثال پرکاربرد ترین استفاده این بخش این است که شما دسترسی به برخی دوربین ها را برای برخی از کاربران محدود کنید یا امکان دیدن تصاویر قبلی را از یک کاربر بگیرید.

منوی-DVR-33,,
صفحه Maintenance

این صفحه در رابطه با تنظیمات کلی دستگاه و به روزرسانی نرم افزار فعلی دستگاه است. در قسمت Log Search شما میتوانید ورود به دستگاه در زمان های مختلف را بررسی کنید. بقیه بخش های این قسمت بیشتر به نرم افزار داخلی DVR مرتبط است و بهتر است بدون هماهنگی تغییری در آن ایجاد نکنید.
]]>
آموزش سیستم اعلام حریق 2014-02-26T15:09:01+01:00 2014-02-26T15:09:01+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/56 صابر قاسمی امیر آموزش سیستم اعلام حریق به طور کلی طراحی، اجراء و بهره برداری از سیستم اعلام حریق به دو منظور حفاظت از جان افراد و اموال صورت می گیرد. بر اساس مقررات ملی ساختمان مبحث ۱۳ و مقررات سازمان آتش نشانیسیستم های اعلام حریق بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند.۱) سیستم های دستی:در این سیستم ها برای اعلام تنها از شستی های اعلام حریق استفاده می شودنقشه نصب اعلام حریق2) سیستم های اتوماتیک:۱- متعارف۲- آدرس پذیر۳- هوشمندالف) نوع دستی فقط برای ساختمانهای تا چهار طبقه که فاقد آسانسور می باشد استفاده می آموزش سیستم اعلام حریق 

به طور کلی طراحی، اجراء و بهره برداری از سیستم اعلام حریق به دو منظور حفاظت از جان افراد و اموال صورت می گیرد. بر اساس مقررات ملی ساختمان مبحث ۱۳ و مقررات سازمان آتش نشانی

سیستم های اعلام حریق بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند.

۱) سیستم های دستی:

در این سیستم ها برای اعلام تنها از شستی های اعلام حریق استفاده می شود

نقشه نصب اعلام حریق

نقشه نصب اعلام حریق

2) سیستم های اتوماتیک:

۱- متعارف

۲- آدرس پذیر

۳- هوشمند

الف) نوع دستی فقط برای ساختمانهای تا چهار طبقه که فاقد آسانسور می باشد استفاده می شود.

ب) برای کلیه ساختمانهای بالاتر از چهار طبقه که دارای آسانسور می باشند نصب سیستم اعلام حریق اتوماتیک اجباری است.

پ) برای کلیه مکانهای عمومی- تجاری- فرهنگی- آموزشی- و… نصب سیستم اعلام حریق اتوماتیک اجباری است.

رتبه بندی سیستم ها:

دستی: فقط استفاده از اعلام حریق

اتوماتیک: دستی+ تشخیص اتوماتیک تنها برای فضاها با خطر بالای حریق

دستی + تشخیص اتوماتیک مسیرهای فرار

دستی + تشخیص اتوماتیک مسیرهای فرار و اتاقهای منتهی به مسیرهای فرار

دستی + تشخیص اتوماتیک فضاهای با خطر بالای حریق و فضاهای خواب

دستی+ تشخیص اتوماتیک کلیه فضاها

منطقه بندی:

سهولت، سرعت و دقت در تشخیص و تعیین محل وقوع حریق به ویژه در ساختمانهای بزرگ، لزوم تقسیم بندی ساختمان به مناطق کوچکتر و مجزا را بوجود می آورد.

در ساختمانهای متعارف معمولاً هر طبقه را به عنوان یک منطقه حفاظتی یا zone در نظر می گیریم.

در ساختمانهای بزرگ که طبقات مساحت بالای دارند یک طبقه میتوان به چند طبقه حفاظتی تقسیم شود.

هشدار کاذب:

یکی از مشکلات سیستم های اتوماتیک اعلام حریق ارسال هشدار اشتباه و نادرست است که در صورت تکرار اعتماد به این سیستم را کاهش می دهد.

پیامهای خطا را میتوان در پنج گروه طبقه بندی کرد:

۱- هشدارهای خطا ناشی از انجام کارهای مانند پخت و پز، دود سیگار، دود اگزوز اتومبیلها، گرد و غبار

۲- هشدارهای ناشی از بروز عیب در شبکه

۳- هشدارهای خطا ناشی از اقدامات معرضانه مانند شکستن شیشه های شستی اعلام حریق

۴- هشدارهای خطا ناشناخته که در هیچ کدام از دسته های بالا نمیتوان قرار داد

در سیستم های متعارف با ۴۰ وتکتور یا کمتر ارسال دو پیام خطا در سال طبیعی و معمولی تلقی می شود

انواع سیستم های اعلام حریق اتوماتیک:

۱- سیستم های متعارف

۲- سیستم های آدرس پذیر

۳- سیستم های هوشمند

سیستم های اعلام حریق متعارف:

در این سیستم چندین آشکارساز و که یک منطقه از ساختمان را پوشش می دهند در قالب یک مدار به هم پیوسته و به تابلو کنترل مرکزی متصل می شوند بنابراین هر مدار نماینده یک منطقه است.

نحوه همبندی تجهیزات کشف و تشخیص نسبت به تابلوهای کنترل مرکزی به صورت شاخه ای و شعاعی است هر تابلو کنترل مرکزی متعارف میتواند ۴٫۲ – ۱۲٫۸- ۱۶- zone باشد.

حالتهای مدار باز، عادی، هشدار و اتصال کوتاه چهار وضعیت هستند که هر سیستم اعلام حریق میتواند به خود بگیرد. تعیین هر یک از این حالتها توسط کاهش یا افزایش دامنه جریان صورت می گیرد بنابراین لازم است تا در کل مدار، جریان مستمری برقرار گردد تا با تغییر دامنه آن تابلو کنترل مرکزی قادر به تعیین اوضاع مختلف باشد ضرورت برقراری چنین جریانی باعث می شود از یک مقاومت انتهای هر مدار استفاده شود ( ۶٫۸-۴٫۷)

حالتهای مختلف سیستم اعلام حریق:

۱- مدار باز: اگر در هر نقطه ای مدار قطع شود باعث کاهش و یا قطع جریان مستمر می شود این مورد توسط تابلو کنترل مرکزی احساس و اعلام می گردد

۲- شرایط عادی: آشکارسازها جریان بسیار کمی را از خود عبور می دهند که همان جریان مستمر می باشد

۳- شرایط هشدار: در صورت شرایط حریق و فعال شدن آشکارسازها جریان عبوری از آنها افزایش یافته و ممکن است تا mA 50 برسد.

۴- حالت اتصال کوتاه: در صورت بروز اتصال کوتاه در مدار اختلاف پتانسیل به صفر رسیده و جریان عبوری بشدت افزایش می یابد.

در هر منطقه متعارف یا مدار انشعابی یک منطقه نباید بیش از ۳۰ آشکارساز و تستی قرار گیرد.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر:

اصول کشف و تشخیص حریق در سیستمهای آدرس پذیر مشابه سیستمهای متعارف است به جز اینکه در این گونه سیستمها هر یک از آشکارسازهای اتوماتیک یا شستی ها دارای آدرس منحصر به فردی هستند که از طریق آن تابلو کنترل قادر به شناسائی آن است.

مدار کشف در این گونه سیستمها به صورت حلقوی است که از تابلو کنترل مرکزی آغاز و به همان تابلو ختم میشود

کلیه تجهیزات به صورت مدارک در این حلقه جای می گیرد

حداکثر مسافت فضاهایی که توسط یک حلقه می تواند حفاظت شوند ۰۰۰/۱۰ مترمربع است و میتواند تا پنج منطقه را پوشش دهند.

مدار هشدار صوتی میتواند به صورت جداگانه نصب شود.

حداکثر تعداد المانها در هر حلقه ۱۲۶ عدد می باشد.

سیستم اعلام حریق هوشمند: (آدرس پذیر آنالوگ)

در سیستمهای هوشمند آشکارساز همواره فعال و به طور پیوسته پاسخگوی سیگنالهای ارسالی از سوی تابلو کنترل مرکزی هستند و مانند سیستمهای آدرس پذیر و متعارف تنها در دو وضعیت هشدار یا عدم هشدار قرار ندارند در این گونه سیستمها آشکارسازها نقش تستگرهای را بازی می کنند که داده ها را به عنوان سیگنال های ورودی در اختیار ریز پردازنده های تابلو کنترل مرکزی قرار می دهند در این سیستم به منظور تعیین وضعیت کلی از سوی تابلو مرکزی در هر ۵-۱۰ ثانیه یکبار به طور کامل بررسی می شود

اجزای سیستم اعلام حریق:

۱- تابلو کنترل مرکزی: تابلو کنترل مرکزی ضمن بررسی کلیه ورودی ها، کلیه تجهیزات خروجی را نیز کنترل می کند و توان الکتریکی کلیه بخشها را تأمین می کند منبع تغذیه اصلی تابلو کنترل از نوع A.C و منبع تغذیه اضطراری آن از نوع D.C (باتری) است.

انواع آشکارسازها و شستی های اعلام حریق، تجهیزات ورودی تابلو کنترل محسوب می شوند

آژیرها، چراغهای هشدار، رله های فراخوان آسانسور، تجهیزات خروجی تابلو کنترل محسوب می شوند

انتخاب تابلو کنترل مرکزی تابلویی است از نوع سیستم انتخابی، اندازه ساختمان، کاربری تعداد مناطق و تجهیزات مورد نیاز ورودی و خروجی اعلام حریق.

تابلوهای مرکزی باید در نقاطی از ساختمان نصب شود که احتمال وقوع حریق در آنها کمتر است و در عین حال رفت و آمد پرسنل نگهداری و کنترل ساختمان در آنجا بیشتر باشد.

آشکارسازهای دودی:

این دتکتورها به چهار دسته تقسیم می شوند.

۱- نوری (optical) 2- یونیزاسیون ۳- لیزری ۴- مکشی

حداکثر فاصله دو دتکتور دودی نباید بیش از m 10 باشد

حداکثر فاصله یک دتکتور دودی تا دیوار نباید بیش از m 5 باشد

حداکثر مسافت قابل پوشش توسط یک دتکتور دودی ۵۰ می باشد

دیود نوری آشکارساز:

اکثر دیودها دارای یک دیود نوری هستند

۱- چشمک زدن در هر ۹ ثانیه وضعیت عادی

۲- بصورت مستمر روشن باشد نشانه عمل نمودن آشکارساز

۳- دیود نوری خاموش بماند یا چشمک سریع بزند نمایانگر عیب دو دتکتور می باشد

دیودهای نوری در اکثر مکانها به جز اماکن که دود آلود بودن آنها ناشی از کار عادی باشد (آشپزخانه- پارکینگ) استفاده می شود

دتکتور دودی نوری:

در این نوع دتکتورها یک منبع تولید نور یک سلول حساس به نور وجود دارد در صورت قطع و یا انعکاس شعاع نوری توسط دود سلول حساس به نور این موضوع را حس کرده دتکتور عمل می نماید.

دتکتورهای پرتوافکن: در این نوع از دکتورها از اشعه مادون قرمز و سلول فتوالکتریک که می تواند در فاصله ۱۰۰ متری نصب شود استفاده کرد. در صورت وجود دود اشعه مادون قرمز دچار نقصان و کاستی شده و دتکتور عمل می نماید این نوع دتکتور برای سطوح بزرگ (طول m 100 و عرض m100) به کار می رود و در فاصله ۳۰ الی cm 60 پایین تر از سقف نصب می شود و معمولاً برای انبارها و فروشگاهها و اماکن باز استفاده می شود.

دتکتور دودی نوری کانالی:

این نوع دتکتور دودی نوری در داخل کانال هوا نصب می شود و در مسیر هوای برگشتی نصب می شود

دتکتور دودی بدون سیم:

این نوع دتکتور بدون سیم مانند یک فرستنده با امواج رادیوئی عمل نموده و به هنگام فعال شدن یک سیگنال برای مرکز اعلام حریق که همچون گیرنده عمل می نماید می فرستد

آشکارساز دودی لیزری:

عملکرد آن همانند دیود دودی نوری بوده ولی حد آن بجای شعاع نوری از یک شعاع لیزری استفاده می شود که حساسیت بسیار بالائی به دتکتور می دهد این نوع دتکتورها با تشخیص دادن ذرات غبار از دود ضمن حساسیت بسیار بالا دقت بسیار بالائی نیز دارند.

دتکتورهای دودی یونیزاسیون در تشخیص آتشهای سریع بسیار خوب عمل کرده اما در شناسائی آتشهای پنهان چندان مؤثر نیست.

آشکارسازهای دودی نوری در تشخیص آتش های پنهان سریع عمل کرده و در تشخیص آتشهای سریع ضعیف هستند.

دتکتورهای لیزری در تشخیص هر دو نوع آتش بسیار بهتر عمل می کنند.

دتکتورهای دودی یونیزاسیون:

این گونه دتکتورها دارای یک محفظه ای با دو الکترود مثبت و منفی هستند که وجود ماده رادیواکتیو به نام آمویسیوم موجب یونیزه شدن هوای داخل آن می شود. بنابراین جریان الکتریکی ضعیفی بین دو الکترود در محفظه یونیزه برقرار می گردد. ورود دود به داخل محفظه موجب گسیختگی و کاهش جریان الکتریکی بین دو الکترود می شود و دتکتور فعال می شود.

دتکتور دودی استنشاقی:

دتکتورهای استنشاقی یا مکثی بر اساس نمونه گیری از هوای یک فضای معین وجود دود را که ممکن است ناشی از حریق باشد تشخیص می دهد و هواکشی یک یا دو دتکتور دودی (لیزری) یک برد الکترونیکی که عمل پردازش و ارزیابی را به عهده دارد. اجرای اصلی این نوع دتکتور می باشد.

دتکتور حرارتی

۱- دمای ثابت Fixed

2- نرخ افزایش rateafrise

3-مرکب

محل استفاده: در آشپزخانه، موتورخانه، پارکینگ و اماکینی که در آنجا اماکن استفاده از آشکارساز دودی به دلیل وجود انواع بخار و دود حاصل از گاز طبیعی تجهیزات وجود ندارد.

برحسب عمل کرد دتکتورهای حرارتی درجه حرارتی باشد به سه دسته تقسیم می شوند.

۱- واکنش سریع ( )

۲- واکنش متوسط

۳- واکنش کند

دتکتورهای حرارتی دمای ثابت:

این نوع دتکتورها را بر اساس دمای از پیش تعیین شده و ثابتی عمل می کند. این نوع دتکتورها از مکانیسم ترموکوپلی یا بی متال برخوردارند.

دتکتور حرارتی با نرخ افزایش:

این گونه دتکتورها بر اساس سرعت افزایش دما تحرک می شود. بنابراین دو عامل افزایش دما و مدت زمان آن در عمل کرد آشکارساز مؤثراست نرخ تحریک برای اغلب آشکارسازهای افزایشی معمولاً در دقیقه است و معنی آن این است که چنانچه دمای مکانی ظرف مدت یک دقیقه به میزان افزایش یابد دتکتور در وضعیت هشدار قرار می گیرد.

دتکتور حرارتی مرکب:

ترکیبی از دو دتکتور ثابت و افزایشی می باشد.

دتکتورهای حرارتی خطی:

آشکارساز شعله:

۱- دتکتور مادون قرمز

۲- دتکتور

۳- دتکتور ترکیبی (مادون قرمز- )

این نوع دتکتور را با توانائی تشخیص مادون قرمز و ماورای بنفش ساتح از شعله است این نوع دتکتورها را باید توانائی تشخیص ناشی از حریق در سطح ۸٫۱ مترمربع را از فاصله ۱۴ متری داشته باشد.

آشکارسازهای شعله مناسب اماکن وسیع و باز و یا با سقف بلند مانند انبارها- آشیانه

هواپیما و محوطه های صنعتی هستند و همچنین محوطه طی باز یا نیمه باز که حرکت تند هوا و یا باد میتواند مانع از رسیدن گرما به دتکتور شود

شستی اعلام حریق:

این گونه تغییرات همچون یک کلید عمل نموده و با تحریک از سوی یک فردی که به وجود حریق پی برده اند سیگنال هشدار را برای مرکز اعلام حریق ارسال می کند.

تجهیزات هشداری شنیداری:

۱- زنگها

۲ – بوقها

۳- آژیرها و بلندگوها

تجهیزات هشدار دهنده دیواری:

انواع چراغهای گردان و چشمک زن در کنار تجهیزات هشدار دهنده صوتی ساکنین را از بروز خطر حریق مطلع می سازد.

۱- کلید ری ست برای تست سالم بودن نشانگرهای (LED) سیستم و راه اندازی دوباره سیستم.

۲- خاموش کردن صدای آژیر در هنگام حریق (آتش سوزی)

۳- خاموش کردن صدای بارز (آژیر کوچک داخل دستگاه)

اشکال ناشی از قطعی برق شهری و باطری

اشکال ناشی از اتصال کوتاه و مدار بار زونها

۴- تست کردن آژیرهای سیستم

۵- اگر روی Normal قرار داده شود سوئیچ های موجود غیرفعال می شوند

اگر روی Arm Control قرار بگیرد سوئیچ ها فعال خواهند شد.

۶- هر گاه در مسیر آژیرها اشکال (اتصال کوتاه/ مدار باز) داشته باشیم روشن خواهد بود.

۷- هرگاه برق شهری (zzo 220AC) یا باطری ها

(قطع یا خراب یا بدون شارژ) ایراد داشته باشند روشن خواهد شد.

۸- در حالت نرمال همیشه باید روشن باشد

]]>
آموزش نصب دزدگیر faak فارسی 2014-02-26T15:07:04+01:00 2014-02-26T15:07:04+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/55 صابر قاسمی امیر FAACکاتالوگ فارسی دزدگیر آپارتمان فکنوشته شده و بازنویسی شده توسط سایت برقکاریخلاصه ویژگیهای دستگاه اماکن  • دارای پردازنده قوی با قابلیت تشخیص حرارت بدن انسان • قابلیت نصب انواع ادوات بیسیم از قبیل چشم، لادری،آژیر و ریموت •دارای تلفن کننده ۵ حافظه • هشدار ضعف باتری • قابلیت فعال و غیر فعال نمودن، گوش دادن به صدای محیط، آلارم از راه دور از طریق گوشی تلفن • کم حجم با توانایی های یک دزدگیر حرفه ایمعرفی کلید های داخل دستگاه:۱-سوئیچ تمپر ۲-کلید برنامه ریزی ۳-جامپر تعیین حساسیت چشم در صورت FAACکاتالوگ فارسی دزدگیر آپارتمان فک

نوشته شده و بازنویسی شده توسط سایت برقکاری

خلاصه ویژگیهای دستگاه اماکن

  • دارای پردازنده قوی با قابلیت تشخیص حرارت بدن انسان • قابلیت نصب انواع ادوات بیسیم از قبیل چشم، لادری،آژیر و ریموت •دارای تلفن کننده ۵ حافظه • هشدار ضعف باتری • قابلیت فعال و غیر فعال نمودن، گوش دادن به صدای محیط، آلارم از راه دور از طریق گوشی تلفن • کم حجم با توانایی های یک دزدگیر حرفه ای

معرفی کلید های داخل دستگاه:

۱-سوئیچ تمپر ۲-کلید برنامه ریزی ۳-جامپر تعیین حساسیت چشم در صورت برداشتن جامپر برد بیشتر با حساسیت کمتر (تا ۱۰ متر) و در صورت نصب جامپر برد کمتر با حساسیت بیشتر (تا ۸ متر)را پوشش می دهد.

نمایشگرهای LED:

 LEDیک: مسلح و غیر مسلح بودن

   LEDدو: آلارم

مشخصات باتری: ۵عدد باتری سایز AAA1.2V از نوع شارژی حداقل ۶۰۰mah

فهرست راهنمای اصوات دستگاه: ۱-در هنگام روشن نمودن اولیه بمدت ۱۰۰ ثانیه ،هر ثانیه ۱ بیب می نماید.۲-هشدار ضعف باتری یک بیب بلند هر ۱۵ ثانیه ۳-ورود به حالت برنامه ریزی ۴ بیب طولانی ۴-پس از ورود به دستورات برنامه ای در صورت ورود صحیح دستور یک بیب کوتاه، و در صورت ورود دستور اشتباه دو بیب کوتاه.

دستورالعمل کاربری:در هنگام برنامه ریزی دستگاه، بایستی آداپتور وصل باشد. باتری ها داخل دستگاه قرار داشته باشند.تلفن مورد استفاده در حالت تن باشد. در حین برنامه ریزی بایستی گوشی را بردارید.در هر مرحله برنامه ریزی بوق تایید شنیده شود.یک بیب کوتاه نشانه تایید و دو بیب کوتاه نشانه ورود اشتباه دستور می باشد.بعد از ورود به حات برنامه ریزی دستگاه بطور خودکار غیر مسلح می گردد لذا بعد از برنامه ریزی مجددا دستگاه را مسلح نمایید.

نحوه برنامه ریزی دستگاه:

۱-قاب دستگاه را بردارید. ۲-آداپتور را متصل نمایید ۳-یک گوشی دارای سیستم تن به سوکت دستگاه متصل نمایید.۴-کلید برنامه را در حال setقرار دهید. ۵-گوشی را برداشته #۰۰۰۰  از چپ به راست شماره گیری نمایید. ۰۰۰۰ رمز عبور کاربر دستگاه می باشد و بایستی در اولین فرصت آنرا تغییر دهید.۶- سپس برنامه مورد نظر را از چپ به راست وارد نمایید.

لیست برنامه ها:

۱- تغییر رمز کاربری دستگاه:

(تکرار کد جدید)+(کدجدید۹#+(

۲-تعریف شماره تلفن برای دستگاه:

(شماره تلفن اول)+#۱۱

 (شماره تلفن دوم)+#۱۲

 (شماره تلفن سوم)+#۱۳

 (شماره تلفن چهارم)+#۱۴

 (شماره تلفن پنجم)+#۱۵

۳-اگر بین شماره ها * بکار ببرید ۲ ثانیه وقفه در تماس ایجاد می شود و برای شماره هاییکه منشی تلفنی خود کار دارند کاربرد دارد.

۴-حذف شماره تلفن:

(حذف اولین شماره)##۱۱

(حذف دومین شماره)##۱۲

(حذف سومین شماره)##۱۳

 (حذف چهارمین شماره)##۱۴

 (حذف پنجمین شماره)##۱۵

 (حذف یکباره کلیه شماره ها)##۱۹

۵-تعیین مدت زمان آلارم نمودن دستگاه: (مدت زمان پیش فرض ۲ دقیقه می باشد.)

زمان آلارم بایستی بصورت دو رقمی تعریف شود و حداکثر مدت آلارم ۵ دقیقه می باشد. مثلا برای ۵ دقیقه آلارم نمودن عدد ۰۵ را وارد نمایید. در صورت ورود عدد ۰۰ دستگاه بصورت بیصدا (حدف آژیر) عمل می نماید.

۶-تنظیم تایم خروج: (تایم پیش فرض ۰می باشد)

رقمی بین ۰۰تا۹۹ثانیه قابل انتخاب است. عدد را بصورت دو رقمی وارد نمایید. در تایم خروج دستگاه بیب بیب می کند.

(تایم خروج)+#۲۴

۷- لغو یا فعال نمودن هشدار قطع تلفن

  غیرفعال ۶#

    فعال ۵#

دستور های تلفنی:

پس از آلارم نمودن، دستگاه با شماره تلفن های داده شده تماس می گیرد، پس از برداشتن گوشی ۵ الی ۱۰ ثانیه صدای آلارم شنیده شده سپس یک بیب کوتاه شنیده می شود. اکنون می توانید دستورات زیر را وارد نمایید:

گوش دادن به صدای محیط برای مدت ۱۰ ثانیه#۴   آلارم نمودن#۳   غیر مسلح کردن۲#    مسلح کردن #۱

قطع تماس،دستگاه تا آلارم بعدی شماره گیری نخواهد کرد #۰

در صورت فراموش کردن رمز عبور: در حالت برنامه ریزی  دستور  # ۱  را وارد نمایید، رمز کاربر مجددا ۰۰۰۰می شود.

حالت برنامه ریزی نصاب: این دستگاه دارای ۲ نوع برنامه ریزی کاربر و نصاب می باشد، برای ورود به حالت برنامه ریزی نصاب دگمه برنامه ریزی را در حالت  set قرارداده کد    #۴۸*۱۲   را وارد نمایید، صدای بیب به معنای تایید کد وارد شده شنیده می شود.

بازگشت به تنظیمات کارخانه: در صورت عملکرد غیر عادی می توانید دستگاه را به تنظیمات کارخانه برگردانید. لازم به ذکر است که کلیه کد ادوات بیسیم از از قبیل ریموتها، چشمهای بیسیم و… از دستگاه پاک خواهد شد. برای این منظور ابتدا به حالت برنامه ریزی نصاب بروید سپس کد #۲ راوارد کنید. در صورت شنیدن صدای بیب کوتاه ، دستگاه به حالت تنظیمات کارخانه بر می گردد.

کد دهی ریموتها: در کارخانه، دو ریموت داخل بسته بندی به دستگاه کد داده شده است. چنانچه بخواهیم ریموت اضافه به دستگاه کد داده و یا در صورت بازگشت به تنظیمات کارخانه کد ریموت ها پاک شده باشند، بصورت زیر عمل نمایید:

 در حالت برنامه ریزی نصاب کد   #۱۱ را برای معرفی اولین ریموت وارد کرده دگمه ای از ریموت را بفشارید،  همینطور تا ریموت پنجم #۱۵ را برای معرفی پنجمین ریموت وارد نمایید.

جهت حذف ریموتها: در حالت برنامه ریزی نصاب  برای اولین ریموت کد  ##۱۱ دومین ##۱۲ الی ##۱۵برای حذف پنجمین ریموت وارد کنید. جهت حذف کلیه ریموته به یکباره کد ##۱۹ را وارد نمایید.

]]>
آموزشی نصب آنتن مرکزی همراه نقشه 2014-02-26T15:03:41+01:00 2014-02-26T15:03:41+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/53 صابر قاسمی امیر مقدمه :در ساختمان هایی که تعداد زیادی گیرنده تلویزیونی وجود دارد (مانند هتل ها و برج های مسکونی) در صورتی که بخواهیم برای هر گیرنده یک آنتن مجزا نصب نماییم مشکلاتی مانند موارد ذکر شده در زیر بروز خواهد کرد:• محدودیت فضایی پشت بام برای نصب تعداد زیادی آنتن• اثر انعکاسی و القایی آنتن ها بر یکدیگر• هزینه بالای نصب آنتن برای تک تک گیرنده ها و سیم کشی آنتن تا گیرنده• از بین رفتن زیبایی ظاهر ساختمان و به وجود آمدن جنگلی از آنتن ها• حجم بالای سیم کشی آنتن ها تا گیرنده نیز مشکلاتی به وجود خواهد آو مقدمه :
در ساختمان هایی که تعداد زیادی گیرنده تلویزیونی وجود دارد (مانند هتل ها و برج های مسکونی) در صورتی که بخواهیم برای هر گیرنده یک آنتن مجزا نصب نماییم مشکلاتی مانند موارد ذکر شده در زیر بروز خواهد کرد:

• محدودیت فضایی پشت بام برای نصب تعداد زیادی آنتن
• اثر انعکاسی و القایی آنتن ها بر یکدیگر
• هزینه بالای نصب آنتن برای تک تک گیرنده ها و سیم کشی آنتن تا گیرنده
• از بین رفتن زیبایی ظاهر ساختمان و به وجود آمدن جنگلی از آنتن ها
• حجم بالای سیم کشی آنتن ها تا گیرنده نیز مشکلاتی به وجود خواهد آورد

باتوجه به موارد ذکر شده راه کار پیشنهادی این است که از یک آنتن برای تمام گیرنده ها استفاده گردد و چون سیگنال دریافت شده توسط این آنتن برای تمام گیرنده ها کافی نخواهد بود لذا از تجهیزاتی برای افزایش مقدار سیگنال و توزیع آن بین گیرنده ها استفاده می کنیم.عملی کردن این راه کار با استفاده از تجهیزات سیستم های آنتن مرکزی ( (NJASTER ANTENNA TV) (MATV انجام می پذیرد. از این سیستم ها به عنوان ( COMMUNITY ANTENNA TV) (CATV ) نیز نامبرده می شود. یک سیستم MATV مجموعه ای از تجهیزات اولیه سیگنال تلویزیونی و تجهیزات پردازش و تقویت سیگنال و توزیع آن از طریق کابل های کواکسیال بین گیرنده های تلویزیونی است و هدف از برقراری آن محیا کردن سطح سیگنال مناسب را برای هر گیرنده جهت دریافت تصویری با کیفیت قابل قبول می باشد. تجهیزات سیستم MATV به دو دسته تقسیم می گردد:

۱- تجهیزات ابتدایی تهیه سیگنال ( HEADEND equipment ) :
این تجهیزات شامل آنتن و تقویت کنند. فیلترها ، مبدل های فرکانسی ، تله موج ها و مچینگ ها می باشد که برای پردازش سیگنال تلویزیونی و رساندن آن به اندازه و کیفیت مطلوب برای گیرنده. ها به کار می روند .

۲- تجهیزات توزیع سیگنال ( DISTRIBUTION equipment ) :
شامل قطعاتی چون تقسیم کننده های انشعابی یا تقسیم انتهایی ( SPLITTER ) و تقسیم کننده عبوری یا میانی ( (TAP OFF و مقاومت های انتهایی ( TERMINATOR ) و غیره برای تحویل سیگنال به گیرنده. ها و جدا سازی ( ISOLOTION ) هر گیرنده از سیستم می باشد .
اکنون به شرح تجهیزات مورد استفاده در سیستم های MATV می پردازیم .

تجهیزات ابتدایی تهیه سیگنال (HEADEND EQUIPMENT)

آنتن (ANTENNA) :

این وسیله دارای شاخه هایی از جنس آلومینیوم و به صورت لوله های توخالی می باشد که در اندازه های مختلف ( بسته به فرکانس مورد دریافت ) روی یک محور مرکزی وبه صورت عمود بر آن چیده شده اند وامواج تلویزیونی موجود در فضا سیگنالی در آن القا می کند و این سیگنال توسط کابل به گیرنده منتقل می گردد . طبق تجربه برای دریافت تصویر با کیفیت مطلوب، آنتن باید حداقل سطح سیگنال . ۱۰۰۰ میکرو ولت را محیا کند .

آنتن ها به دو صورت پهن باند ( BROAD BAND ) برای دریافت چندین کانال توسط یک آنتن و یا به صورت تک کانال برای دریافت یک کانال (معمولا آنتن یاگی) وجود دارند . هنگام انتخاب آنتن باید تعداد کانال های مورد دریافت جهت فرستنده های تلویزیونی و نوع سیگنال مورد دریافت وسطح سیگنال قابل دریافت را در نظر داشت . آنتن های مخصوص دریافت سیگنال های UHF معمولا دارای شاخه های بلندتری نسبت به آنتن های VHF می باشند .یک نوع از آنتن ها نیز ترکیبی می باشند یعنی دارای دو قسمت دریافت UHF وVHF می باشند. یک آنتن ترکیبی در شکل زیر نشان داده شده است.

بالن (BALUN):

آنتن ها معمولا امپدانس ۳۰۰ اهم دارند در درحالی که تجهیزات MATV دارای امپدانس ۷۵ اهم می باشند لذا برای انتقال سیگنال با مقدار حداکثر باید از وسیله ای که بالون نامیده می شود استفاده گردد تا امپدانس ۳۰۰ اهم آنتن با امپدانس ۷۵ اهم سایر تجهیزات منطبق گردد . بالون را در نزدیک ترین فاصله نسبت به ترمینال آنتن وصل می کنند .

پیش تقویت کننده ها ( PREAMPLIFIERS ) :
در محل هایی که سیگنال دریافت شده توسط آنتن ضعیف باشد برای اینکه سطح سیگنال لازم برای ورودی تقویت کننده را فراهم کنیم ممکن است مجبور شویم از پیش تقویت کننده استفاده کنیم . این پری آمپلی فایرها گاهی به عنوان مبدل امپدانس ۳۰۰ به ۷۵ اهم نیز عمل میکند ونیاز به بالون را مرتفع می سازند . پری آمپلی فایر باید با دقت و کیفیت بالا انتخاب گردد و نسبت سیگنال به نویز آن ( S/N RATIO ) بالا باشد چون نویز در پری آمپلی فایر مبنایی برای کل سیستم خواهد بود .

مبدل های VHF CONVERTERS) VHF) :

از آنجا که به دلیل فرکانس بالاتر افت سیگنال UHF در سیستم نسبت به VHF بیشتر است لذا در سیستمهای MATV میتوان کانال های UHF را با استفاده از مبدل ها قبل از ورود به آمپلی فایر به کانال های استفاده نشده VHF تبدیل کرد . البته برای هر کانال یک مبدل مجزا مورد نیاز است . در برخی از مبدل ها امکان میکس یک سیگنال ورودی دیگر با سیگنال تبدیل شده وجود دارد مبدل ها سیگنال تبدیل شده را تقویت نیز می کنند لذا باید در محاسبات سیستم مقدار این تقویت را نیز در نظر گرفت به دلیل اینکه تغییرات وسیع دما باعث عدم پایداری در خروجی مبدل می شود لذا باید مبدل را در مکانی با هوای متعادل نصب کرد .

تلفیق کننده ها (MOD ULATORS) :

از این وسیله برای تلفیق سیگنال صوتی و تصویری باهم و تبدیل آن به کانال RF استفاده می گردد. سطح خروجی برای بهترین حالت قابل تنظیم است .

فیلترها و مسدود کننده ها ( FILTERS AND TRAPS ) :
از این وسایل برای حذف فرکانس های ناخواسته و دریافت سیگنال بدون تداخل و نویز استفاده می شود. همچنین می توان باند مربوط به یک کانال را مسدود کرده و یک کانال ویدئویی یا هر منبع دیگری به جای آن قرار داد.

تضعیف کننده ها ( ATTENUATORS ) :

چون ممکن است سیگنال مربوط به بعضی کانال ها بسیار قوی تر از کانال های دیگر باشد و سیگنال های قوی سیگنال های ضعیف را تحت تاثیر قرار دهند و در نتیجه سطح سیگنال ها یکسان نباشد واین امر باعث ایجاد نویز گردد باید با استفاده از تضعیف کننده ها سیگنال های قوی را کاهش دهیم. تضعیف کننده ها می توانند ثابت یا قابل تنظیم باشند. چون تضعیف کننده ها تمام سیگنال عبوری را به یک اندازه تضعیف می کند.لذا باید فرکانس هایی را که می خواهیم تضعیف شوند از سایر فرکانس ها جدا کنیم.

ترکیب کننده ها ( COMBINERS ) ( MIXERS ) :

در صورتی که از سیستم MATV بیش از یک آنتن مورد استفاده قرار گیرد باید قبل از اعمال سیگنال به تقویت کننده از ما را توسط میکسر با هم ترکیب کنیم. میکسر شامل تعدادی فیلتر با باند گذر مشخص می باشد که کانال های TV جداگانه توسط این فیلترها در یک خروجی مشترک ظاهر شده و به آمپلی فایر اعمال می گردد. علاوه برآن فرکانس های مزاحم نیز توسط این دستگاه ها فیلتر می گردند . برای مثال در صورتی که یک میکسر برای کانال ۲ و ۴ تنظیم شده باشد در صورت وجود کانال ۳ این کانال توسط میکسر فیلتر خواهد شد. البته در چنین موردی که کانال های باند پایین و غیر پشت سر هم ( یعنی ۲ و ۴ ) به میکسر اعمال شده اند اگر کانال ۳ قوی باشد باعث ایجاد تداخل می شود ولازم می گردد یک مسدود کننده ( TRAP ) برای کانال ۳ نصب گردد . میکسر همچنین می تواند به صورت معکوس برای جدا کردن سیگنال های حاصل از آنتن به صورت خطوط مجزا استفاده گردد تا سیگنال های قوی تا سطح سیگنال های ضعیف تضعیف شده و سپس به تقویت کننده اعمال شوند .

تقویت کننده ها ( AMPLIFIERS ) :

برای بالا بردن سطح سیگنال دریافت شده توسط آنتن از تقویت کننده استفاده می گردد تا افت سیستم توزیع جبران شود و سیگنال مناسب به هر تلویزیون برسد . مقدار توانایی آمپلی فایر در تقویت کننده برحسب دسی بل بیان می شود و ضریب بهره تقویت سیگنال( GAIN ) نام دارد . هنگام انتخاب آمپلی فایر باید مشخصات آن را دقیقا مورد مطالعه قرار داد نباید مجموع سیگنال ورودی و ضریب تقویت آمپلی فایر از مقدار قابلیت خروجی آمپلی فایر بیشتر شود چون این امر باعث حالت اضافه بار در خروجی ( over load ) و خرابی سیگنال می گردد . آمپلی فایر ها یا به صورت پهن باند هستند که چندین کانال را به طور یکسان تقویت می کنند یا به صورت تک کانال که برای مهیا کردن یک سیگنال با سطح یکنواخت به کار می روند و در هر کانال تنظیم سطح خروجی تک تک کانال ها به کمک مدار کنترل تقویت اتوماتیک ( AGC ) امکان پذیر است . آمپلی فایرها بسته به محل مورد استفاده به دو نوع تقسیم میگردند:
الف :آمپلی فایر توزیع ( DISTRIBUTION AMP )
ب : آمپلی فایر خط ( LINE AMP )

آمپلی فایر توزیع در ابتدا برای توزیع سیگنال بین شاخه ها استفاده می گردد ولی آمپلی فایر خط در طول خطوط برای تقویت سیگنال در محل هایی که سطح سیگنال به قدری افت کند که کیفیت تصویر لازم را ایجاه نکند و افت بقیه سیستم را جبران ننماید استفاده می شود. در حقیقت هر گاه افت های سیستم آن قدر زیاد باشد که آمپلی فایر ها ساخته شده قادر به جبران آن نباشد باید سیگنال را بعد از فرستاده شدن به خط توزیع در جا هایی که سطح آن از مقدار مورد نیاز پایین می آید به کمک آمپلی فایرهای خط تقویت کنیم .در زیر چند نمونه آمپلی فایر و دیاگرام اتصال یک نوع خانگی ( ATBC124 ) را می بینید که برای استفاده ۴ تلویزیون از یک پریز کاربرد دارد.

تجهیزات سیستم توزیع ( DISTRIBUTION EQUIPMENT ) :

 

تقسیم کننده انشعابی ( SPLITTER ) :

کابل هایی که سیگنال را از تجهیزات اولیه ( HEAD END ) به دستگاه های گیرنده می رسانند خطوط اصلی ( (TRUNK نامیده می شود . اسپلیترها قطعات الکترونیکی هستند که روی خطوط اصلی قرار می گیرند و یک ورودی اصلی دارند که سیگنال را دریافت کرده و بین چندین خط خروجی به تساوی تقسیم می کنند . در حقیقت برای گرفتن انشعاب از خطوط اصلی از اسپلیتر استفاده می گردد . اسپلیتر ها در انواع ۲ راه ( ۲WAY ) – 4 راه – ۸ راه – ۱۲ راه – ۱۴ راه و ۱۶ راه ساخته شده اند که این اعداد تعداد خروجی های آن را مشخص می کنند.

تقسیم کننده های عبوری (TAP OFF) :

اگر بخواهیم از یک خط اصلی در طول مسیر انشعاب هایی بگیریم و سپس خط را ادامه دهیم باید از TAP OFF استفاده کنیم. تپ آف دارای یک ورودی اصلی و یک خروجی اصلی با افت کم نسبت به ورودی است و دارای چند خروجی فرعی نیز می باشد که سطح سیگنال آن ها نسبت به ورودی اصلی خیلی پایین است و این خروجی های فرعی برای مسیر های انشعابی استفاده می گردند. به عنوان مثال برای انشعاب گرفتن از خط اصلی در طبقه چهارم و سوم از دو عدد تپ آف خط استفاده می شود که خط اصلی از خروجی تپ آف طبقه چهارم به ورودی تپ آف طبقه سوم اتصال می یابد و از خروجی تپ آف طبقه سوم نیز به طبقات پایین تر می رود. انشعابات لازم برای دستگاه های گیرنده در هر طبقه نیز از خروجی های فرعی تپ آف آن طبقه گرفته می شود . بعضی از تپ آف ها به صورت توکار در داخل دیوار قرار می گیرند ( WALL TAP ) و دارای خروجی ۳۰۰ یا ۷۵ اهم و یا هر دو می باشند .بعضی تپ آف ها ممکن است قادر باشند ولتاژ DC/AC را از خود عبور دهند تا قابلیت تغذیه تجهیزات را از طریق خط سیگنال فراهم آورند. تپ آف ها در انواع یک راه – ۲ راه – ۳ راه – ۴ راه و غیره ساخته شد اند و تعداد راه ها تعداد خروجی های فرعی تپ آف را نشان می دهد .

پریز ها (OUT LET):

پریزهای آنتن معمولا به صورت تو کار نصب می گردند و قابلیت تطبیق امپدانس را بین خط سیگنال ۷۵ اهم و ورودی ۳۰۰ اهم تلویزیون دارند . بعضی از تپ آف های دیواری( WALL TAP ) نیز دارای خروجی ۳۰۰ اهم می باشند ولی بهتر است در محل هایی که سیگنال قوی است برای جلوگیری از سایه روی تصویر و برداشت مستقیم سیگنال توسط تپ آف ها و جلوگیری از بروز اختلال در تصویر از مبدل ۷۵ به ۳۰۰ اهم جداگانه استفاده گردد . پریزها در دو نوع میانی و انتهایی ساخته می شوند . نوع میانی دارای امکان انشعاب گرفتن برای پریز بعدی نیز می باشد و برای آخرین پریز در مسیر پریز انتهایی استفاده می شود .

جدا کننده های باند ( DIPLEXER ) :

برای جدا کردن سیگنال UHF از VHF قبل از اعمال آن به تلویزیون یا برای جدا کردن باند FM و VHF در سیستم های VHF/FM از جدا کننده ها استفاده می گردد . دو مدل DIPLEXER را در زیر می بینید:

انتهایی ها (DIPLEXER) :
برای پایان دادن به هر خط ۷۵ اهمی در سیستم MATV یا پورت های استفاده نشده در تجهیزات باید یک مقاومت ۷۵ اهمی برای جلوگیری از برگشت سیگنال به خط و ایجاد شبح در تصویر استفاده گردد. در صورتی که تغذیه برق تجهیزات از طریق خط سیگنال انجام شده باشد باید از ترمیناتور بلوکه کننده ولتاژ استفاده می شود .

دسی بل ( db ) :
مقدار سیگنال تلویزیونی را عموما با واحد میکرو ولت اندازه می گیرند و برای سادگی محاسبات وکم شدن اعشار از دسی بل ( db ) استفاده می گردد که مقدار آن از رابطه ( db = 20 log( E1/E2 محاسبه می گردد.
در حقیقت دسی بل چند مرتبه بزرگ یا کوچک بودن سیگنال را نسبت به یک سطح مبنا نشان می دهد . در سیستم های MATV این سطح مبنا ( E2 ) را برابر ۱۰۰۰ میکرو ولت میگیرند لذا برای خروجی ۱۰۰۰ میکرو ولت بهره برابر صفر دسی بل میشود. تمام مقادیر ضریب تقویت آمپلی فایر ها و افت های سیستم و مقادیر ایزولاسیون به db بیان می شود . در محاسبات بر حسب دسی بل به راحتی می توان مقادیر را جمع یا تفریق کرد. در ادامه بحث ما مبنای بالا را در نظر میگیریم.لازم به ذکر است در بعضی سیستمها ولتاژ مبنا( E2 ) را برابر یک میکرو ولت میگیرند و از رابطه db = 20 log El مقدار بهره را به دست می آورند و بر حسب دبی میکرو ولت بیان میکنند که برای ولتاژ خروجی ( El ) یک میکرو ولت مقدار بهره برابر صفر دبی میکرو ولت بدست می آید. در این صورت برای مقدار مبنای ۱۰۰۰ میکرو ولت که در حالت قبلی صفر دسی بل به دست می آمد ۶۰ دبی میکرو ولت بیان میشود.

کابل های مورد استفاده در MATV :
در کابل کشی سیستم های MATV از کابل کواکسیال ۷۵ اهمی استفاده می گردد . این کابل ها که به آن ها کابل هم محور هم اطلاق می شود دارای یک هادی مرکزی از جنس مس می باشند که وظیفه حمل سیگنال را به عهده دارد و یک شیلد به صورت بافته مسی که دور کابل را گرفته و از اثر القا و تداخل روی سیگنال توسط عوامل خارجی جلوگیری می کند و امکان جذب مستقیم سیگنال توسط هادی مرکزی را از بین می برد . برای اتصال کابل های کواکسیال به تجهیزات MATV از کانکتور های نوع F استفاده می گردد که بسته به نوع کابل سایز آن انتخاب می گردد . کابل های مورد استفاده در سیستم MATV برای خطوط اصلی RG6 – RG11 – RG59 می باشد که تفاوت آن ها در مقدار افت کابل به ازای طول مشخص می باشد . برای فواصل طولانی ( بین چندین ساختمان ) و یا برای موارای که نیاز به خاک کردن کابل باشد کابل RG11/U استفاده می گردد . در داخل ساختمان نیز معمولا برای تمام مسیرها به طور یکسان کابل RG59 به کار می رود . برای اتصال پریزها به سیستم بین تپ آف و پریز و یا بین اسپلیتر و پریز بسته به فاصله و تعداد پریزهای مسیر از کابل های ۳C-2V و ۴/SC-2V و ۵C-2V استفاده می گردد هرچه ضریب حرف C بالاتر باشد افت کابل کمتر است. در شکلهای زیر سه نوع کابل با نمودار مقدار تضعیف سیگنال بر حسب طول کابل و انواع کانکتورها را میبینید:

طراحی سیستم MATV :

الف : طراحی سیستم توزیع
از آنجا که افت سیستم توزیع آنتن مرکزی در انتخاب تجهیزات اولیه ( HEAD END ) موثر است لذا باید ابتدا سیستم توزیع را طراحی و محاسبه نمود . قدم اول تهیه نقشه ساختمان و علامت گذاری محل پریزها و محل آمپلی فایر است . نحوه توزیع کابل ها نیز از نظر عمودی یا افقی بودن نسبت به شکل ساختمان باید تعیین شود وسپس کابل های لازم تعیین شود . از کابل کشی طولانی و کابل کشی زیگزاگ و حلقوی باید اجتناب کرد و کابل ها را حد الامکان به طور مستقیم کشید . بعد محل تپ آف ها واسپلیتر ها را تعیین می کنیم . طولانی ترین کابل یا کابل با بیشترین تعداد تپ آف ها و اسپلیتر ها را باید برای محاسبه افت سیستم در نظر گرفت . در صورت عدم اطمینان در مورد شاخه با بیشترین افت باید در چندین شاخه افت را محاسبه کرد وشاخه با بیشترین افت را انتخاب نمود .

افت های سیستم توزیع :

۱- افت کابل ها : مقداری از سیگنال در حین عبور از کابل کواکسیال افت خواهد کرد مقدار این افت به نوع کابل مورد استفاده و فرکانس سیگنال عبوری بستگی دارد در فرکانس های بالاتر افت بیشتری وجود خواهد داشت . بهتر است افت کابل را برای بالاترین فرکانس موجود یا فرکانسی که ممکن است در آینده دریافت شود محاسبه نمود .
۲ – افت اسپلیترها (INSERTION LOSS) : مقدار افت در اسپلیتر عبارت است از مقدار ورودی بر حسب db منهای مقدار خروجی. به عنوان مثال این مقدار برای اسپلیتر دو راه حدود ۵/۳ db و برای اسپلیتر ۴ راه حدود ۵/۶ الی ۲/۷ دسی بل خواهد بود . معمولا کارخانجات سازنده مقدار این افت را برای فرکانس های مختلف در جدولی ارائه می کنند .

۳ – افت جداسازی : ( TAP LOSS) ( ISOLATION LOSS ) : هر تپ آف برای ایزولاسیون گیرنده ها از یکدیگر سیگنال ورودی را مقداری کاهش می دهد وآن را به خروجی فرعی می دهد این افت را افت جداسازی (ایزولاسیون ) می نامند مثلا اگر یک سیگنال ۲۵db به یک تپ آف با افت ایزولاسیون ۲۳db اعمال شود در خروجی فرعی مقدار ۲db سیگنال قابل دسترس خواهد بود .

۴ – افت عبوری ( INSERTION LOSS)(Trough loss ) : هنگام عبور سیگنال از داخل تپ آف از ورودی اصلی به خروجی اصلی مقداری افت ایجاه می شود که باید مقدار آن را در محاسبات مد نظر قرار داد . مقدار این افت برای فرکانس های مختلف فرق می کند و توسط کارخانه سارنده جدولی ارائه می گردد ولی معمولا تپ آف های با مقدار ایزولاسیون بالا افت عبوری کمتری دارند .

نحوه انتخاب تپ آف : باید در یک سیستم MATV تپ آف هایی انتخاب شود که حداقل ۱۰۰۰ میکرو ولت را برای هر گیرنده تامین کند و ایزولاسیون کافی بین گیرنده و سیستم جهت جلوگیری از تداخل ایجاد کند دریافت سیگنال بیشتر از۱۰۰۰ میکرو ولت ( صفر دسی بل ) به گیرنده آسیبی نمی رساند و بسیاری از طراحان سیستم های MATV سطح خروجی های فرعی را تا ۱۰ db نیز در نظر می گیرند . در طراحی سیستم افت ایزولاسیون آخرین تپ آف قبل از آمپلی فایر را در نظر می گیرند و در صورت طولانی بودن مسیر بین تپ آف و دستگاه تلویزیون باید افت کابل آن را نیز در نظر گرفت . در صورت استفاده از تپ آف های دیواری ( wall tap ) به علت کم بودن فاصله بین تپ آف و تلویزیون می توان از این افت صرف نظر کرد .

انتخاب آنتن :.

سه فاکتور اساسی باید در انتخاب آنتن در نظر گرفته شود .

۱ – نوع آنتن
۲ – بهره. آنتن
۳ – جهت آنتن

نوع آنتن باتوجه به تعداد و فرکانس کانال های مورد دریافت تعیین می گردد. جهت آنتن نیز نسبت به فرستنده تلویزیونی تنظیم می شود. اگر تمام فرستنده ها یا تعدادی از آن ها در یک جهت باشند از آنتن پهن باند ( BROAD BAND ) استفاده می شود و اگر در جهت های متفاوت باشند از آنتن تک کانال استفاده می گردد . انواع معمول آنتن ها عبارتند از :

VHF UHF VHF/UHF VHF/UHF/FM

البته برای دریافت سیگنال FM بهتر است از آنتن جداگانه FM استفاده می گردد .بهره آنتن یک مساله مهم است باید آنتن حداقل سیگنال ۰db را برای ورودی آمپلی فایر مهیا نماید . در محل های با سیگنال ضعیف باید از آنتن با بهره و اندازه بزرگتر استفاده کرد . در صورتی که باز هم سیگنال مناسب به دست نیامد مجبوریم از پری آمپلی فایر استفاده کنیم . جهت آنتن نیز باید به دقت تنظیم شود . اگر آنتن خوب تنظیم شده باشد نسبت سیگنال هایی که با قسمت جلو آنتن دریافت می گردد به سیگنال هایی که با عقب آنتن دریافت می گردد بیشتر خواهد بود .

برآورد سطح سیگنال :
تعیین دقیق سطح سیگنال برای طراحی صحیح سیستم مهم و اساسی است . لذا با استفاده از یک آنتن با بهره مشخص ( در صورت امکان همان آنتی که نصب خواهد شد ) و یک تلویزیون رنگی قابل حمل و نقل و یک میدان سنج میتوان مقدار سیگنال را در محل نصب آنتن تعیین کرد . در محل هایی که سیگنال ضعیف است محل آنتن بسیار حساس است . ممکن است در یک محدوده ۱۵ متری تفاوت های فاحشی در مقدار سیگنال وجود داشته باشد . ارتفاع آنتن نیز در مقدار سیگنال موثر است . ولی این مطلب را باید در نظر داشت که همیشه ارتفاع بالاتر باعث ایجاد سیگنال بیشتر نمی شود بلکه باید مناسب ترین ارتفاع را با آزمایش به دست آورد . میدان سنج نیز برای اندازه گیری سیگنال دریافت شده برای هر کانال به کار می رود.این تست باید در چند جای سایت انجام گیرد و بهترین محل برای آنتن انتخاب گردد . در صورتی که آنتن به دقت انتخاب شود حتی می تواند بعضی تداخل ها را از بین ببرد . با استفاده از تلویزیون رنگی می توان کیفت سیگنال را در هر کانال مشخص کرد و در صورت وجود تداخل امواج اثر آن را روی تصویر مشاهده نمود .

انتخاب پیش تقویت کننده ( PRE AMPLIFIRE ) :
در محل هایی که سیگنال ضعیف است ممکن است تقویت اولیه سیگنال لازم شود . در انتخاب پری آمپلی فایر باید چهار نکته را در نظر گرفت .

۱ – پوشش باند فرکانسی

۲ – بهره (GAIN)

3- مقدار نویز

۴ – توان خروجی
پری آمپلی فایر ها به صورت UHF یا VHF یا VHF/UHF ساخته شده اند بعضی از آن ها دارای مسدود کننده های موج FM هستند تا اگر دریافت FM باعث ایجاد نویز شود آن را بلوکه کنند . پری آمپلی فایر باید سطح سیگنال کافی برای آمپلی فایر توزیع را فراهم کند . هنگام استفاده از آمپلی فایرهای تک کانال هم ممکن است یک پری آمپلی فایر لازم شود . تا سیگنال کافی برای عمل کرد صحیح AGC فراهم گردد . مقدار نویز تولید شده توسط پری آمپلی فایر یا همان عدد نویز( figure noise ) نیز باید پایین باشد تا کیفیت سیگنال حفظ شود . تغذیه پری آمپلی فایر که در نزدیکترین فاصله از آنتن نصب شده است از طریق یک منبع تغذیه در داخل ساختمان نیز ممکن است و پس از کاهش دادن ولتاژ به مقدار لازم توسط خطوط سیگنال به پری آمپلی فایر اعمال می شود . توجه کنید بین منبع تغذیه و پری آمپلی فایر یک اسپلیتر معمولی قرار ندهید چون باعث اتصال کوتاه منبع تغذیه می گردد . از مبدل تطبیق امپدانس نیز نباید استفاده نمایید .

پردازش و ترکیب سیگنال :
عمل پردازش سیگنال توسط فیلترها – مسدود کننده ها – ترکیب کنند. ها و تضعیف کننده ها انجام می گیرد . در صورت لزوم از مبدل فرکانس UHF به VHF نیز می توان استفاده کرد .

انتخاب آمپلی فایر :

در انتخاب آمپلی فایر باید ۳ مورد را درنظر گرفت :

۱- فرکانس و تعداد کانال های مورد دریافت
۲ – افت کل سیستم
۳- نوع سیگنال ورودی

اگر کانال های هم جوار زیای دریافت شود هر کانال برای جلوگیری از تداخل باید فیلتر شود و برای این منظور معمولا از آمپلی فایرهای تک کانال ( STRIP ) استفاده می گردد . مقدار ورودی به علاوه بهره تقویت کننده باید از افت کل سیستم بیشتر شود ومعمولا ۶db نیز به این مقدار اضافه می کنند . آمپلی فایرهای تک کانال بعد از فیلتر کردن و بلوکه کردن تمام کانال های دیگر به کار می روند و دارای ۲ نوع کنترل بهره اتوماتیک ( AGC ) و دستی هستند . که نوع AGC در شرایط آب و هوایی و محیطی مختلف سطح سیگنال را ثابت نگه می دارند . آمپلی فایرها با ورودی UHF/VHF , VHF ساخته شده اند .در
ضمن مقدار سیگنال ورودی به علاوه بهره تقویت کننده نباید از توان خروجی آمپلی فایر بیشتر شود . قابلیت یا مقدار خروجی آمپلی فایر مقداریست که تقویت کننده بدون برش و یا مدولاسیون عرضی می تواند تحویل دهد . بعضی از آمپلی فایرها دارای کنترل بهره و اعوجاج و نوسان وتضعیف کننده قابل تنظیم می باشد تا سطح سیگنال یکسانی را برای تمام کانال ها ایجاد کنند .

محاسبه یک سیستم نمونه :
برای یک ساختمان پنج طبقه می خواهیم سیستمی را طراحی کنیم که دارای دوشاخه اصلی می باشد ودر هر مسیر پنج تپ آف وجود دارد . افت های ایزولاسیون را برای تپ آف های هر دو شاخه یکسان در نظر می گیریم ولی در یک سیستم با شاخه های نا برابر باید محاسبات را بر اساس شاخه با افت بیشتر انجام دهیم . اولین قدم تعیین افت های سیستم است :

۱ – افت کابل ها : برای این سیستم کابلی را در نظر می گیریم که افت آن در هر ۱۰۰ فوت برابر ۴٫۲db است . لذا باتوجه به اینکه کل مسیر از اسپلیتر تا آخرین تپ آف ۱۹۰ فوت است:

۴٫۲X1.9= 8db= افت کابل

۱ – افت اسپلیتر : چون اسپلیتر مورد استفاده دو راه است لذا افت آن را ۵/۳ دسی بل در نظر می گیریم .

۲ – افت عبوری تپ آف ها : اگر افت ایزولاسیون را برابر ۱۷db بگیریم به طور متوسط می توان افت عبوری تمام تپ آف ها راه. ۷db در نظر گرفت و در نتیجه برای پنج تپ آف در مسیر داریم :

۰٫۷×۵ = ۳٫۵ db = افت عبوری تپ آف ها

۳ – افت ایزولاسیون تپ آف : آخرین تپ آف را با افت ایزولاسیون ۱۲db انتخاب می کنیم. باتوجه به مقدار موارد بالا افت کل سیستم برابر خواهد بود با:

۲۷db= 8 + 3.5 + 3.5 + 12= افت جدا سازی + افت عبوری + افت اسپلیتر + افت کابل ها

نحوه تعیین آمپلی فایر :
باید آمپلی فایری را انتخاب نماییم که بتواند به افت ۲۷db سیستم غلبه کند معمولا ۶db نیز اضافه تر در نظر می گیرند . بنابراین باید آن آمپلی فایر ۳۳db باید استفاده نماییم ولی باتوجه به آمپلی فایرهای موجود ساخته شده یک آمپلی فایر ۳۰db را انتخاب می کنیم.
انتخاب اسپلیتر .
در این سیستم چون از اسپلیتر دو راه استفاده شده است لذا افت اسپلیتر را ۳،۵ دسی بل در نظر می گیریم . مقدار سیگنال در خروجی های اسپلیتر که ورودی هر شاخه می باشد برابر خواهد شد :۳۰-۳٫۵=۲۶٫۵db

انتخاب تپ آف ها :

برای این سیستم سه نوع تپ آف را درنظر می گیریم :
۱ – تپ آف با افت ایزولاسیون ۲۳db و افت ۰٫۳db
2 – تپ آف با افت ایزولاسیون ۱۷db و افت عبوری۰٫۹db
3 – تپ آف با افت ایزولاسیون ۱۲db و افت عبوری ۰٫۹db
در انتخاب تپ آف باید سعی کنیم در صورتی که مقدار سیگنال اجازه دهد از تپ آف با بالاترین مقدار افت ایزولاسیون استفاده کنیم تا افت عبوری کمتری داشته باشیم .
تعیین اولین تپ آف: چون سیگنال خروجی از اسپلیتر ۲۶٫۵db است بعداز عبور از ۵۰ فوت کابل که مقدار افت آن برای ۱۰۰ فوت ۴٫۲ دسی بل است درنتیجه برای ۵۰ فوت ۲٫۱ دسی بل است مقدار آن ۲۶٫۵-۲٫۱=۲۴٫۴db می شود .این مقدار ورودی اولین تپ آف است . درصورت استفاده از تپ آف با مقدار افت ایزولاسیون ۲۳db مقدار سیگنال تغذیه شده به گیرنده تلویزیونی برابر ۲۴٫۴-۲۳=۱٫۴db به دست می آید.این مقدار بیش ازهزار میکرو ولت (صفر دسی بل ) است . باتوجه به اینکه افت عبوری این تپ آف معادله.۰٫۳ است لذا خروجی آن برابر خواهد بود :۲۴٫۴-۰٫۳=۲۴٫۱db
تعیین تپ آف های بعدی نیز به همین شیوه ادامه می یابد .

(۳۰/۱۰۰)۴٫۲=۱٫۳db افت کابل تا تپ آف دوم
۲۴٫۱-۱٫۳=۲۲٫۸ ورودی تپ آف دوم

برای تپ آف دوم تپ آف با مقدار ایزولاسیون ۱۷db انتخاب می گردد :
۲۲٫۸-۱۷=۵٫۸db مقدار خروجی فرعی تپ آف ۲
=۲۲٫۱(افت عبوری)۲۲٫۸-۰٫۷ مقدار خروجی اصلی تپ آف ۲
= ۲۰٫۸db(افت کابل) ۲۲٫۱-۱٫۳ مقدار ورودی تپ آف ۳

انواع تداخل و روش های از بین بردن آن :
۱ – تداخل مدولاسیون عرضی : این نوع تداخل در خروجی آمپلی فایرها و پری آمپلی فایرها در مواقعی که مقدار خروجی از حد معین شده تجاوز کند ( OVER LOAD ) اتفاق می افتد . اثر آن به صورت تداخل ۲ یا چند کانال باهم ظاهر می شود و اطلاعات تصویر یک کانال روی دیگری به صورت خطوط عمودی یا افقی و تصویر نگاتیوی جاروب شده ظاهر می گردد . این تداخل با کمک آنتن های جهتی بالا و با استفاده از فیلترها و تضعیف کننده های سیگنال تداخل کننده حذف شود . چون همیشه قویترین سیگنال باعث تداخل می گردد لذا با تضعیف کننده می توان آن را کاهش داد .

۲ – اعوجاج حاصل از اضافه بار :این اعوجاج در آمپلی فایرهای تک باند اتفاق می افتد و به صورت تصویری خیلی تاریک و با کنتراست بالا و خطوط روشن نا منظم روی تصویر ظاهر می گردد . در این حالت سیگنال اعمال شده با آمپلی فایر چنان قوی است که آمپلی فایر در ناحیه غیر خطی کار می کند و موج حاصل صدا و تصویر با هم تداخل می کنند . در نهایت این اضافه بار باعث از دست رفتن سنکرونیزاسیون تصویر و پارگی در تصویر می گردد . با استفاده از کاهش سیگنال توسط تضعیف کننده می توان این اعوجاج را بر طرف کرد .

۳ – تداخل کانال های هم جوار :این تداخل ناشی از غلبه سیگنال قوی یک کانال بر سیگنال ضعیف کانال مجاور است و به آن اثر HERRINGBONE گفته می شود . کانال مجاور کانالی است که درست بعد از کانال دیگر است مانند کانال ۲ و ۳ . این اثر را می توان با قوی تر کردن کانال ضعیف یا تضعیف کانال قوی هر کدام که مناسب تر باشد از بین برد .
۴ – اثر تداخلی CO-CHANNEL : این تداخل در صورتی ایجاد می شود که دو ایستگاه فرستنده در دو شهر مختلف از یک فرکانس همسان برای یک کانال استفاده نمایند . روی تلویزیون دو تصویر مختلف یکی روی دیگری ظاهر می شود . با آنتن های جهتی بالا (HIGH DIRECTIONAL) می توان این مسئله را رفع کرد .

۵ – تداخل ناشی از خطوط برق : این تداخل ناشی از میدان اطراف سیم های برق با ولتاژ بالا است . برای از بین بردن آن باید آنتن را دور از خطوط برق نصب کرد . بالون ۳۰۰ به ۷۵ اهم بین آنتن و سیستم MATV را نیز باید تا حد امکان نزدیک به ترمینال های آنتن نصب کرد تا القای میدان مغناطیسی خطوط برق روی سیم زج به حداقل برسد. زمین کردن صحیح سیستم نیز از تداخل ناشی از خطوط برق جلوگیری می کند .

سه علت برای ایجاد شبح یا سایه در تصویر وجود دارد:

۱ – گرفتن سیگنال های منعکس شده توسط آنتن
۲ – جذب مستقیم سیگنال توسط گیرنده تلویزیونی یا خطوط انتقال سیگنال
۳ – نصب غیر صحیح تجهیزات .

سیگنال های منعکس شده از ساختمان ها و برج ها و مخازن و کوه ها می توانند باعث ایجاد سایه در تصویر شوند . این امواج منعکس شده چند میکروثانیه بعداز سیگنال اصلی به آنتن می رسند وباعث ایجاد تصویر دوم کم رنگ در سمت راست تصویر اصلی می شوند با تنظیم دقیق تر جهت آنتن می توان آن را حذف کرد . در موارای نیز سیگنال به طور مستقیم توسط تکه کوتاه زوج ۳۰۰ اهمی بین ترمینال های آنتن و بقیه تجهیزات جذب شده وایجاد شبح در تصویر می نماید . این اثر در محل های با سیگنال قوی بیشتر اتفاق می افتد و سیگنال گرفته شده چند میکرو ثانیه قبل از سیگنال اصلی نمایش داده می شود . برای رفع این اثر باید از سیم جفت ۳۰۰ اهمی حد الامکان استفاده نگردد و یک بالون در نزدیکی ترمینال های آنتن نصب گردد ودر بقیه مسیر از کابل کواکسیال استفاده شود . همچنین با نصب مسدود کننده در سیستم های بزرگ و قوی کردن سیگنال گرفته شده توسط آنتن این سیگنال ضعیف در مقابل آن اثر خود را از دست می دهد . با تبدیل کانال به یک کانال غیر مجاور نیز می توان این تداخل را حذف کرد .روش های غیر فنی نصب تجهیزات مانند استفاده نکردن از ترمیناتورها و محکم نکردن صحبح اتصالات که باعث عدم تطبیق امپدانس می گردد نیز باعث بروز این مشکل می شود .

سیستم های ویدئو مرکزی :

در صورتی که آمپلی فایر توریع بیش از یک ورودی VHF یا UHF داشته باشد می توان با سیگنال RF را از خروجی ویدئو به آمپلی فایر وصل کرده و یک سیستم ویدئو مرکزی برقرار کرد .

سیستم های ماهواره مرکزی (MSTV):
این سیستم ها معمولا در هتل هایی که مجوز لازم را دارند برقرار می گردند واز تجهیزاتی نظیر دیش – سویچر و LNB های چند خروجی و آمپلی فایر مخصوص فرکانس های ماهواره ای استفاده می کنند .
برای نصب سیستم های ماهواره مرکزی دو روش وجود دارد که در ادامه به شرح آنها می پردازیم :

۱ – استفاده از رسیورهایی با توانایی پخش چند کانال بصورت همزمان :
در این روش از ال ان بی هایی با ۶ خروجی استفاده می شود و برای هر ۶ کانال یک دیش نیاز است ، رسیورهایی که بعنوان سرور در این مدل استفاده می شوند معمولا توانایی دریافت و پخش ۶ کانال را بصورت همزمان دارند.
در هر طبقه با استفاده از یک دستگاه آمپلی فایر سیگنال ها تقویت شده و سپس به چندن بخش تقسیم می شود .

مزایا و معایب :
تعداد رسیور کمتر و جعبه محافظ کوچکتر
محدودیت قطعات یدکی در صورت خرابی های احتمالی
از کار افتادن ۶ کانال در صورت از کار افتادن یک دستگاه
۲ – روش استفاده از چندین رسیور :
در این روش چندین رسیور بصورت حلقه ای به یکدیگر متصل شده و سپس خروجی آنها به دستگاهی به نام head end amplifier داده می شود . در هر طبقه از یک دستگاه آمپلی فایر جهت تقویت سیگنالها و در صورت لزوم از یک دستگاه تقسیم کننده برای داشتن خروجی های بیشتر استفاده می گردد .

مزایا و معایب :
دسترسی آسانتر به قطعات یدکی
توسعه پذیری آسان
نیاز به فضای بیشتر جهت نصب و پیاده سازی

نقشه کامل آنتن مرکزی 

نقشه آنتن مرکزی

نقشه آنتن مرکزی

 

]]>
آموزش انتقال تصویر از طریق DVR بر روی اینترنت 2014-02-26T14:51:47+01:00 2014-02-26T14:51:47+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/52 صابر قاسمی امیر د راین آموزش شما میتوانید هر جایی که باشید از بستر اینترنت به دستگاه DVR خود متصل شوید و بتوانید تمامی تصاویری و هر کدام از دوربین هایی که خواستید رو ببنید .گاهی اوقات دوست داریم که تصاویر دوربین مداربسته خود را بر روی اینترنت نیز داشته باشیم، بدین صورت که این امکان وجود داشته باشد که در هر نقطه ای که باشم ، که در کنار دوربین مداربسته و چه در ۱۰۰ کیلیومتری و چه در نقاط دور ، این امکان وجود داشته باشد که محل مورد نظر خود را کنترل و بر روی آن نظارت داشته باشیم.در این مواقع باید راهی وجود داش

د راین آموزش شما میتوانید هر جایی که باشید از بستر اینترنت به دستگاه DVR خود متصل شوید و بتوانید تمامی تصاویری و هر کدام از دوربین هایی که خواستید رو ببنید .

گاهی اوقات دوست داریم که تصاویر دوربین مداربسته خود را بر روی اینترنت نیز داشته باشیم، بدین صورت که این امکان وجود داشته باشد که در هر نقطه ای که باشم ، که در کنار دوربین مداربسته و چه در ۱۰۰ کیلیومتری و چه در نقاط دور ، این امکان وجود داشته باشد که محل مورد نظر خود را کنترل و بر روی آن نظارت داشته باشیم.

در این مواقع باید راهی وجود داشته باشد که بتوانیم تصاویر دوربین مداربسته را در اینترنتshare کرده و از هر نقطه دلخواه تصاویر را مشاهده و نظارت بر محل داشته باشیم. برای این کار روش های زیادی می باشد ، ولی دو روشی که بیشتر مرسوم بوده و مورد توجه همگان است در این مقاله ذکر می شود.

برای نمایش تصاویر یا از کارت DVR استفاده می شود و یا از دستگاه DVR ، در صورتی که از کارت DVR جهت مشاهده تصاویر استفاده شود، انتقال تصویر راحت بوده و در کمترین زمان ممکن صورت می پذیرد، ولی در زمانی از دستگاه DVR جهت نمایش تصاویر استفاده می شود و همچنین جهت ارسال و انتقال تصویر دوربین مداربسته، مایل به حذف کامپیوتر می باشم، کار کمی متفاوت خواهد شد، لذا در این آموزش روش انتقال تصاویر دوربین مداربسته توسط دستگاه DVR و همچنین یک عدد مودم ADSLآموزش داده خواهد شد:

برای اجرایی کردن انتقال تصویر دوربین مداربسته، شما نیاز به یک خط اینترنت ADSL با سرعت مناسب برای انتقال هر چند تعداد تصویر می باشید. و همچنین جهت معتبر بودن این انتقال و دسترسی سریع به تصاویر، نیاز به یک شناسه معتبر که همان IP Valid می باشد، دارید.

روش تنظیم دستگاه:

همانند روش تعریف شده برای ارتباط دستگاه DVR و کامپیوتر ، همان مراحل را باید برای تنظیم دستگاه انجام دهید. یعنی باید IP دستگاه را تعیین کنید.

روش تنظیم مودم ADSL :

پس از تنظیم IP دستگاه که ما به طور پیش فرض ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ در نظر می گیریم، در این مرحله باید ADSL را جهت ارتباط با دستگاه و دریافت و ارسال اطلاعات آن بر روی اینترنت، تنظیم کنیم.

مودم ADSL را با کابل شبکه یا کابل USB به کامپیوتر وصل کرده (ارتباط مودم باید از دستگاه قطع شده باشد) و سپس IP مودم ADSL را در صفحه اینترنت اکسپلور وارد نماییم تا صفحه تنظیمات مودم نمایان گردد

پس از ورود به تنظیمات مودم، به دنبال گزینه ای به نام NAT می گردیم. در زیر مجموعه این گزینه، پس از کلیک، چند گزینه دیده می شود که یکی از آنها DMZ می باشد، بعد از کلیک بر روی این گزینه، صفحه ای ظاهر می شود که یک کادر خالی برای وارد نمودنIP را دارا می باشد.

مهمترین مرحله آموزش ، این بخش می باشد. در این مرحله، شما باید IP دستگاهDVR را که به طور پیش فرض ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ می باشد را در این کارد وارد نموده و پس ازsave نمودن از تنظیمات مودم خارج شوید.

وظیفه این بخش و یا DMZ اینست که کلیه اطلاعات با IP تعریف شده در کادر DMZ که برابر ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ قرار داده شده است به IP Valid تعیین شده که قبلا از طریق سرویس دهنده اینترنت دریافت گردیده ارسال نماید. یعنی هر شخصی از هر نقطه ای که مایل است، فقط با وارد نمودن IP Valid ( شناسه معتبر) مستقیما به IP تعریف شده در بخش DMZ که همان اطلاعات دستگاه DVR و تصاویر دز وربین مداربسته می باشد، ارجاع داده می شود. بدین صورت، تصاویر دوربین مداربسته در اینترنت انتقال داده شده و از طریق آن شما قادر خواهید بود از هر نقطه دلخواه تصاویر خود را به صورت زنده مشاهده نمایید

روش تنظیم مودم ADSL برای انتقال تصویر

مراحل زیر را بترتیب و کامل انجام دهید

VIRTUAL SERVER CONFIGURATION

WEB IP ADDRESS: 192.168.1.1

USER:admin

PASS:admin

ADVANCE SETUP

NAT

VIRTUAL SERVER

ADD:ACTIV

CUSTOMER SERVER : ACTIV

NAME:test

LOCAL IP: 192.168.1.XX

EXTERNAL PORT START: 1

EXTERNAL PORT END: 65535

PROTECOL: UDP

INTERNAL PORT START: 1

INTERNAL PORT END: 65535

APPLY

SAVE

آموزش کامل انتقال تصویر روی اینترنت و موبایل:

برخی مواقع نیاز داریم که تصاویر دوربین مداربسته خود را از طریق اینترنت نیز داشته باشیم، تا این امکان وجود داشته باشد که در هر نقطه ای از جهان که هستیم ،این امکان وجود داشته باشد که محل مورد نظر خود را کنترل و بر روی آن نظارت داشته باشیم

برای ذخیره تصاویر یا از کارت DVR استفاده می شود و یا از دستگاه DVR ، در صورتی که از کارت DVR جهت مشاهده تصاویر استفاده شود، انتقال تصویر راحت بوده و در کمترین زمان ممکن انجام میگیرد ، ولی اگر زمانی از دستگاه DVR جهت نمایش تصاویر استفاده شد کار کمی متفاوت خواهد بود ، لذا در این آموزش روش انتقال تصاویر دوربین مداربسته توسط دستگاه DVR و همچنین از طریق مودم ADSL آموزش داده خواهد شد:

برای اجرایی کردن انتقال تصویر دوربین مداربسته، شما نیاز به یک خط اینترنت ADSL با سرعت مناسب برای انتقال هر چند تعداد تصویر می باشید. و همچنین جهت معتبر بودن این انتقال و دسترسی سریع به تصاویر، نیاز به یک شناسه معتبر که همان IP public ( به اشتباه برخی انرا ip valid نیز مینامند ) می باشد، دارید.

ابتدا با شرکت سرویس دهنده اینترنت adsl خود تماس بگیرید و تقاضای ست کردن یک ای پی پابلیک روی خط adsl خود نمائید لازم به ذکر است بسته به شرکت خدمات دهنده هزینه ماهیانه ای بین پنج تا ده هزار تومان خواهد داشت

روش تنظیم دستگاه دی وی ار DVR :

قبل از هر چیز لازم به ذکر است به علت تنوع زیاد مودم ها و دی وی ار ها منو های ذکر شده نام دقیق نیست بلکه باید شبیه ترین منو به موارد ذکر شده در دی وی ار خود را با موارد ذکر شده تطبیق نمایید

پس از وارد شدن به منوی اصلی و وارد نمودن یوزر پسورد به قسمت تنظیمات شبکه وارد شوید و اگر قسمتی به نام DHCP Server موجود بود آنرا غیر فعال کنید.

حال در قسمتی به نام IP ADRESS آی پی در رنج ای پی شبکه خود را وارد نمایید اگر دستگاه مودم مستقیما به DVR وصل شده ای پی را ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰ قرار دهید به جای عدد ۱۰ هر عدد دیگر بین ۲ تا ۲۵۵ میتوان قرار داد (نکته در موارد نادر رنج ای پی برخی مودمها به صورت زیر میباشد ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱۰ )
خوب حال دیفالت گیتوی (DEFULT GATEWAY) را برابر ای پی مودم قرار میدهیم که به صورت پیش فرض ۱۹٫۱۶۸٫۱٫۱ میباشد (در موارد نادر ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ میباشد)
یکی از تنضیمات مهم دیگر تنظیم DNS SERVER LDFHAN که بهتر است از شرکت سرویس دهنده ADSL تان بپرسید و یا از DNS SERVER شرکت گوگل ۸٫۸٫۸٫۸ استفاده نمایید
خوب تنظیمات DVR تمام شد میریم سراغ مودم

روش تنظیم مودم ADSL:

پس از تنظیم IP دستگاه که ما به طور پیش فرض ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ در نظر میگیریم، در این مرحله باید ADSL را جهت ارتباط با دستگاه و دریافت و ارسال اطلاعات آن بر روی اینترنت ، تنظیم کنیم.

مودم ADSL را با کابل شبکه یا کابل USB به کامپیوتر وصل کرده (ارتباط مودم باید از دستگاه قطع شده باشد) و سپس IP مودم ADSL را در صفحه اینترنت اکسپلور وارد نماییم تا صفحه تنظیمات مودم نمایان گردد ( معمولا یوزر نیم پسورد پیش فرض adminمیباشد )

پس از ورود به تنظیمات مودم، به دنبال گزینه ای به نام NAT میگردیم. در زیر مجموعه این گزینه ، پس از کلیک، چند گزینه دیده می شود که یکی از آنها DMZ می باشد، بعد از کلیک بر روی این گزینه، صفحه ای ظاهر می شود که یک کادر خالی برای وارد نمودنIP را دارا می باشد.

در این مرحله، شما باید IP دستگاه DVR را که در مثال بالا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰ میباشد را در این کارد وارد نموده و پس از save نومدن از تنظیمات مودم خارج شوید.

وظیفه این بخش و یا DMZ اینست که کلیه درخواستهای ورودی را به ادرس تعریف شده انتقال میدهد و خروجی IP کادر DMZ که برابر ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱۰ قرار داده شده است را به IP public تعیین شده که قبلا از طریق سرویس دهنده اینترنت دریافت گردیده ارسال مینماید. یعنی هر شخصی از هر نقطه ای که از جهان ، فقط با وارد نمودن IP public ) IP Valid شناسه معتبر) مستقیما به IP تعریف شده در بخش DMZ که همان اطلاعات دستگاه DVR و تصاویر دوربین مداربسته می باشد، ارجاع داده می شود. بدین صورت ، تصاویر دوربین مداربسته در اینترنت انتقال داده شده و از طریق آن شما قادر خواهید بود از هر نقطه دلخواه تصاویر خود را به صورت زنده مشاهده نمایید.
لازم به ذکر است در هیچ یک از مراحل فوق نیاز به وارد نمودن IP public نمیاشد و این ای پی فقط به عنوان ادرس شما در اینترنت میباشد

]]>
سیم کشی برق و تلفن و آنتن ساختمانهای مسکونی و تجاری 2013-10-08T14:00:00+01:00 2013-10-08T14:00:00+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/1 صابر قاسمی امیر خدمات فنی ایده     انجام سیم کشی برق و تلفن و آنتن ساختمان های مسکونی و تجاری انجام برق کشی آیفون صوتی و تصویری درب بازکن های الکترونیکی سیستم اعلام حریق سیستم ضد سرقت دوربین های مداربسته آنتن مرکزی خانه هوشمند کولرهای آبی و گازی  و . . .   توسط کادر مجرب و با تجربه انجام کلیه خدمات در تمامی مناطق تهران و شهرستان ها   بهترین قیمت و سرعت در تحویل را از ما بخواهید تلفن تماس :   در صورت نیاز شماره تلفن و توضیحات خود را به خدمات فنی ایده

 

 

انجام سیم کشی برق و تلفن و آنتن ساختمان های مسکونی و تجاری

انجام برق کشی آیفون صوتی و تصویری درب بازکن های الکترونیکی سیستم اعلام حریق

سیستم ضد سرقت

دوربین های مداربسته

آنتن مرکزی خانه

هوشمند

کولرهای آبی و گازی 

و . . .

 

توسط کادر مجرب و با تجربه انجام کلیه خدمات در تمامی مناطق تهران و شهرستان ها

 

بهترین قیمت و سرعت در تحویل را از ما بخواهید


تلفن تماس :   

در صورت نیاز شماره تلفن و توضیحات خود را به simkeshi@gmail.com ارسال نمایید.

...::::_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_::::...

]]>
سیم کشی داخلی کلید اهرمی بالابر ساختمان 2013-10-08T13:39:22+01:00 2013-10-08T13:39:22+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/51 صابر قاسمی امیر کلید اهرمی موتور تک فاز کلید اهرمی موتور سه فاز  کلید اهرمی موتور تک فاز

 

کلید اهرمی موتور سه فاز

 

]]>
پاسخ به سوال ( آیفون الکتروپیک و دو درب بازکن) 2013-07-12T15:09:55+01:00 2013-07-12T15:09:55+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/50 صابر قاسمی امیر یکی از دوستان درباره روش سیم کشی آیفون الکتروپیک با دو درب بازکن سوال کردند که لازم دانستم در این پست پاسخ بدهم.در آیفون صوتی الکتروپیک تنها راهی که می توان برای یک پنل دو درب بازکن ( دو درب مجزا که می خواهیم به صورت جداگانه باز شود ) نصب کرد این است که یک شاسی مجزا( مثلا شاسی زنگ های قدیمی) را کنار گوشی واحدی که می خواهیم درب دوم را باز کند( زیرا از پنل نمی توانیم برای ذر بازکن دوم سیم کشی کنیم) نصب کنیم و به شکلی که در نقشه زیر آمده است سیم کشی نماییم.در تصویر زیر واحد اول قفل باز کن

یکی از دوستان درباره روش سیم کشی آیفون الکتروپیک با دو درب بازکن سوال کردند که لازم دانستم در این پست پاسخ بدهم.

در آیفون صوتی الکتروپیک تنها راهی که می توان برای یک پنل دو درب بازکن ( دو درب مجزا که می خواهیم به صورت جداگانه باز شود ) نصب کرد این است که یک شاسی مجزا( مثلا شاسی زنگ های قدیمی) را کنار گوشی واحدی که می خواهیم درب دوم را باز کند( زیرا از پنل نمی توانیم برای ذر بازکن دوم سیم کشی کنیم) نصب کنیم و به شکلی که در نقشه زیر آمده است سیم کشی نماییم.

در تصویر زیر واحد اول قفل باز کن اول را باز می کند و واحد دوم به غیر از اینکه می تواند قفل باز کن اول را باز کند( با شاسی خود گوشی) , قفل باز کن دوم را نیز باز می کند(با شاسی مجزا). اگر بخواهیم واحد دوم قفط قفل باز کن دوم را باز کند کافی است ارتباط سیم 4 واحد دوم را با سیم 4 (سیم 4 برگشت قفل در آیفون های الکتروپیک می باشد) واحد اول قطع نمائیم که در این صورت فقط شاسی مجزا عمل کرده و قفل باز کن دوم را می گشاید.

 
 

 

]]>
آموزش تصویری نصب آیفون تصویری شرکت سیماران 2013-07-09T12:29:29+01:00 2013-07-09T12:29:29+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/49 صابر قاسمی امیر پنلهای تصویری طرح فراز شرکت سیماران دارای سوئیچر داخلی بوده و در حالت معمول نیازی به تغذیه نداشته و تغذیه مورد نیاز خود را از مانیتور واحدها تامین میکنند. توجه: دوربینهای تصویری مورد استفاده برای کارکرد مطلوب نیاز به ولتاژ متوسطی حدود 12 ولت دارند. به همین جهت اگر فاصله مانیتور با پنل نسبتا زیاد باشد یا از سیمهای نازک غیر استاندارد استفاده شده باشد، به علت نرسیدن ولتاژ کافی به دوربین، تصویر مطلوبی حاصل نخواهد شد. در این حالت از پنلهای بدون سوئیچر یا پنلهای طرح فوژاناس

پنلهای تصویری طرح فراز شرکت سیماران دارای سوئیچر داخلی بوده و در حالت معمول نیازی به تغذیه نداشته و تغذیه مورد نیاز خود را از مانیتور واحدها تامین میکنند.

توجه:

 • دوربینهای تصویری مورد استفاده برای کارکرد مطلوب نیاز به ولتاژ متوسطی حدود 12 ولت دارند. به همین جهت اگر فاصله مانیتور با پنل نسبتا زیاد باشد یا از سیمهای نازک غیر استاندارد استفاده شده باشد، به علت نرسیدن ولتاژ کافی به دوربین، تصویر مطلوبی حاصل نخواهد شد. در این حالت از پنلهای بدون سوئیچر یا پنلهای طرح فوژاناستفاده کنید.
 • پنلهای بدون سوئیچر فراز بر حسب سفارش تولید میشوند و سیم بندی آنها در این حالت مطابق سیم بندی پنلهای طرح فوژان میباشد.سیم بندی پنلهای تصویری ویلائی

شرکت سیماران دارای مدلهای متعددی از پنلهای یک واحدی میباشد که در زیر به آنها اشاره میشود:

پنل تصویری مدل KW-403F

این پنل به صورت توکار نصب میشود.

پنل تصویری مدل KW-404F

این پنل به صورت روکار نصب میشود.

پنل تصویری مدل KW-D20

دوربین این پنل یه صورت سوزنی (مخفی) بوده و به صورت روکار نصب میشود.

پنل تصویری مدل VFH-D136

دوربین این پنل یه صورت سوزنی (مخفی) بوده و به صورت روکار نصب میشود.


+
سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان بالاتر از یک واحد با سوئیچر تک

با استفاده از سوئیچر تک کنار مانیتور میتوان از سیم کشی سیستم صوتی قبلی بدون هیچ تغییری استفاده کرد.

در این روش برای سیم کشی تنها به 4 بعلاوه تعداد واحدها، سیم مورد نیاز میباشد. اما برای تعداد بالای 4 واحد به جهت نویز روی تصویر این روش توصیه نمی شود.سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان بالاتر از یک واحد با سوئیچر مجتمع

در سیستمهای چند واحدی جهت جدا کردن زنگها و متصل کردن صدا و تصویر پنل به واحد مربوطه از سوئیچرها استفاده میشود. سوئیچرهای مجتمع برای تعداد واحدهای زوج از 2 الی 10 واحد طراحی و ساخته شده است.

سوئیچر مدل SFF721/8T (هشت واحدی)

برای تعداد واحدهای بالاتر میتوان سوئیچر 8 یا 10 واحدی را با انواع دیگر به شکل زیر سری نمود.

در شکل زیر نقشه سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان را برای یک مجتمع هشت واحدی مشاهده میکنید. نقشه بزرگتر و واضح تر را از این آدرس دریافت کنید.


سیم بندی پنل تصویری یک واحدی طرح فوژان

قبل از شروع به سیم بندی بهتر است با انواع اتصلات آشنا شوید:

اتصالات پنل:

1 : انتقال صدا، فرمان زنگ به مانیتور، فرمان درب بازکن به پنل

2 : اتصال منفی

3 : اتصال مثبت جهت تغذیه پنل

4 : سیگنال تصویر

+ و _ : تغذیه 12 ولتی مدار صوت

Call : سر مشترک شاسی

L1 و L2 : خروجی برای جهت باز کردن قفل

اتصالات مانیتور:

1 : انتقال صدا، فرمان زنگ به مانیتور، فرمان درب بازکن به پنل

2 : اتصال منفی

3 : اتصال مثبت جهت تغذیه پنل

4 : سیگنال تصویر

توضیح :

ترمینال شماره 1 دارای سه سطح ولتاژ میباشد:


 • فشردن شاسی زنگ آن را به Call (سیم مشترک شاسیهای زنگ) که با مقاومت کوچکی (470 اهم) به منفی متصل است، وصل میکند. این حالت برای مانیتور به معنای فرمان به صدا در آوردن صدای زنگ است.
 • در حالت مکالمه، ولتاژ این ترمینال حدود 9 تا 11 ولت میباشد.
 • فرمان باز کردن قفل به پنل، با بالابردن ولتاژ این ترمینال به بالای 12 ولت انجام میگیرد.

توجه:

 • به جای استفاده از ولتاژ 12 ولت مستقیم تغذیه SFF730، کافیست سیم + و 3 پنل را به یکدیگر متصل کنید تا تغذیه پنل از مانیتور تامین گردد. این کار به دلیل افت ولتاژ در مسیرهای طولانی و از بین رفتن شفافیت تصویر توصیه نمیشود.
 • برای جلوگیری از تاثیر نویز روی تصویر، در فواصل بالای 50 متر بهتر است از سیم کواکسیال استفاده کنید. در این حالت مغزی سیم کواکسیال را به پایه 4 (در پنل و مانیتور) و شیلد آن را نیز به پایه 2 (در پنل و مانیتور) متصل کنید.آشنائی با قوطی های توکار
برای نصب پنلهای صوتی و تصویری سیماران از قوطی های توکار استفاده میشود که 4 نوع مختلف دارد:

1- قوطی توکار تک ماجول صوتی
2- قوطی توکار تک ماجول تصویری (30 میلیمتر بلندتر از نوع صوتی)
3- قوطی توکار دو ماجول
4- قوطی توکار سه ماجول

این قوطیها را بر حسب نوع کار در ترکیبهای مختلفی از ۱ الی ۹ ماجول میتوان استفاده کرد:

برای اتصال دو یا سه قاب توکار از رابط قوطی توکار استفاده میشود که از سوراخ میانی آن برای عبور کابلها میتوان استفاده کرد.


http://www.onlinesecurityproducts.co.uk/user/products/large/DRC-2wire-2-2-schematic.gif

آیفون تصویری comax


سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان بالاتر از یک واحد با سوئیچر تک


با استفاده از سوئیچر تک کنار مانیتور میتوان از سیم کشی سیستم صوتی قبلی بدون هیچ تغییری استفاده کرد.

در این روش برای سیم کشی تنها به 4 بعلاوه تعداد واحدها، سیم مورد نیاز میباشد. اما برای تعداد بالای 4 واحد به جهت نویز روی تصویر این روش توصیه نمی شود.

مقاله آموزش نصب و راه اندازی آیفون تصویری (دربازکن) بهمراه نقشه و دیاگرام سیم بندی

تذکر : برای دیدن عکس ها و نقشه ها به ادامه مطلب مراجعه کنید
مقدمه:
آیفونهای تصویری ( video door phone ) سیستمهای ارتباطی هستند که مانند آیفونهای معمولی ارتباط صوتی بین فرد مراجعه کننده و افراد داخل یک ساختمان را برقرار می کند. علاوه بر آن قادرند تصویر فرد مراجعه کننده را نیز بر روی مانیتور گوشی داخل ساختمان نمایش دهند در صورت لزوم حتی می توانند تصاویر افراد مراجعه کننده را با کمک تجهیزات جانبی ضبط نمایند.آیفونهای تصویری بسته به نوع تصویری که پخش می کنند به دو صورت رنگی وسیاه و سفید در بازار ارائه شده اند . اجزای اصلی یک سیستم آیفون تصویری به صورت زیر می باشد :
• پانل جلوی در (camera) (door panel)
• گوشی یا مانیتور (video phone) (monitor)
• منبع تغذیه (power source)
• قفل در باز کن (door sWltch) (door release)
در زیر به شرح قسمتهای اصلی آیفون تصویری می پردازیم:
پانل جلوی در camera :
این پانل ها در دو نوع رنگی و سیاه و سفید می باشند معمولا نوع رنگی با علامت سه عدد یبضی به رنگهای قرمز و زرد و آبی روی پانل شخص می شوند. تصویر یک پانل رنگی یک طبقه و پانل سیاه وسفید ۱ طبقه را در زیر می بینید:
قسمت های اصلی پانل به صورت زیر است :
۱ . صفحه فلزی (panel) : که از جنس آلومینیوم آلیاژی می باشد و دور آن لاستیی برای جلوگیری از نفوذ آب قرار داده شده است .
۲ . شیشه حفاظ لنز (camera window) : برای جلوگیری از تاثیر مستقیم عوامل جوی روی لنز یا دستکاری لنز
۳ . دوربین آیفون (ccd camera) : از نوع ccd میباشد و وظیفه دریافت تصویر را بر عهده دارد دارای دو نوع رنگی و سیاه وسفید است .لنز آن از نوع فیکس می باشد و زاویه دید تنها با تغییر مکان دوربین قابل تنظیم است.
۴ . LED های دریافت کننده نور مادون قرمز (infrared led) : برای این است که دوربین بتواند در شب نیز دید داشته باشد.
۵ . بلند گو (Speaker) برای پخش صدا
۶ . شستی زنگ (Resident call button) به تعداد طبقات
۷ . میکروفون (microphone) برای انتقال صدا به گوشی
۸ . پیچ های مخصوص (Tamper proof screw) : که برای باز و بسته کردن نیاز به آچار آلن دارد .
۹ . پیچ های تنظیم زاویه دوربین (angel control) (angular adjust) : برای تنظیم زاویه عمودی و افقی زاویه دوربین استفاده می شود .
۱۰ . ترمینالهای اتصال سیم(resident videophone connector) : در مانیتور درپشت .

11 . سیم اتصال تغذیه (power connection) ولت DC 12
۱۲ . سیم اتصال به در بازکن (release connection wire) (door opener cable)
قسمت های مختلف یک پانل ۸ طبقه را در زیر می بینید :آموزش آیفون تصویری


برای نصب پانل باید جعبه تو کار را ابتدا داخل دیوار گذاشت و با گچ محکم کرد سپس سیم های مربوط منطبق باشد تا از نفوذ آب به جعبه جلوگیری شود . پیچهای پانل یک درپوش: لاستیکی نیز برای مخفی نگهداشتن دارند و به صورت آلن طراحی شده اند تا باز کردن آنها برای خرابکاری یا سرقت به راحتی امکان پذیر نباشد.همچنین می توان برای دید بهتر بر روی پانل مکان دوربین و زاویه دید عمودی را بعد از شل کردن پیچهای نگهدارنده دو طرف آن تنظیم کرد. معمولا ارتفاع نصب را برای دوربین ۱۴۵ سانتی متر در نظر می گیرند. زاویه دید عمودی دوربین حدود ۵۵ درجه و زاویه دید افقی حدود ۶۸ درجه است .در شکل زیر زوایای دید مختلف را می ببینید:

آموزش آیفون تصویری


مشخصات فنی قسمتهای مختلف پانل رنگی و سیاه و سفید برای نمونه در زیر آورده شده است:
۱- ولتاژ کار : ۱۲ ولت AC یا ۱۶۰ dc میلی آمپر
۲- فرکانس اسکن تصویر : ۱۵/۶۲۵ KHz افقی - ۵۰ هرتز عمودی
۳- زاویه دید دوربین : ۶۸ درجه افقی - ۵۵ درجه عمودی قابل تنظیم حدود ۱۲/۵ درجه به بالا و پایین و ۱۳ درجه به چپ و راست (برای پانلهای مختلف فرق می کند)
۴- امپدانس تصویر : ۳۰۰ اهم
۵- اندازه CCD : برای رنگی معمولا ۱/۴اینچ و برای سیاه و سفید ۱/۳اینچ
۶- حداقل روشنایی لازم برای دید : ۰/۱ لوکس در ۳۰ سانتیمتری دوربین برای پانل سیاه و سفید و ۳ لوکس برای پانل رنگی.
۷- رطوبت مجاز:کمتر از ۹۰ %


پنلهای تصویری طرح فراز شرکت سیماران دارای سوئیچر داخلی بوده و در حالت معمول نیازی نیز به تغذیه نداشته و تغذیه مورد نیاز خود را از مانیتور واحدها تامین میکنند.

توجه:

 • دوربینهای تصویری مورد استفاده برای کارکرد مطلوب نیاز به ولتاژ متوسطی حدود 12 ولت دارند. به همین جهت اگر فاصله مانیتور با پنل نسبتا زیاد باشد یا از سیمهای نازک غیر استاندارد استفاده شده باشد، به علت نرسیدن ولتاژ کافی به دوربین، تصویر مطلوبی حاصل نخواهد شد. در این حالت از پنلهای بدون سوئیچر یا پنلهای طرح فوژان استفاده کنید.
 • پنلهای بدون سوئیچر فراز بر حسب سفارش تولید میشوند و سیم بندی آنها در این حالت مطابق سیم بندی پنلهای طرح فوژان میباشد.سیم بندی پنلهای تصویری ویلائی

شرکت سیماران دارای مدلهای متعددی از پنلهای یک واحدی میباشد که در زیر به آنها اشاره میشود:

پنل تصویری مدل KW-403F

این پنل به صورت توکار نصب میشود.

پنل تصویری مدل KW-404F

این پنل به صورت روکار نصب میشود.

پنل تصویری مدل KW-D20

دوربین این پنل یه صورت سوزنی (مخفی) بوده و به صورت روکار نصب میشود.

پنل تصویری مدل VFH-D136

دوربین این پنل یه صورت سوزنی (مخفی) بوده و به صورت روکار نصب میشود.


+
سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان بالاتر از یک واحد با سوئیچر تک

با استفاده از سوئیچر تک کنار مانیتور میتوان از سیم کشی سیستم صوتی قبلی بدون هیچ تغییری استفاده کرد.

در این روش برای سیم کشی تنها به 4 بعلاوه تعداد واحدها، سیم مورد نیاز میباشد. اما برای تعداد بالای 4 واحد به جهت نویز روی تصویر این روش توصیه نمی شود.سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان بالاتر از یک واحد با سوئیچر مجتمع


در سیستمهای چند واحدی جهت جدا کردن زنگها و متصل کردن صدا و تصویر پنل به واحد مربوطه از سوئیچرها استفاده میشود. سوئیچرهای مجتمع برای تعداد واحدهای زوج از 2 الی 10 واحد طراحی و ساخته شده است.

سوئیچر مدل SFF721/8T (هشت واحدی)

برای تعداد واحدهای بالاتر میتوان سوئیچر 8 یا 10 واحدی را با انواع دیگر به شکل زیر سری نمود.

در شکل زیر نقشه سیم بندی پنل تصویری طرح فوژان را برای یک مجتمع هشت واحدی مشاهده میکنید. نقشه بزرگتر و واضح تر را از این آدرس دریافت کنید.


سیم بندی پنل تصویری یک واحدی طرح فوژان


قبل از شروع به سیم بندی بهتر است با انواع اتصلات آشنا شوید:

اتصالات پنل:

1 : انتقال صدا، فرمان زنگ به مانیتور، فرمان درب بازکن به پنل

2 : اتصال منفی

3 : اتصال مثبت جهت تغذیه پنل

4 : سیگنال تصویر

+ و _ : تغذیه 12 ولتی مدار صوت

Call : سر مشترک شاسی

L1 و L2 : خروجی برای جهت باز کردن قفل

اتصالات مانیتور:

1 : انتقال صدا، فرمان زنگ به مانیتور، فرمان درب بازکن به پنل

2 : اتصال منفی

3 : اتصال مثبت جهت تغذیه پنل

4 : سیگنال تصویر

توضیح :

ترمینال شماره 1 دارای سه سطح ولتاژ میباشد:


 • فشردن شاسی زنگ آن را به Call (سیم مشترک شاسیهای زنگ) که با مقاومت کوچکی (470 اهم) به منفی متصل است، وصل میکند. این حالت برای مانیتور به معنای فرمان به صدا در آوردن صدای زنگ است.
 • در حالت مکالمه، ولتاژ این ترمینال حدود 9 تا 11 ولت میباشد.
 • فرمان باز کردن قفل به پنل، با بالابردن ولتاژ این ترمینال به بالای 12 ولت انجام میگیرد.

توجه:

 • به جای استفاده از ولتاژ 12 ولت مستقیم تغذیه SFF730، کافیست سیم + و 3 پنل را به یکدیگر متصل کنید تا تغذیه پنل از مانیتور تامین گردد. این کار به دلیل افت ولتاژ در مسیرهای طولانی و از بین رفتن شفافیت تصویر توصیه نمیشود.
 • برای جلوگیری از تاثیر نویز روی تصویر، در فواصل بالای 50 متر بهتر است از سیم کواکسیال استفاده کنید. در این حالت مغزی سیم کواکسیال را به پایه 4 (در پنل و مانیتور) و شیلد آن را نیز به پایه 2 (در پنل و مانیتور) متصل کنید.آشنائی با قوطی های توکار
برای نصب پنلهای صوتی و تصویری سیماران از قوطی های توکار استفاده میشود که 4 نوع مختلف دارد:

1- قوطی توکار تک ماجول صوتی
2- قوطی توکار تک ماجول تصویری (30 میلیمتر بلندتر از نوع صوتی)
3- قوطی توکار دو ماجول
4- قوطی توکار سه ماجول

این قوطیها را بر حسب نوع کار در ترکیبهای مختلفی از ۱ الی ۹ ماجول میتوان استفاده کرد:

برای اتصال دو یا سه قاب توکار از رابط قوطی توکار استفاده میشود که از سوراخ میانی آن برای عبور کابلها میتوان استفاده کرد.

]]>
روش نصب فتوسل تایمردار قدرتی 16 آمپر 2013-07-09T12:15:16+01:00 2013-07-09T12:15:16+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/48 صابر قاسمی امیر روش نصب فتوسل تایمردار قدرتی 16 آمپر نوربان2005 محل نصب : دستگاه رادرمحلی نصب نماییدکه از ریزشمستقیم باران محفوظ  باشد. بهترین محل نصب مانند شکل  مقابل در زیر تابلو می باشد. لازم است دستگاه را در جهتی نصب کنید  که فتوسل آن به سمت بیرون قرار گیرد.تا تابلو در زمان مناسب  روشن شود. همچنین دقت فرمایید فتوسل دستگاه  در معرض نور مستقیم لامپ  های اطراف قرار نگیرد.    روش سیم کشی :  1- فاز برق را به سیم مشکی و نول را به سیم  سفید متصل نم

روش نصب فتوسل تایمردار قدرتی 16 آمپر نوربان2005


محل نصب :

دستگاه رادرمحلی نصب نماییدکه از ریزشمستقیم باران محفوظ  باشد.

بهترین محل نصب مانند شکل  مقابل در زیر تابلو می باشد. لازم است

دستگاه را در جهتی نصب کنید  که فتوسل آن به سمت بیرون قرار گیرد.

تا تابلو در زمان مناسب  روشن شود. همچنین دقت فرمایید فتوسل دستگاه  در معرض نور مستقیم لامپ  های اطراف قرار نگیرد.  

 روش سیم کشی : 


1- فاز برق را به سیم مشکی و نول را به سیم  سفید متصل نمایید.

2 - سیم قرمز و سفید را به  تابلو یا بوبین کنتاکتو متصل کنید.

پس از نصب ، زمانی که برق  وصل شود تابلو به مدت 2  دقیقه روشن

می شود و در صورتی که هوا  روشن باشد خاموش می شود .بدین وسیله شما می توانید از صحت  اتصالات اطمینان حاصل کنید.


روش تنظیم :

 


فتوسل معمولی :در صورتیکه  ولوم در ابتدا قرار گیرد. دستگاه مانند فتوسل معمولی عمل می کند.

فتوسل تایمردار : در صورتیکه ولوم از شماره 3 تا 10 قرار گیرد. طول زمان روشن ماندن لامپ ها از 3 تا 10 ساعت قابل تنظیم است.


 

 روش نصب فتوسلتایمردار نوربان2003

محل نصب :

معمولا فتوسل در بالای منبع روشنایی نصب می شود به طوری که در معرض تابش نور لامپ های اطراف قرار نگیرد.

 پایه آن به  دو روش زیر قابل نصب است.

 روش سیم کشی :

پس از نصب ، سیم کشی را مانند  شکل زیر انجام دهید.

 روش نصب فتوسل تایمردار نوربان

 حداکثر بار فتوسل تایمردار 10 آمپری :

جدول بار فتوسل 10 آمپری  نوربان به شرح زیر است.

 

 حداکثر بار فتوسل تایمردار 16 آمپری :

جدول بار فتوسل 16 آمپری  نوربان به شرح زیر است.

تایم تست :


سیم کشی ، لامپ ها و فتوسل به  راحتی با تایم تست آزمایش می شوند . وقتی برق وصل شود

لامپ های متصل به فتوسل روشن شده و اگر هوا روشن باشد یک دقیقه بعد خاموش می شوند.

زمانی که نیاز به تست لامپ ها و  عملکرد فتوسل باشد . کافیست برق آن را قطع کرده و چند ثانیه  بعد وصل کنید. لامپ ها یک
دقیقه  روشن می ماند. در این مدت شما می توانید وضعیت لامپ ها را 
بررسی کرده و از عملکرد فتوسل  اطمینان حاصل کنید

.  ( در فتوسل های قدیمی برای تست باید فتوسل تاریک شود که با توجه به  محل نصب آن ، انجام این کار آسان نیست. )

روش تنظیم مدت زمان روشن ماندن لامپ :

سویچ تنظیم زمان  در زیر فتوسل قرار دارد. مدت زمان روشن ماندن لامپ بعد از تازیک شدن هوا به کمک این سویچ  تنظیم می شو

د. با فشردن دکمه های کناری شماره آن تغییر می کند. این عدد طول مدت زمان  روشن بودن لامپ را بر حسب ساعت نشان می دهد.

جدول عیب یابی :

]]>
آموزش نصب سنسور های الکتریکی 2013-07-09T11:44:39+01:00 2013-07-09T11:44:39+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/47 صابر قاسمی امیر  هدف از این بخش آموزش نصب سنسور های الکتریکی میباشد .چشمی های الکتریکی دارای یک مدار منطقی هستند که نصبت به حرکت و یا صدا واکنش نشان داده و چراغ را در مدت زمان تعیین شده که این مدت را ما تنظیم می کنیم روشن میکنند.که انواع مختلفی دارند ولی به طور کل به دو دسته واکنش به حرکت و واکنش به صدا می باشند که بیشتر از نوع واکنش به حرکت استفاده می کنند خود چشمی های واکنش به حرکت به سه دسته تقسیم می شود :1- چشمی توکار : که مورد مصرف آن ها درون قوطی های کلید می باشد که دیگر از این نوع چشمی ها به دلیل با  

هدف از این بخش آموزش نصب سنسور های الکتریکی میباشد .


چشمی های الکتریکی دارای یک مدار منطقی هستند که نصبت به حرکت و یا صدا واکنش نشان داده و چراغ را در مدت زمان تعیین شده که این مدت را ما تنظیم می کنیم روشن میکنند.


که انواع مختلفی دارند ولی به طور کل به دو دسته واکنش به حرکت و واکنش به صدا می باشند که بیشتر از نوع واکنش به حرکت استفاده می کنند


خود چشمی های واکنش به حرکت به سه دسته تقسیم می شود :


1- چشمی توکار : که مورد مصرف آن ها درون قوطی های کلید می باشد که دیگر از این نوع چشمی ها به دلیل بازده پایین و دیر تحریک شدن آن ها استفاده نمی شود


2- چشمی 180 درجه : که مورد مصرف آن ها در روی دیوارها می باشد و بیشترین استفاده آن ها در جلوی درب ورودی می باشد


3- چشمی 360 درجه : که مورد استفاده آن ها درون راه پله ها و پارکینگ می باشد که بهترین نوع انتخابی می باشد


این چشمی ها داری مزیت های بسیار زیادی نسبت به رله ها می باشند که به اختصار توضیح میدم :


1- دارای محدودیت زمانی تا 5 دقیقه می باشد و کسی نمی تواند با دستکاری آن را بطور دائم کند ، کاری که شاید بسیاری از همسایه ها بدلیل استفاده طولانی مدت از راه پله ها یا پارکینگ انجام میدهند


2- شما می توانید هر چشمی را متناسب با تایم مورد نظر خود تنظیم کنید


3- با حرکت درون راهپله و یا پارکینگ ، فقط چراغ آن محل روشن شده و دیگر تمامی چراغ ها با هم روشن نمی شوند


4- در چشمی ها با پایان تایم چراغ مورد نظر خاموش گردیده در صورتی که ممکن است که به دلیل خرابی یکی از کلید ها موجب دوباره روشن شدن چراغ ها شود

5- ...


این ها رو گفتم تا به این نتیجه برسیم که درسته بابت این چشمی ها هزینه اولیه بیشتری نصبت به رله ها میدهیم اما اگر با دقت به مزیت های چشمی ها توجه کنید متوجه می شوید که صرفه جویی در برق این چشمی ها خیلی بیشتر از رله ها هستند پس اگر هزینه اولیه بیشتر برداخت میکنید در طولانی مدت بهره آن را خواهید گرفت

آموزش نصب:


برای بستن این چشمی ها ابتدا برق را قطع کرده و سپس چراغ را باز می کنیم .


چشمی ها داری سه سیم به رنگ های آبی ( نول ) ، مشکی یا قهوه ای ( فاز ) ، قرمز ( فاز برگشت )

بعد از نصب پایه چشمی ها :

برای نصب ابتدا فاز اصلی که از چراغ باز کردید به سیم مشکی و یا قهوه ای ( در چشمی های مختلف این رنگ متفاوت است که روی ان نوشته شده است ) وصل کرده و از نول اصلی یک انشعاب گرفته و به سیم آبی وصل کرده و خود نول اصلی رو به چراغ وصل کنید و درانتها سیم قرمز را به چراغ وصل کرده که این سیم فاز برگشتی می باشد و با تحریک چشمی این سیم است که برق چراغ را تامین می کند ودر آخر چشمی رو روی پایه نصب میکنید و برق را وصل می کنید


نکته 1 -  اگر در محل های مورد نظر تایم استفاده زیاد نیست بهتر است که چشمی ها روی همان تنظیمات کارخانه باشد (( تنظیم کارخانه برای چشمی های مختلف متفاوت است ولی بین 10 تا 15 ثانیه می باشد ))


نکته 2 - اگر  راهپله شما داری رله می باشد بعد از انجام مراحل بالا باید که سیم های رله را باز کنید و آن را از مدار خارج کنید

نکته 3 - میانگین قیمت چشمی ها از 15 تا 30 هزار تومان و میانگین اجرت نصب از 10 تا 20 هزار تومان می باشد که البته با توجه به شرایط کار متفاوت است 

]]>
آموزش سیم کشی کولر 2013-07-04T18:53:23+01:00 2013-07-04T18:53:23+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/46 صابر قاسمی امیر روش نصب کلید کولر کلید کولر: کلید کولر دارای سه شاسی می باشد که هر کدام وظیفه ایی به عهده دارند:1- کلید پمپ : جهت راه اندازی و روشن شدن پمپ آب درون کولر و چرخش آب.2- کلید موتور : از این کلید جهت روشن کردن موتور کولر استفاده می شود.3- کلید تند و کند : دور تند و کند کولر  روش سیم کشی:کابل های مخصوص کولر داری 4 رشته سیم مفتولی می باشند که هر یک از این سیم ها باید به یکی از سوکت پشت کلید کولر و سوکت هم نام داخل تقسیم کولر متصل شوند.نقشه زیر طریقه ی سیم کشی کولر را به وضوح نمایش می دهد:&nbs روش نصب کلید کولر
 
کلید کولر: کلید کولر دارای سه شاسی می باشد که هر کدام وظیفه ایی به عهده دارند:
1- کلید پمپ : جهت راه اندازی و روشن شدن پمپ آب درون کولر و چرخش آب.

2- کلید موتور : از این کلید جهت روشن کردن موتور کولر استفاده می شود.

3- کلید تند و کند : دور تند و کند کولر

 
روش سیم کشی:

کابل های مخصوص کولر داری 4 رشته سیم مفتولی می باشند که هر یک از این سیم ها باید به یکی از سوکت پشت کلید کولر و سوکت هم نام داخل تقسیم کولر متصل شوند.

نقشه زیر طریقه ی سیم کشی کولر را به وضوح نمایش می دهد:

 

 
]]>
آموزش نصب آیفون صوتی الکتروپیک 2013-07-04T18:40:13+01:00 2013-07-04T18:40:13+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/44 صابر قاسمی امیر روش سیم کشی آیفون صوتی الکتروپیک همان گونه که در تصویر شماره 10 مشاهده می فرمائید روش سیم کشی آیفون صوتی الکتروپیک کمی متفاوت می باشد که در ادامه توضیح خواهم داد.الف - گوشی : گوشی های آیفون صوتی الکتروپیک از 5 سوکت تشکیل شده است که به ترتیب 1 , 2 , 3 , 4 و سوکت B می باشد: سوکت 1 : سیم دهنیسوکت 2 : سیم بلندگوسوکت 3 : سیم برق گوشیسوکت 4 : برگشت قفلسوکت B : سیم زنگ گوشی  ب - پنل : این پنل ها از 8 سوکت و به تعداد واحدهای ساختمان پیچ اتصال زنگ تشکیل شده اند:سوکت 1 : سیم دهنی. از سوکت روش سیم کشی آیفون صوتی الکتروپیک

همان گونه که در تصویر شماره 10 مشاهده می فرمائید روش سیم کشی آیفون صوتی الکتروپیک کمی متفاوت می باشد که در ادامه توضیح خواهم داد.
الف - گوشی : گوشی های آیفون صوتی الکتروپیک از 5 سوکت تشکیل شده است که به ترتیب 1 , 2 , 3 , 4 و سوکت B می باشد:

 
سوکت 1 : سیم دهنی

سوکت 2 : سیم بلندگو

سوکت 3 : سیم برق گوشی

سوکت 4 : برگشت قفل

سوکت B : سیم زنگ گوشی
 

 
ب - پنل : این پنل ها از 8 سوکت و به تعداد واحدهای ساختمان پیچ اتصال زنگ تشکیل شده اند:

سوکت 1 : سیم دهنی. از سوکت1 گوشی مستقیما یک سیم به این سوکت متصل می شود.

سوکت 2 : سیم بلندگو. از سوکت 2 گوشی مستقیما یک سیم به این سوکت متصل می شود.

سوکت 3 : سیم برق گوشی. از سوکت 3 گوشی مستقیما یک سیم به این سوکت متصل می شود.

سوکت 4 : برگشت قفل.  از سوکت 2 گوشی مستقیما یک سیم به این سوکت متصل می شود.LOCK 1 :            
 
              }    مستقیما به قفل باز کن نصب شده روی در متصل می شوند.
LOCK 2
 
 
:12-0 : دو سیم مستقیما از منبع تغذیه به این دو سوکت متصل می شوند.

*توجه : در هنگام وصل این دو سیم باید توجه شود که یک سیم مستقیما از 0 به 0 و یک سیم هم مستقیما از 12 به 12 متصل شود.

 

 

]]>
نقشه زنگ آپارتمانی 2013-07-04T18:33:36+01:00 2013-07-04T18:33:36+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/45 صابر قاسمی امیر سلام خدمت دوستان عزیز. روش سیم کشی زنگ ها مانند مدار روشنایی می باشد. شستی زنگ مانند کلید تک پل عمل می کند با این تفاوت که پس از هر بار فشرده شدن دوباره به حالت اول باز می گردد که این عمل به وسیله ی یک فنر که در زیر شستی تعبیه شده است انجام می شود. یک سیم فاز به شستی (سیم قرمز) و یک سیم هم ( اصطلاحا می گویند سیم برگشتی ) از شستی به زنگ کشید می شود( سیم نارنجی) و در نهایت یک سیم نول مستقیما به زنگ متصل می شود. * دو تصویری که در انتهای نقشه مشاهده می کنید علائم مربوط به زنگ و شستی زنگ در ن
سلام خدمت دوستان عزیز. روش سیم کشی زنگ ها مانند مدار روشنایی می باشد. شستی زنگ مانند کلید تک پل عمل می کند با این تفاوت که پس از هر بار فشرده شدن دوباره به حالت اول باز می گردد که این عمل به وسیله ی یک فنر که در زیر شستی تعبیه شده است انجام می شود. یک سیم فاز به شستی (سیم قرمز) و یک سیم هم ( اصطلاحا می گویند سیم برگشتی ) از شستی به زنگ کشید می شود( سیم نارنجی) و در نهایت یک سیم نول مستقیما به زنگ متصل می شود.

* دو تصویری که در انتهای نقشه مشاهده می کنید علائم مربوط به زنگ و شستی زنگ در نقشه های برق می باشند.
 

 

]]>
دلیل دو فاز شدن پریز برق 2013-07-04T18:24:55+01:00 2013-07-04T18:24:55+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/43 صابر قاسمی امیر شاید تاکنون به یک ایراد عمده برخورده باشید که هنگامی که سیم های یک پریز را با فاز متر تست می کنید هر دو سیم پریز( فاز و نول) برق دار هستند . درواقع پریز دو فاز نشده است و فقط سیم فاز سالم است.این مورد ناشی از قطع بودن نول ویا مسیر نول باشد. بوسیله یک لامپ پریز را چک کنید می بینید که لامپ روشن نمی شود. پس باید مسیر نول را چک کنید. معمولا سیم کشی پریزها از یک پریز به پریز دیگر انجام می شود. دریابید که سیم نول پریز معیوب از کدام پریزها عبور می کند و آنها را یک به یک چک کنید. ارتباط سیم های پری شاید تاکنون به یک ایراد عمده برخورده باشید که هنگامی که سیم های یک پریز را با فاز متر تست می کنید هر دو سیم پریز( فاز و نول) برق دار هستند .


 
درواقع پریز دو فاز نشده است و فقط سیم فاز سالم است.این مورد ناشی از قطع بودن نول ویا مسیر نول باشد. بوسیله یک لامپ پریز را چک کنید می بینید که لامپ روشن نمی شود. پس باید مسیر نول را چک کنید. معمولا سیم کشی پریزها از یک پریز به پریز دیگر انجام می شود. دریابید که سیم نول پریز معیوب از کدام پریزها عبور می کند و آنها را یک به یک چک کنید. ارتباط سیم های پریز معیوب با پریزی که با آن موازی شده است را چک کنید(البته این چک باید در راستای خط اصلی پریزها به جعبه فیوز باشد). اگر روند کار را به درستی انجام دهید قطعی نول پریز معیوب را خواهید یافت.
]]>
آموزش بستن کلید تک پل و کلید تبدیل 2013-07-04T18:15:30+01:00 2013-07-04T18:15:30+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/42 صابر قاسمی امیر كلید های برق انواع مختلفی دارند. در زیر به معرفی آنها و همچنین شماتیك آنها می پردازیم. دوستان اگر با تعاریف و نقشه ها مشكلی دارید در قسمت نظرها اعلام كنید.    كلید تك پل: كلیدی است كه برای قطع و وصل یك مدار از یك نقطه به كار می رود. شمای مداری این كلید را می توانید در پست تعریف كلیدها ملاحظه كنید. كلید دو پل: از این كلیدها برای قطع و وصل دو مدار از یك نقطه استفاده می شوند. در تصویر زیر شمای مداری این كلیدها را مشاهده می نمایید: * توجه : علائمی كه روی نقشه ها ملاح كلید های برق انواع مختلفی دارند. در زیر به معرفی آنها و همچنین شماتیك آنها می پردازیم. دوستان اگر با تعاریف و نقشه ها مشكلی دارید در قسمت نظرها اعلام كنید.

 

 

 
كلید تك پل: كلیدی است كه برای قطع و وصل یك مدار از یك نقطه به كار می رود. شمای مداری این كلید را می توانید در پست تعریف كلیدها ملاحظه كنید.
 
كلید دو پل: از این كلیدها برای قطع و وصل دو مدار از یك نقطه استفاده می شوند. در تصویر زیر شمای مداری این كلیدها را مشاهده می نمایید:

 

* توجه : علائمی كه روی نقشه ها ملاحظه می كنید همان علائم استفاده شده در نقشه كشی برق ساختمان می باشد.
 
كلید تبدیل : از این نوع كلیدها جهت قطع و وصل یك مدار از دو نقطه استفاده می شود. طریقه سیم كشی این نوع از كلیدها را در تصویر زیر ملاحظه می نمائید:

 


توضیحات : دقت كنید كه در هر مدار تبدیل از دو كلید تبدیل استفاده می شود. دو سیم كه با رنگ نارنجی در تصویر فوق مشخص شده اند , به كنتاكت های غیر مشترك دو كلید وصل می شوند. فاز اصلی كه از جعبه فیوز می آید به كنتاكت مشترك كلید اول وصل می شود و در نهایت سیم برگشتی كه از لامپ باز می گردد به كنتاكت مشترك كلید دوم وصل می شود. سیم نول هم به صورت مستقیم از لامپ به شبكه نول ها متصل می گردد.
* توجه : محل های اتصال با نقاط سبز رنگ مشخص شده اند.
]]>
آموزش بستن کلید صلیبی 2013-07-04T18:13:04+01:00 2013-07-04T18:13:04+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/41 صابر قاسمی امیر کلید صلیبی :از این کلید در جاهایی استفاده می شود که بخواهند یک یا چند لامپ از چند نقطه (بیش از دو نقطه) روشن و خاموش کنند. برای این کار ، باید در ابتدا و انتهای مدار یک کلید تبدیل و بین آنها یک یا چند کلید صلیبی قرار داد. نقشه زیر موضوع را روشنتر خواهد كرد:توضیحات : از دو پیچ کلید صلیبی به دو سر یک کلید تبدیل و از دو پیچ دیگر به کلید تبدیل بعدی وصل می کنیم. معمولا دو پیچ کلید صلیبی را برای ورودی و دو پیچ دیگر را برای خروجی در نظر می گیرند که در هیچ شرایطی این پیچها به هم ارتباط نداشته باشند. ا کلید صلیبی :از این کلید در جاهایی استفاده می شود که بخواهند یک یا چند لامپ از چند نقطه (بیش از دو نقطه) روشن و خاموش کنند. برای این کار ، باید در ابتدا و انتهای مدار یک کلید تبدیل و بین آنها یک یا چند کلید صلیبی قرار داد. نقشه زیر موضوع را روشنتر خواهد كرد:

توضیحات : از دو پیچ کلید صلیبی به دو سر یک کلید تبدیل و از دو پیچ دیگر به کلید تبدیل بعدی وصل می کنیم. معمولا دو پیچ کلید صلیبی را برای ورودی و دو پیچ دیگر را برای خروجی در نظر می گیرند که در هیچ شرایطی این پیچها به هم ارتباط نداشته باشند. این دو پیچ را می توان بوسیله یک اهم متر تشخیص داد. سپس یک مشترک کلید تبدیل را به فاز و از مشترک کلید تبدیل بعدی به لامپ وصل می کنیم.
]]>
آموزش بستن مدار مهتابی 2013-07-04T18:11:28+01:00 2013-07-04T18:11:28+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/40 صابر قاسمی امیر سلام دوستان در این پست نقشه مدار لامپ فلورسنت یا مهتابی رو براتون گذاشتم که امیدوارم مفید باشه:توضیحات: سیم فاز مستقیما وارد یکی از پیچ های ترانس می شود و از پیچ دیگر یک سیم به یکی از خار های مهتابی وصل می شود. دوسر موازی مهتابی به استارت متصل شده و یک خار باقی مانده مهتابی به نول وصل می شود.    سلام دوستان در این پست نقشه مدار لامپ فلورسنت یا مهتابی رو براتون گذاشتم که امیدوارم مفید باشه:


توضیحات: سیم فاز مستقیما وارد یکی از پیچ های ترانس می شود و از پیچ دیگر یک سیم به یکی از خار های مهتابی وصل می شود. دوسر موازی مهتابی به استارت متصل شده و یک خار باقی مانده مهتابی به نول وصل می شود.
 

 

 

]]>
آموزش نصب فوتوسل 2013-07-04T17:55:46+01:00 2013-07-04T17:55:46+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/39 صابر قاسمی امیر سنسور فوتوسل وسیله ایی است که از آن برای روشن کردن اتوماتیک روشنایی ها استفاده می شود. از این دستگاه معمولا در مکان هایی استفاده می شود که با تاریک شدن هوا به طور خودکار روشنایی ها را روشن و با روشن شدن هوا آنها را خاموش کند.مانند حیاط ها , محوطه و معابر باز که در آنها تابش نور خورشید وجود دارد.   این سنسور در هنگام تابش نور مانند یک کلید باز عمل می کنند و مانع رسیدن جریان برق به روشنایی می شون سنسور فوتوسل وسیله ایی است که از آن برای روشن کردن اتوماتیک روشنایی ها استفاده می شود. از این دستگاه معمولا در مکان هایی استفاده می شود که با تاریک شدن هوا به طور خودکار روشنایی ها را روشن و با روشن شدن هوا آنها را خاموش کند.مانند حیاط ها , محوطه و معابر باز که در آنها تابش نور خورشید وجود دارد.


 


 
این سنسور در هنگام تابش نور مانند یک کلید باز عمل می کنند و مانع رسیدن جریان برق به روشنایی می شوند و هنگام تاریکی مانند یک کلید بسته جریان برق را به روشنایی می رسانند.
این سنسورها دارای سه رشته سیم* می باشند . روش سیم کشی و نصب بدین شکل است که آن را در جایی قرار می دهند که نور خورشید به آن برسد تا در هنگام روشنایی هوا به موقع لامپ ها را خاموش کنند. این دستگاه مانند تمام دستگاه های برقی به یک نول و یک فاز نیاز دارند. توجه کنید که فاز مستقیما باید به سنسور وصل شود. یک نول به سنسور و هم به لامپ متصل می شود. و در نهایت یک سیم برگشتی از فوتوسل به لامپ وصل می شود درست مانند یک کلید تک پل.

نقشه زیر موضوع را روشنتر خواهد کرد:
 

 

 
* توجه: سه رشته سیمی که در سنسور وجود دارند هر کدام تعریف شده هستند یعنی یکی از آنها مختص فاز یکی نول و دیگری برگشتی می باشند پس در هنگام نصب به این نکته توجه داشته باشید. می توانید از کاتولوگ موجود در جعبه آنها کمک بگیرید. ولی در بیشتر مواقع سیم قرمز رنگ مخصوص برگشتی می باشد.
]]>
چاه ارت 2013-07-04T17:54:27+01:00 2013-07-04T17:54:27+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/38 صابر قاسمی امیر بطور كلی جهت اجرای ارت و سیستم حفاظتی دو روش كلی وجود دارد كه ذیلاً ضمن بیان آنها ، موارد استفاده و تجهیزات مورد نیاز هر روش و نحوه اجرای هر یك بیان می گردد .برای دیدن توضیحات مقاله به ادامه مطلب بروید: 1ـ زمین عمقی : در این روش كه یك روش معمول می باشد از چاه برای اجرای ارت استفاده می شود. 2- زمین سطحی: در این روش سیستم ارت در سطح زمین (برای مناطقی كه امكان حفاری عمیق در آنها وجود ندارد) و یا در عمق حدود 80 سانتیمتر اجرا می گردد. در چه شرایطی از روش سطحی برای اجرای ارت استفاده نمائیم ؟در م

بطور كلی جهت اجرای ارت و سیستم حفاظتی دو روش كلی وجود دارد كه ذیلاً ضمن بیان آنها ، موارد استفاده و تجهیزات مورد نیاز هر روش و نحوه اجرای هر یك بیان می گردد .برای دیدن توضیحات مقاله به ادامه مطلب بروید:
1ـ زمین عمقی :
در این روش كه یك روش معمول می باشد از چاه برای اجرای ارت استفاده می شود.

2- زمین سطحی:
در این روش سیستم ارت در سطح زمین (برای مناطقی كه امكان حفاری عمیق در آنها وجود ندارد) و یا در عمق حدود 80 سانتیمتر اجرا می گردد.
در چه شرایطی از روش سطحی برای اجرای ارت استفاده نمائیم ؟
در مكانهایی كه :
ـ فضای لازم و امكان حفاری در اطراف سایت وجود داشته باشد .
ـ ارتفاع از سطح دریا پائین باشد مانند شهرهای شمالی و جنوبی كشور .
ـ پستی و بلندی محوطه سایت كم باشد .
ـ فاصله بین دكل و سایت زیاد باشد .

با توجه به مزایای روش سطحی اجرای ارت به این روش ارجحیت دارد .


اجرای ارت به روش عمقی :

الف ـ انتخاب محل چاه ارت :
چاه ارت را باید در جاهایی كه پایین.ترین سطح را داشته و احتمال دسترسی به رطوبت حتی.الامكان در عمق كمتری وجود داشته باشد و یا در نقاطی كه بیشتر در معرض رطوبت و آب قرار دارند مانند زمینهای چمن ، باغچه.ها و فضاهای سبز حفر نمود.

ب- عمق چاه
با توجه به مقاومت مخصوص زمین ، عمق چاه از حداقل 4 متر تا 8 متر و قطرآن حدودا 80 سانتیمتر می تواند باشد. در زمین هایی كه با توجه به نوع خاك دارای مقاومت مخصوص كمتری هستند مانند خاكهای كشاورزی و رسی عمق مورد نیاز برای حفاری كمتر بوده و در زمینهای شنی و سنگلاخی كه دارای مقاومت مخصوص بالاتری هستند نیاز به حفر چاه با عمق بیشتر می باشد. برای اندازه گیری مقاومت مخصوص خاك از دستگاههای خاص استفاده می گردد. در صورتی كه تا عمق 4 متر به رطوبت نرسیدیم و احتمال بدهیم در عمق بیشتر از 6 متر به رطوبت نخواهیم رسید نیازی نیست چاه را بیشتر از 6 متر حفر كنیم . بطور كلی عمق 6 مترو قطر حدود 80 سانتیمتر برای حفر چاه پیشنهاد می گردد.
محدوده مقاومت مخصوص چند نوع خاك در جدول زیر آمده است.


نوع خاك مقاومت مخصوص زمین ( اهم متر )
باغچه.ای 5 الی 50
رسی 8 الی 50
مخلوط رسی ، ماسه.ای و شنی 25 الی 40
شن و ماسه 60 الی 100
سنگلاخی و سنگی 200 الی 10000


ج ـ مصالح مورد نیاز
مصالح مورد نیاز و مشخصات آن برای اجرای چاه ارت ( روش عمقی ) و Rod كوبی ( روش سطحی ) در جدول زیر آمده است.


ردیف نوع جنس توضیحات

1 میله برقگیر میله برقگیر به طول 5/1متر و قطر آن16 میلیمتر وجنس آن مس خالص و نوك تیزباشد
2 بست میله برقگیر به سیم ارت جهت اتصال میله برقگیر به سیم ارت در نقاطی كه ارتفاع دكل حدودا 20 متر باشد
3 یوبولیت جهت استغاده در میله برقگیر
4 بست سیم به دكل سیم نمره 50 را به اندازه های لازم بریده و رشته رشته كرده جهت اتصال سیم ارت به دكل استفاده می نمائیم 5 تسمه آلومینیومی یا مسی در اندازه 3*30*100 میلیمتر عدد بكار گیری با یوبولیت جهت بستن میله برق گیر در دكل های مهاری
6 سیم مسی نمره 50 متر 7 رشته
7 كابلشو نمره 50 جهت اتصال سیستم ارت به شینه داخل سایت و یا اتصال پای دكلهای مهاری و خود ایستا به سیستم ارت
8 لوله پلی اتیلن 10 اتمسفر برای ایجاد پوشش عایق روی سیم مسی در محوطه و محل تردد
9 بست لوله پلی اتیلن همراه پیچ و رولپلاك جهت اتصال لوله پلی اتیلن به دیوار
10 پودر انفجاری cadweld جهت جوش دادن سیم به صفحه یا سیم به میله ROD یا اتصال سیمها به یكدیگردر نقاطی كه دسترسی به جوش نقره یا جوش برنج وجودندارد .
11 شینه مسی به ابعاد 3*30*250 میلیمتر برای نصب در داخل سایت و اتصال دستگاهها به آن
12 صفحه مسی 5.*50*50 مورد استفاده در روش عمقی ×
13 مقره همراه پیچ و رولپلاك جهت اتصال شینه مسی به دیوار
14 پیچ و مهره نمره 8 با واشر فنری و تخت جهت استفاده شینه مسی –پلیت-شینه پای دكل و …
15 بست سیم به صفحه مسی به منظورمحكم كردن اتصال سیم روی صفحه مسی
16 بست دو سیم نمره 50 جهت اتصال دو سیم نمره 50 روی زمین
17 پلیت مخصوص اتصال میله برقگیر به دكل برای دكل های خود ایستای 60متری استفاده می گردد.
18 شینه مسی مخصوص پای دكل 3*30*100 برای وصل نمودن پای دكل های خود ایستای 60متری به سیستم ارت
19 میله ROD در روش سطحی استفاده می گردد.
20 بست مربوط به سیم مسی و میله ROD برای اتصال سیم به میله برقگیر یاROD
21 كرپی ابروئی همراه پیچ و مهره برای بستن میله برقگیر به دكل های 100 فوتی و دكل های خود ایستای لوله ای
22 بنتونیت اكتیو كیلو برای روش عمقی و سطحی
23 بست میله برقگیر به پلیت جهت اتصال میله برقگیر به پلیت در دكلهای خود ایستای60متری
× : صفحه مسی به ابعاد 5/.*40*40 سانتیمتر برای مناطق شمالی كشور و 5/0*50*50 سانتیمتر برای مناطق نیمه خشك مانند تهران و 5/0*70*70 سانتیمتر برای مناطق كویری استفاده شده و محصول كارخانه مس شهید باهنر باشد . از صفحه مسی با ضخامت 3 یا 4 میلیمتر نیز می توان استفاده نمود.


د - اتصال سیم به صفحه مسی

اتصال سیم به صفحه مسی بسیار مهم می باشد و هرگز و در هیچ شرایطی نباید این اتصال تنها با استفاده از بست ، دوختن سیم به صفحه و یا … برقرار گردد.بلكه حتما باید سیم به صفحه جوش داده شود و برای استحكام بیشتر با استفاده از 2 عدد بست سیم به صفحه ( ردیف 15 جدول مصالح مورد نیاز )بسته شده و محكم گردد.
برای جوش دادن قطعات مسی به یكدیگر از جوش برنج یا نقره استفاده شود و در صورت عدم دسترسی به این نوع جوش از جوش (Cadweld) استفاده گردد .
ه - حفر چاه ارت
با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه چاهی با عمق مناسب و در مكان مناسب (با توجه با راهنمای انتخاب محل چاه ارت ) حفر گردد. شیاری به عمق 60سانتیمتر از چاه تا پای دكل برای مسیر سیم چاه ارت تا برقگیر روی دكل همچنین برای سیم ارت داخل ساختمان حفر نمائید. در صورتی كه مسیر 2 سیم مشترك باشد بهتر است مسیر دو سیم ایزوله گردند. همینطور مسیر سیمها باید كوتاهترین مسیر بوده و سیم میله برقگیر و ارت حتی الامكان مستقیم و بدون پیچ و خم باشد و نبایستی خمهای تند داشته باشد و در صورت نیاز به خم زدن سیم در طول بیش از 50 سانتیمتر انجام گردد.


و - پر نمودن چاه ارت

۱-ابتدا حدود 20 لیتر محلول آب و نمك تهیه و كف چاه میریزیم بطوریكه تمام كف چاه را در برگیرد بعد از 24 ساعت مراحل زیر را انجام می دهیم .
2-به ارتفاع 20 سانتیمتر از ته چاه را با خاك رس و یا خاك نرم پر مینمائیم.
3- به مقدار لازم (حدود 450كیلو گرم معادل 15 كیسه 30 كیلو گرمی)بنتونیت را با آب مخلوط كرده و بصورت دوغاب در میاوریم و مخلوط حاصل را به ارتفاع 20
سانتیمتر از كف چاه میریزیم هر چه مخلوط حاصل غلیظ تر باشد كیفیت كار بهتر خواهد بود.
4-صفحه مسی را به 2 سیم مسی نمره 50 جوش میدهیم این سیمها یكی به میله برقگیر روی دكل و دیگری به شینه داخل ساختمان خواهد رفت بنابراین طول سیم ها را متناسب با طول مسیر انتخاب می نمائیم.
5- صفحه مسی را بطور عمودی در مركز چاه قرار می دهیم
6- اطراف صفحه مسی را با دوغاب تهیه شده تا بالای صفحه پر می نمائیم
7- لوله پلیكای سوراخ شده را بطور مورب در مركز چاه و در بالای صفحه مسی قرار می دهیم و داخل لوله پلیكا را شن میریزیم تا 50 سانتیمتر از انتهای لوله پر شود این لوله برای تامین رطوبت ته چاه می باشد و در فصول گرم سال تزریق آب از این لوله بیشتر انجام گردد. لازم بذكر است در مواردی كه چاه ارت در باغچه حفر شده باشد و یا ته چاه به رطوبت رسیده باشد و یا كلا در جاهایی كه رطوبت ته چاه از بالای چاه یا از پایین چاه تامین گردد نیازی به قراردادن لوله نمی باشد .
8- بعد از قراردادن لوله پلیكا به ارتفاع 20 سانتیمتر از بالای صفحه مسی را با دوغاب آماد شده پر مینمائیم.
9-الباقی چاه را هم تا 10 سانتیمتر بر سر چاه مانده ، با خاك معمولی همراه با ماسه یا خاك سرند شده كشاورزی پر می نمائیم و 10 سانتیمتر از چاه را برای نفوذ آب باران و آبهای سطحی به داخل چاه با شن و سنگریزه پر می نمائیم . روئ چاه مخصوصا در مواقعی كه از لوله پولیكا استفاده نمی گردد نباید آسفالت شده و یا با سیمان پر گردد.
10-داخل شیار های حفاری شده را با خاك سرند شده كشاورزی یا خاك نرم معمولی و یا خاك معمولی مخلوط با بنتونیت پر نمائید


نصب شینه و میله برقگیر

شینه داخل ساختمان باید توسط مقره هایی از دیوار ساختمان ایزوله گردد.قطر و طول شینه بستگی به تعداد انشعابات داخل ساختمان دارد .(تمامی تجهیزات داخل ساختمان بایستی بطور جداگانه و موازی به این شینه متصل گردد.)در حالتیكه دكل روی ساختمان قرار داشته باشد سیم میله برقگیر نبایستی از داخل ساختمان برده شود بلكه باید خارج از ساختمان سیم كشیده شود و همینطور مسیر عبوری سیم ارت به داخل ساختمان تا شینه ورودی ساختمان باید عایق دار باشد.
در پای دكل توسط بست ، سیم میله برقگیر به یكی از پایه های دكل خیلی محكم متصل شود و تا بالای دكل به میله برقگیر متصل گردد. لازم بذكر است مسیر میله برقگیر از كابلهایی كه به آنتنها می روند باید جدا باشد .اجرای ارت به روش سطحی

هفت روش برای اجرای زمین سطحی وجود دارد كه عبارتند از :
1-ROD
RING -2
3-پنجه ای (شعاعی)
4-مختلط
5- حلزونی
6- الكتروشیمیایی
7- شبكه ای


اجرای ارت به روش ROD كوبی

مصالح مورد نیاز
مصالح مورد نیاز همانند روش عمقی می باشد با این تفاوت كه به جای صفحه مسی از میله های مغز فولادی 5/1 متری و با قطر 14 میلیمتر و با روكش مس استفاده می نمائیم.

روش اجرا
كانالی به عمق 80 سانتیمتر و عرض 45 سانتیمتر و طول X حفر می نمائیم طول كانال را به دو روش میتوان تعیین نمود.
الف - اندازه گیری مقاومت مخصوص خاك و انجام محاسبات لازم
ب - به روش تجربی كه در ادامه شرح داده می شود.
ج - چنانچه سایت دارای دكل خود ایستا می باشد برای حفر كانال از فاصله بین اتاق تجهیزات و دكل و همچنین اطراف دكل استفاده شود .
(شكل 2)
د - چنانچه دكل روی ساختمان قرارداشته حفاری با در نظر گرفتن اتاق دستگاه و دكل در مسیری كه زمین رطوبت بیشتری دارد انجام گیرد.
ه - پس از آماده شدن كانال 2 میله به فاصله 3متر از یكدیگر در زمین میكوبیم به گونه ای كه حدود 15 سانتیمتر از میله ها بیرون بمانند سپس 2میله را با كابل مسی یا كابل برق به هم وصل نموده و با دستگاه ارت سنج مقاومت زمین ایجاد شده را اندازه میگیریم ، چنانچه مقاومت نشان داده شده با دستگاه بالای 4 اهم بود میله دیگری به فاصله 3 متر از میله دوم میكوبیم و با اتصال 3 میله به هم مقاومت زمین ایجاد شده را اندازه گیری می نمائیم . اینكار را تا زمانی كه مقاومت اندازه گیری شده به زیر 4 اهم برسد ادامه می دهیم بعد از آنكه به تعداد كافی میله كوبیده شد سیمی را كه به شینه مسی نصب شده در اتاق دستگاه متصل است به تك تك میله ها جوش داده و به سمت دكل میبریم.
و - برای پر نمودن كانال ابتدا با بنتونیت روی سیم مسی را پوشانده (در زمینهایی كه رطوبت كافی ندارند) و سپس با خاك سرند شده كشاورزی یا خاك نرم كانال را پر می نمائیم.
ز - مقاومت زمین اجرا شده را اندازه گیری نموده و ثبت مینمائیم ( بعد ازپر كردن كانال مقاومت زمین اندازه گیری شده كاهش خواهد داشت و باید كمتر از 3 اهم باشد.)

نكته : در مناطق سردسیر عمق كانال حفاری شده و بطور كلی مسیر عبور كابل مسی خیلی مهم می باشد و نباید در معرض یخبندان قرار گیرد . تاثیر كاهش درجه حرارت بر افزایش مقاومت سیستم زمین به شرح زیر می باشد .

دما بر حسب درجه سانتیگراد میزان مقاومت بر حسب اهم بر متر

20+ 72
10+ 99
0 138
5- 790
سایر روش ها:
روش های دیگر در مناطق كوهستانی و سنگلاخی و مكانهای خاص كاربرد دارد كه بنا به مورد با بازدید از محل و اندازه گیریهای لازم میتواند طرح مناسب تهیه گردد


اجرای ارت در ارتفاعات:

ارتفاعات كشور را با توجه به نوع زمین و خاك میتوان به سه دسته تقسیم كرد.
ارتفاعات خاكی كه امكان حفاری و كوبیدن میله مغز فولادی در آنها وجود دارد.
ارتفاعات سنگلاخی كه امكان حفاری عمیق در آنها وجود ندارد ولی میتوان شیار ایجاد كرد.
ارتفاعات صخره ای

برای حالت اول : به یكی از روش های حفر چاه یا كوبیدن ROD میتوان سیستم ارت را اجرا نمود

در حالت دوم : شیارهایی بصورت ستاره و پنجه ای ایجاد نموده و تسمه مسی را در داخل شیار ها خوابانده و برای كاهش مقاومت روی تسمه را با مخلوط خاك و بنتونیت می پوشانیم .

نكته : كلیه اتصالات در زیر خاك باید به یكدیگر جوش داده شود .


روش اول :
در زمینهای صخره ای كه امكان حفاری وجود ندارد با مصالح ساختمانی كانال ساخته، تسمه مسی را در كف كانال خوابانده و كانال را با بنتونیت پر می نمائیم . طول كانال یا كانالها باید به اندازه ای باشد كه مقاومت اندازه گیری شده زیر 3 اهم گردد. برای گرفتن نتیجه مطلوب میبایستی داخل كانال بصورت مصنوعی دائما مرطوب نگهداشته شود.

روش دوم:
روش شبكه ای است بدین صورت كه ابتدا شبكه شطرنجی با سیم مسی به طول 3+x و عرض3+y بطوریكه نقاط اتصال به هم جوش داده شده درست كرده سپس با مصالح ساختمانی آنرا در زمین با بنتونیت به ارتفاع 40cm بطوریكه ابتدا 20cm بنتونیت ریخته سپس شبكه ساخته شده را قرار داده و روی آنرا هم تا 20cm با بنتونیت می پوشانیم و انشعابهای لازم جهت دكل و سایت ونقاط دیگر از آن گرفته میشود متغییر های x و y به میزان مقاومت خوانده شده بستگی دارد .نكات عمومی و مهم در خصوص سیستمهای ارت:

1- كلیه اتصالات با مفتول برنج یا نقره جوشكاری گردد.سطح جوش باید CM 6 باشدو جهت اتصالات وجوشكاری رعایت گردد(در مواردی كدولد توصیه میشود).
2- ازهرپایه دكلهای خودایستا هم فونداسیون دكل توسط سیم مسی و بست مخصوص به سیستم ارت و هم پای دكل به سیستم ارت جوشكاری گردد.
3- سیم میله برقگیر ازپایه ای كه آنتنهای كمتری نصب می شود و با كابلهای روی لدر حداكثرفاصله را داشته باشد،بدون خمش درمسیر ومستقیما به رینگ داخل كانال و از كوتاهترین مسیر توسط جوش متصل گردد.
4- میله برقگیر روی دكل در بالاترین نقطه دكل(با رعایت مخروط حفاظتی با زاویه 45 درجه ) بطوریكه تجهیزات راكاملا پوشش دهد،قرارگیرد و جنس آن تمام مس با آلیاژ استاندارد به قطرmm 16 و طول آن بستگی به ارتفاع نصب انتنهای روی دكل دارد.
5- شعاع خم سیم مسی حداقل CM20 وزاویه قوس حداقل 60 درجه رعایت گردد(رعایت زاویه خمش سیم مسی )
6- پایه.ها و نقاط ابتداوانتهای لدر افقی به سیستم گراند متصل گردد.
7- كلیه كابلهای ورودی به سالن دستگاه توسط بست گراند به بدنه دكل و ابتدای لدر افقی(بعد از محل خم شدن كابل)گراند شوند.
8- به هیچ عنوان در روی دكل،جوشكاری صورت نگیرد.
9- اتصال از شبكه گراند سیستم اجرا شده به تانكر سوخت دیزل ژنراتور، تانكر آب هوایی ، اسكلت فلزی ساختمان و در و پنجره های اتاق دستگاه صورت گیرد.
10- اگر سیستمی.ازقبل.اجرا شده باشد،سیستم قدیم به.جدید در عمق.خاك متصل گردند.
11- سیم.ارت. درروی زمین باید باروكش.وسیم.داخل.كانالها. باید بدون روكش و مستقیم كشیده شود.
12- پركردن كانال باید با خاك سرند شده كشاورزی یا خاك نرم انجام گردد.
13- ارتفاع نصب شینه مسی CM 50 ازكف تمام شده باشد.
14- شینه داخل اتاق حدالمقدور به چیدمان دستگاهها نزدیك باشد.
15- ازهر دستگاهی جداگانه سیم ارتی به شینه متصل گردد ( قطر و طول شینه گراند بستگی به تعداد انشعابات آن دارد).
16- در دكلهای مهاری پر ظرفیت ، مهارهای دكل بایستی توسط بست مخصوص به گراند اتصال یابد.
17- جهت استفاده ترانس برق شهر در ایستگاههای مخابرات بایستی گراند جداگانه اجرا گردد.
18- در سایتهای کامپیوتری جهت اجرای سیستم زمین حتی المقدور بایستی از یك زمین با سطح یكنواخت ( بدون شیب ) استفاده نمود.
19- در ایستگاهها بین نول و گراند نبایستی اختلاف ولتاژ وجود داشته باشد.
20- در دكلهای پر ظرفیت كه ابعاد قسمت بالای دكل بیشتر از m 2 می.باشد نیاز به نصب یك عدد برقگیر اضافی در سمت مقابل برقگیر اول می.باشد.
21- در سیم.كشی داخل محوطه سایت های کامپوتری برای چراغهای روشنایی و سایر موارد باید از كابل زمینی استفاده گردد و در ایستگاههای بالای كوه و نقاط دور از شهر نباید از چراغهای روشنایی خیابانی استفاده شود.
22- استاندارد قابل قبول آزمایش و تحویل اتصال زمین برای سایتهای كوچك زیر 10 اهم و برای سایت های بزرگ و مهم زیر 3 اهم می.باشد. 1- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت حفاظت و ایمن سازی افراد ، تجهیزات و دستگاه ها 2- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی اتاق سرور 3- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی انواع دکل های مخابراتی ( دکل مهاری ، خودایستا و منوپل) 4- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی مجتمع های مسکونی ، برج ها و ساختمان ها 5- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی پست های برق 6- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی سیستم های کنترل دقیق و تجهیزات دیجیتال مشاوره و بازدید از محل حفر چاه ارت بصورت رایگان توسط کارشناسان این شرکت انجام می پذیرد . برای تست چاه ارت خود به دو صورت میتوانید عمل نمایید 1- توسط دستگاه ارت سنج در این حالت برای تست چاه ارت دو عدد سوند که جزء لوازم جانبی دستگاه ارت سنج می باشد را در فاصله های مساوی بین 5 تا 10 متر و در یک راستا از چاه در زمین قرار دهید لازم به ذکر است جهت تست دقیق ، این فاصله ها حتماً برابر باشند بطوری که اگر سوند اول را در فاصله 6 متری از چاه نصب نمودید سوند دوم را در فاصله 12متری از چاه و یا 6 متری ازسوند دوم نصب نمایید.سپس سه عدد پراپ دستگاه را بترتیب به سیم ارت چاه و سوند اول ودوم وصل نموده و سپس چاه ارت را تست نمایید 2- توسط یک عدد ترانسفورماتور ایزوله ، یک عدد ولتمتر و یک عدد آمپرمتر در این حالت نیز مانند حالت قبل سوند ها را در زمین قراردهیدسپس آمپر متر را با ثانویه ترانس سری نمایید و یک سر آزاد ترانس را به سیم ارت چاه وصل نموده ویک سر آمپر متر را به سوند آخر وصل نمایید . یکسر ولتمتر را به سیم ارت چاه و سر دیگرآن را به سوند اول وصل نمایید سپس اولیه ترنس ایزوله را به برق 220 ولت وصل نموده و مقدار ولت قرائت شده را بر مقدار عدد آمپر متر تقسیم نمایید.مقدار بدست آمده مقاومت تقریبی چاه ارت شما می باشد. احداث چاه ارت برای کلیه پست های برق و سیستم های قدرت تحویل زیر 2 اهم در صورت نیاز 2- احداث چاه ارت برای سیستم های ابزاردقیق و کنترل و دستگاه های دقیق و گران قیمت با ضمانت تحویل زیر 1 اهم در این چاه ها از مواد کاهنده اهم زمین و بنتونیت و خاک رس با زیرسازی مناسب و به روش مهندسی و به مقدار مورد نیاز ، اجرا میگردد وقتی بار الکتریکی انباشته شده در ابرها تخلیه شده و به صورت یک قوس الکتریکی به زمین برخورد کند ، صاعقه اتفاق می افتد . ولتاژ صاعقه معمولاً بین 10 تا 20 میلیون ولت در نوسان است و بعضاً تا 100.000.000 ولت هم افزایش پیدا می کند . این جریان در حدود 10.000 آمپر شدت دارد . می توان نتیجه گرفت که صاعقه به طور معمول حدود 100 میلیارد وات (!) انرژی تولید می کند و می تواند این مقدار را تا 16000 میلیارد وات (!) نیز بالا ببرد . صاعقه می تواند علاوه بر تلفات جانی ، بطور مستقیم و یا غیر مستقیم باعث اختلال و صدمات شدید در تجهیزات و ادوات شبکه ، « ایجاد میدانهای شدید مغناطیسی » و یا « اضافه ولتاژهای » قدرتمند مخابرا ت شده و باعث خسارات زیادی گردد . به منظور جلوگیری از ایجاد اینگونه خسارات و حفاظت و ایمن سازی افراد ، تجهیزات و دستگاه ها ، باید اضافه ولتاژ تولید شده را در جایی خنثی نماییم . سیستم ارتینگ ( خازنی و معمولی ) بهترین راهکار جهت دستیابی به این هدف می باشد . شرکت ایستا سازه با بهره گیری از دانش فنی و تجارب متخصصین کارآزموده و متبحر در این زمینه ، به منظور دستیابی به اهداف فوق آماده ارائه خدمات ذیل به هموطنان گرامی می باشد : 1- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت حفاظت و ایمن سازی افراد ، تجهیزات و دستگاه ها 2- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی اتاق سرور 3- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی انواع دکل های مخابراتی ( دکل مهاری ، خودایستا و منوپل) 4- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی مجتمع های مسکونی ، برج ها و ساختمان ها 5- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی پست های برق 6- حفر و ایجاد چاه ارت استاندارد جهت ایمن سازی سیستم های کنترل دقیق و تجهیزات دیجیتال شایان ذکر است که این شرکت با اعزام کارشناسان خود به منظور بازدید از محل و بررسی مکان مناسب جهت حفر چاه ارت ، با توجه به میزان اهم درخواست شده ، چاه ارت را همراه با گارانتی و بصورت تضمینی تحویل می دهد .


 

]]>
دلیل چشمک زدن لامپهای کم مصرف چیست؟ 2013-07-04T17:16:44+01:00 2013-07-04T17:16:44+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/37 صابر قاسمی امیر مشکل چشمک زدن لامپ های به این دلیل است که داخل کلید همان لامپ چراغ های کوچکی تعبیه شده است که هنگامی که لامپ خاموش می شود آن چراغ کوچک روشن می شود که همین امر باعث به وجود آمدن یک جریان برگشتی لحظه ایی در لامپ ها می شود. برق واحد را قطع کنید و از قطعی برق مطمئن شوید سپس با احتیاط آن چراغ کوچک را از کلید مربوطه خارج کنید. مشکل حل خواهد شد. مشکل چشمک زدن لامپ های به این دلیل است که داخل کلید همان لامپ چراغ های کوچکی تعبیه شده است که هنگامی که لامپ خاموش می شود آن چراغ کوچک روشن می شود که همین امر باعث به وجود آمدن یک جریان برگشتی لحظه ایی در لامپ ها می شود. برق واحد را قطع کنید و از قطعی برق مطمئن شوید سپس با احتیاط آن چراغ کوچک را از کلید مربوطه خارج کنید. مشکل حل خواهد شد.]]> استاندارد سیم کشی 2013-07-04T17:09:34+01:00 2013-07-04T17:09:34+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/36 صابر قاسمی امیر همانطور که می دانید برای شروع سیم کشی یک ساختمان باید یک سری استانداردها را در نظر بگیریم. در این پست به ذکر این استانداردها می پردازیم و در پست های بعد راجع به آغاز به کار سیم کشی ساختمان صحبت خواهیم کرد.فصله ها*فاصله کلیدها از کف تمام شده ساختمان باید بین 110 تا 120 سانتیمتر باشد.*فاصله ی پریزهای برق, تلفن و آنتن از کف باید بین 30 تا 40 سانتیمتر باشد.*فاصله ی جعبه فیوز از کف ساختمان باید بین 150 تا 170 سانتیمتر باشد.*فاصله جعبه فیوز از لوله های آب و گاز باید 1 متر باشد.*فاصله ی پنل و گوش همانطور که می دانید برای شروع سیم کشی یک ساختمان باید یک سری استانداردها را در نظر بگیریم. در این پست به ذکر این استانداردها می پردازیم و در پست های بعد راجع به آغاز به کار سیم کشی ساختمان صحبت خواهیم کرد.


فصله ها

*فاصله کلیدها از کف تمام شده ساختمان باید بین 110 تا 120 سانتیمتر باشد.
*فاصله ی پریزهای برق, تلفن و آنتن از کف باید بین 30 تا 40 سانتیمتر باشد.
*فاصله ی جعبه فیوز از کف ساختمان باید بین 150 تا 170 سانتیمتر باشد.
*فاصله جعبه فیوز از لوله های آب و گاز باید 1 متر باشد.
*فاصله ی پنل و گوشی آیفون از کف باید 140 تا 150 سانتیمتر باشد.
*فاصله ی آویز لامپ ها از سقف ساختمان باید 30 تا 50 سانتیمتر باشد.
*فاصله ی کلیه قوطی ها از چهارچوب در باید بین 15 تا 25 سانتیمتر باشد.

سطح مقطع سیم ها

* سطح مقطع سیم های روشنایی 1.5 و سیم های پریز 2.5 و سیم های برق اصلی 4 میلیمتر مربع می باشد.
* سطح مقطع سیم های کولر آبی 2.5 و سیم های کولر گازی 4 میلیمتر مربع می باشد.

ظرفیت فیوزها

* ظرفیت فیوزهای روشنایی 10 , فیوزهای پریز 16 , فیوز کولر گازی و فیوز اصلی 20 , فیوز کنتور 25 آمپر (A) می باشد.
]]>
نقشه سیم کشی آیفون تصویری تابا 2013-07-04T17:08:29+01:00 2013-07-04T17:08:29+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/35 صابر قاسمی امیر نقشه سیم کشی آیفون تصویری تابا        نقشه سیم کشی آیفون تصویری تابا


 

 

 

 


 

 

 

]]>
تعیین خطوط برق واحد آپارتمانی (خط کلیدها) 2013-07-04T16:58:37+01:00 2013-07-04T16:58:37+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/34 صابر قاسمی امیر شکل زیر نحوه ی لوله گذاری ارتباطی بین کلیدها , خط کلیدها و مصرف کننده ها را نمایش می دهد:  شکل فوق بصورت نمادین روش لوله گذاری را نمایش می دهد. برای برق کشی خط کلیدها کافی است دو رشته سیم 1.5 را طبق استانداردهای برق ساختمان از یک قوطی به قوطی دیگر کشیده و در نهایت به جعبه فیوز انتقال دهیم و یک فیوز را طبق استانداردها به آن اختصاص دهیم. شکل زیر روش سیم کشی را از جعبه فیوز به کلیدها و مصرف کننده ها نمایش می دهد:   همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید یک فاز و نول از


شکل زیر نحوه ی لوله گذاری ارتباطی بین کلیدها , خط کلیدها و مصرف کننده ها را نمایش می دهد:
 

 

شکل فوق بصورت نمادین روش لوله گذاری را نمایش می دهد. برای برق کشی خط کلیدها کافی است دو رشته سیم 1.5 را طبق استانداردهای برق ساختمان از یک قوطی به قوطی دیگر کشیده و در نهایت به جعبه فیوز انتقال دهیم و یک فیوز را طبق استانداردها به آن اختصاص دهیم.
شکل زیر روش سیم کشی را از
جعبه فیوز به کلیدها و مصرف کننده ها نمایش می دهد:

 

 

 

همانطور که در تصویر فوق ملاحظه می کنید یک فاز و نول از جعبه فیوز به کلیدها انتقال می یابد نول ها به طور مشترک به یک دیگر متصل می شوند و در هر کلید یک فاز و یک سیم برگشتی از مصرف کننده ها وارد پیچ کلیدها می شوند. یک ارتباط بین فیوز اصلی و فیوز خط کلیدها برای برق دار کردن فیوز داده می شود و در نهایت نولها به شمش نول متصل می شود.

]]>
تعیین خطوط برق واحد آپارتمانی (پذیرایی) 2013-07-04T16:46:53+01:00 2013-07-04T16:46:53+01:00 tag:http://simkeshi.mihanblog.com/post/33 صابر قاسمی امیر برای سیم کشی پذیرایی می توانیم دو خط مجزا اجرا نماییم بدین شکل که یک خط مربوط به پریزها و خط دیگر مربوط به کلیدها.در پست های قبلی مفصل درباره این خطوط بحث شد و نقشه هایی نیز کشیده شد. نقشه زیر مربوط به خط پذیرایی با دو فیوز مینیاتوری ( یکی برای پریزها و دیگری برای کلیدها) می باشد. توضیحات نقشه: در این شکل می بینید که از برق پریزها به جعبه مینیاتوری رفته و به یک فیوز وصل( طبق استانداردهای برق ساختمان) شده است و  نول پریزها به شمش نول متصل شده است. همین طور 3 کلید در تصویر مشاهد می ش برای سیم کشی پذیرایی می توانیم دو خط مجزا اجرا نماییم بدین شکل که یک خط مربوط به پریزها و خط دیگر مربوط به کلیدها.در پست های قبلی مفصل درباره این خطوط بحث شد و نقشه هایی نیز کشیده شد. نقشه زیر مربوط به خط پذیرایی با دو فیوز مینیاتوری ( یکی برای پریزها و دیگری برای کلیدها) می باشد.

 
توضیحات نقشه: در این شکل می بینید که از برق پریزها به جعبه مینیاتوری رفته و به یک فیوز وصل( طبق استانداردهای برق ساختمان) شده است و  نول پریزها به شمش نول متصل شده است. همین طور 3 کلید در تصویر مشاهد می شود که دو عدد از آنها تک پل و دیگری دو پل می باشد. برق خط کلیدها مستقیما به جعبه فیوز رفته و به یک فیوز ( طبق استانداردهای برق ساختمان) متصل شده است و همانطور که می بینید نول این خط نیز به شمش نول اتصال یافته است. در نهایت برق اصلی وارد فیوز اصلی شده و بوسیله ارتباط یک رشته سیم به فیوزهای خط پریزها و خط کلیدها برق می رساند و سیم نول اصلی نیز به شمش نول متصل شده است. تصویر زیر گویای این توضیحات می باشد:


 

 

 

]]>